Musí sa rozhodnúť medzi milovaným manželom a láskou z detstva…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Včera som sa s ním konečne vyspala. Celé roky som o tom snívala netušiac, či ma ešte chce. A potom som odrazu vedela, že sa to stane: more vína, óda čítaná Jonasovým krásnym hlasom, môj manžel Peter ležiaci na pohovke v grappovom opare, moje tri deti spiace v chatke, mama v jasnožltých gumených rukaviciach ignorujúca hostí a umývajúca riad. Okamih, keď sa nám stretli oči, trval pridlho…

Papierový palác je dojímavý príbeh o tajnej láske, dávnej tragédii a odhaľovaní tajomstiev, ktoré vedia ničiť ľudské osudy. Príbeh o jednom letnom dome na pláži, rodine a ich priateľoch, o komplikovanom ľúbostnom trojuholníku…a o rozhodnutí, ktoré by mala urobiť, no riskuje ním doslova všetko.

Papierový palác

papierový palácV malebnom americkom myse Cape Code nájdete letovisko s názvom „Papierový palác“. Už niekoľko rokov tam každé leto prichádzajú generácie jednej rodiny. Odohrávali sa tam prvé lásky aj straty, ktoré boleli. Vzplanuli vášne, nechýbal však ani smútok. A samozrejme, našli by ste tam aj mnohé tajomstvá…

Je krásne augustové ráno a Elle Bishopová sa kúpe v rybníku v obľúbenom letovisku. Ponára sa do studenej vody a v mysli sa jej odohráva včerajšia vášnivá chvíľa s Jonasom, dávnym priateľom z detstva. Konečne spolu zažili to, o čom celé roky len snívali… zatiaľ čo sa jej manžel, matka a deti rozprávali s hosťami v neďalekej chatke.

Elle tuší, že sa musí rozhodnúť medzi svetom, ktorý si vybudovala s milovaným manželom Petrom, a životom, po akom so svojou láskou z detstva túžila, kým ich životy nevychýlila z kurzu tragická udalosť.

Priťahujú sa ako dva magnety…

Elle Bishopová je rozprávačkou a hoci sa príbeh odohráva počas jedného dňa, v spomienkach sa často vracia do minulosti a vedie vás svojím životom. Približuje vám ako dospievala, ukazuje neľahkú minulosť svojej mamy a babičky.
Jediný deň a toľko toho vypláva na povrch. Najmä dlho potlačované city Elle a Jonasa. Obaja už majú svoje životy, vlastné rodiny, partnerov, deti….napriek tomu ich to k sebe stále nesmierne priťahuje. Ako dva magnety.
Klamú ostatným, že sú len kamaráti z detstva…a klamú najmä sami sebe. Otázkou je, či budú mať odvahu zmeniť to. A vydať sa cestou, po ktorej vždy túžili?!

ikona knihyPozrite si aj ďalšie
KNIŽNÉ TIPY.

Knihu si vybrala aj slávna herečka

Miranda Cowley Hellerová síce pracovala ako scenáristka a vedúca výroby úspešných dramatických seriálov HBO, no Papierový palác je jej prvou knihou…a absolútne neodolateľnou. Knihu si vybrala herečka Reese Witherspoonová do Knižného klubu (a ako vieme, Reese má na dobré knihy skvelý nos), preložili ju do 30 jazykov a už sa pripravuje jeho seriálová verzia.

Mirandin štýl je nesmierne farbistý, svieži, už len okolitá príroda je úžasne opisovaná, takže máte chuť sa tam vypraviť.
Samotná zápletka je dôležitá, ale ešte dôležitejšie sú jednotlivé postavy, ktoré autorka vykreslila naozaj majstrovsky. Rodinných príslušníkov, aj priateľov. Šikovne cez nich približuje vzťahy, prepojenia, ale aj vnútorný svet niektorých z nich. Akoby rozmotávala klbko citov, myšlienok a túžob…a vy to so zaujatím sledujete.

 

Miranda sa nebojí ani mierne „nepopulárnych“ tém, ako je sexuálne zneužívanie mladých, či dopad rozpadnutého manželstva na deti. 50 rokov jednej obyčajnej ženy vtesná do 24 hodín, ktoré zrazu rozhodujú o všetkom. O tom, čo bolo a najmä čo bude nasledovať. Odrazu je akoby na okraji priepasti a musí sa rozhodnúť, či urobí ten osudový krok.
Všetko to opisuje veľmi sugestívne, zasvätené a emotívne. Odhaľuje tajomstvá a lži v jednom ľúbostnom trojuholníku, a vy si uvedomujete, ako vás baví čítanie, hoci ide o rodinnú drámu.

„K príbehu ma inšpirovala moja predstava, že žijeme na dvoch úrovniach: vo svojej hlave a v reálnom živote. V mojom románe sú dve rovnako silné, ale absolútne odlišné podoby lásky. Okrem nej trauma (dúfam, že napokon zažehnaná) a ťarcha klamstiev,“ dodáva Miranda Cowley Hellerová.

Foto: LepšíDeň.sk, Tatran


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.