Najnebezpečnejšie jedlá, ktoré vás môžu zabiť!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ktoré jedlá patria medzi najnebezpečnejšie a môžu vás zabiť už po jedinom súste? Určite poznáte japonskú rybu fugu, ale čo ďalšie  rizikové pochúťky?
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.

Vypočujte si túto epizódu na Spotify:

 

Najnebezpečnejšie jedlá

Začnime teda v spomínanom Japonsku a prípravou ryby fugu. Skutočná delikatesa s veľkou porciou adrenalínu. Skúsení kuchári túto rybu krájajú ešte živú, aby jej mäso podávali v tenkých surových plátkoch, ako carpaccio alebo sashimi. Ide o najznámejšie zo všetkých nebezpečných jedál, pretože obsahuje jed tetrodotoxín, údajne 1200x jedovatejší ako kyanid, ktorý spôsobuje nevoľnosť, zvracanie a dokonca ochrnutie všetkých svalov vrátane tých, ktoré vám umožňujú dýchať. A neexistuje protilátka.

Prečo ju teda ľudia jedia? Podľa mišelinského sprievodcu obsahuje mäso dve kyseliny, ktoré posúvajú chuť umami na maximum. Kyselinu glutámovú, ktorú všetci poznáme, a kyselinu inoxínovú. Fugu má jemnú, delikátnu chuť a špecifickú štruktúru mäsa.

Živé chápadlá…

Ďalším fascinujúcim morským tvorom je chobotnica. Zjesť ju v Južnej Kórei je kulinárska výzva. Sannakji je tradičné juhokórejské jedlo, ktoré pozostáva z konzumácie surových chápadiel malej živej chobotnice. Tie chápadielka sa samozrejme ešte hýbu, majú prísavky, ktoré sa vám môžu prilepiť na vnútornú stranu hrdla a udusiť vás. Takže technika ochutnávania je naozaj dôležitá. Musíte ju dobre pochrúmať a rozhrýzť. Gurmáni tvrdia, že pohybujúce sa kúsky chobotnice zvyšujú pocit sviežosti a autenticity jedla. Nuž, proti gustu žiaden dišputát.

Ďalším potenciálne nebezpečným mäkkýšom je krvavá mušľa. Vyskytujú sa na pobreží južnej Afriky a južnej Ázie, radi ich jedia v Číne. Prečo je nebezpečná? Nuž, tieto malé mušle obsahujú baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú hepatitídu A, alebo úplavicu.

plesen na orechochPrečítajte si tiež
Pleseň na orechoch.
Ako odhaliť toxíny a ako orechy správne skladovať?

Hnilá ryba a larvy v syre

Ďalej môžete nevyskúšať hakarl, tradičné islandské jedlo, ktoré spočíva v niekoľkomesačnom kvasení žraločieho mäsa. Fermentované mäso je prirodzene toxické kvôli vysokému obsahu kyseliny močovej a oxidu trimetylamínu. Mäso musí prejsť dlhým procesom fermentácie a sušenia, aby sa stalo jedlým. Nesprávne pripravené môže byť jedovaté. Islanďania odporúčajú zapíjať hakarl niekoľkými pohármi alkoholu, aby sa zlepšilo trávenie.

Ďalej tu máme syr zo Sardínie casu marzu, ktorý – počúvajte dobre – obsahuje živé larvy múch. Tie spôsobujú proces fermentácie syra. Konzumácia tohto syra môže viesť k zdravotným problémom, vrátane nevoľnosti alebo žalúdočných komplikácií, a to najmä v prípade, že larvy prežijú v tráviacom trakte.

Ovocie, ktoré zabíja

Ackee je národné ovocie Jamajky, ktoré je v nezrelom stave toxické. Obsahuje látku nazývanú hypoglycín A, ktorá môže spôsobiť “jamajskú chorobu z vracania”, závažnú otravu vedúcu k hypoglykémii a potenciálne k smrti. Zrelé a správne upravené ackee je bezpečné a obľúbené v mnohých jamajských jedlách, najmä v tradičnej kombinácii so solenou rybou. Má krémovú textúru a jemnú chuť.

No a ešte tu mám bullfrog z Namíbie. Ide o africkú býčiu žabu, ktorá obsahuje jedy spôsobujúce zlyhanie obličiek. Najvyššie riziko je pri mladých žabách, ktoré ešte neabsolvovali rozmnožovací cyklus. Napriek rizikám sa v Namíbii jedáva v tradičných jedlách kvôli chutnému mäsu. Pôvodní obyvatelia veria, že správna príprava (vrátane sezónneho výberu) eliminuje riziko.

A na záver ešte malý bonus v podobe jedál, ktoré jeme každý deň a o ktorých ani netušíme, že sú pre nás toxické.
Napríklad muškátový oriešok je úžasný na dochutenie dobrej bešamelovej omáčky, v malých dávkach je úplne zdravý, ale ak sa konzumuje vo veľkých množstvách, môže sa stať toxickým a smrteľným. Stačí jedna polievková lyžica práškového muškátového orieška, aby ste dostali kŕče.

Máte radi kešu oriešky. Výborné, krémové, lahodné. Sú vynikajúce, keď sú správne opražené. Nemôžete ich však jesť surové. Kešu orechy obsahujú totiž toxín urushiol, ktorý môže byť alergénny alebo dokonca smrteľný. Našťastie tento toxín pri tepelnej úprave orechov mizne.

Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.