Pleseň na orechoch. Ako odhaliť toxíny a ako orechy správne skladovať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Orechy spolu s arašidmi patria k častým alergénom, takže pri nich vždy opatrne, hoci odborníci ich rozhodne odporúčajú zaradiť dokonca niekoľkokrát týždenne do svojho jedálnička (spomínané orechy).
U detí s nimi treba začať čo najskôr, hoci mnohí rodičia sa obávajú a odkladajú to. Skorším otestovaním sa totiž riziko rozvoja alergie znižuje, takže napríklad aj výživová špecialistka Karolína Fourová odporúča zaradiť orechy a arašidy do jedálnička už medzi 4. a 11.mesiacom života.
Možno ste si však už všimli pleseň na orechoch. Prípadne ich napadol nejaký hmyz. Ako je to s tými toxínmi, ktoré sa v takýchto orechoch tvoria? A ako orechy správne skladovať?

Pleseň na orechoch

ako skladovať orechyOrechy môžu pod škrupinou napadnúť plesne, a to pri nie dobre vysušených orechoch alebo v dôsledku nesprávneho skladovania. Niektoré plesne produkujú zdraviu škodlivé látky ako napríklad aflatoxín, ktorým proti sebe jednotlivé druhy plesní bojujú. „Už vo veľmi malom množstve je aflatoxín pre človeka toxický, zhromažďuje sa v pečeni, ktorú následne poškodzuje. Je dokázané, že ide o silný karcinogén a môže tak byť príčinou vzniku zhubných nádorov,“ upozorňuje špecialistka Karolína Fourová vo svojej Výživnej knihe o jídle.

Aflatoxíny produkuje približne 28 druhov plesní a skladovaním vo vlhkom prostredí a teple si ich ľahko môžete „vyrobiť“ aj doma. Navyše sa toxického aflatoxínu nedá zbaviť – ani umývaním, čistením, varením, či pečením. Je preto dôležité, aby ste orechy správne  a v suchu skladovali. Občas ich prezrite a aj sa na povrchu orechov objaví biely povlak alebo sivé, zelené, či tmavé bodky – okamžite takéto orechy zlikvidujte.

Zatuchnuté a už zlé orechy rozpoznáte aj podľa vône, alebo chuti: majú nepríjemne kyslastú, horkú a trpkú chuť. Pozor aj na napadnutie orechov hmyzom – môžu sa objaviť malé vajíčka, larvy alebo rôzne mušky a chrobáky.

Ako orechy správne skladovať?

Ak využívate orechy pomerne často – pri pečení, do musli, ovsenej kaše ap., dajte si záležať na ich správnom skladovaní, aby boli stále čerstvé a v super kvalite. Ako pripomína Karolína Fourová, už pri nákupe musíte byť obozretní. Orechy sú náchylné na teplo, svetlo a kyslík, čo všeobecne nazývame oxidácia. Niektorí tomu hovoria, že orechy žltnú…a žlté tuky nechce jesť nikto 😊 Ak by ste zjedli pár takýchto orechov, nie je to veľký problém. Ale väčšie množstvo vám môže spôsobiť črevné a tráviace ťažkosti.

orech zdravie receptyPrečítajte si tiež
Zdravé orechy. Ako ich vyberať a čo z nich pripraviť?

So škrupinou a vylúpané orechy

Ideálne je kúpiť si orechy v škrupine, správne ich skladovať a potom pred použitím rozbiť a očistiť. Ale to sa nám nie vždy chce, však? Pritom táto škrupina chráni orechy pred vonkajšími vplyvmi, tak ako šupka na ovocí.

Keď teda kupujete olúpané orechy, skontrolujte (pýtajte sa na to) dátum minimálnej trvanlivosti. Tiež si ich prezrite, aby neboli scvrknuté alebo inak poškodené. Vyhnite sa radšej nákupu orechov v rôznych stánkoch v nákupných centrách, ale aj na trhoviskách, ak nepoznáte predajcu osobne a že sa môžete naňho spoľahnúť.

Takéto orechy sú na vzduchu, čo im nerobí dobre. Prípadne sú pod ochrannou pokrievkou, ale tú pri naberaní vždy predavačka zdvihne a pustí tam vzduch. Orechy kupujte už zabalené v uzavretom plastovom vrecúšku s ochrannou atmosférou.

Takto olúpané orechy by ste nemali doma skladovať príliš dlho. Dajte ich na tmavé a chladné miesto, ideálne priamo v chladničke. Ak ich vyberiete zo obalu, dajte ich do dobre utesnenej dózy alebo nádobky. Tak zabránite vplyvu vzduchu, vlhkosti a znížite tak riziko tvorby plesní.
Olúpané orechy môžete dať aj do mrazničky, kde budú prípadné nežiadúce zmeny prebiehať ešte pomalšie.

pleseň na orechoch

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.