Kto skutočne vynašiel hranolky? Boli to Belgičania alebo Francúzi? Večný spor, v ktorom vám urobíme jasno.
Chrumkavé, tenké alebo hrubšie, voňavé a také chutné. S kečupom, tatarskou alebo len tak osolené. Milujeme hranolky a niektorí sú na nich dokonca závislí. Ďalší zasa nedajú dopustiť na hranolky z McDonalda a už len keď prechádzate okolo a zacítite ich, zbiehajú sa vám slinky.
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.
Vypočujte si túto epizódu na Spotify:
Kto vymyslel hranolky?
Kto prišiel na ten bláznivý nápad vyrobiť úzke pásiky a vypražiť ich v oleji? Niektorí hovoria, že to boli Francúzi, iní zasa, že Belgičania. A je to veru odveký spor. No ja mám odpoveď – je to tak trochu nerozhodne, hoci navrch majú predsa len Francúzi. Vysvetlím.
Pierre Leclerc je Belgičan a autor knihy Histoire de l’Alimentation, čiže Dejiny jedla a on sám priznáva – hranolky vznikli v Paríži koncom 18. storočia. Presnejšie už v roku 1789 sa predávali na moste Pont Neuf. Mimochodom, je to najstarší most, ktorý sa v preklade volá Nový most.
A tak ako za mnoho vecí, aj za hranolky vďačíme ženám, ktoré ich tam predávali popri iných vyprážaných jedlách. Zaujímavosťou je, že prvé hranolky boli v inej forme ako ich poznáme dnes, boli totiž okrúhle.
Tu sa teda začína história hranolkov, ktoré si Parížania veľmi rýchlo obľúbili. Bolo to jednoduché a rýchle jedlo, takže sa rozšírilo nielen medzi chudobnými, ale aj vo vyšších vrstvách. Práve vtedy tam bol americkým veľvyslancom Thomas Jefferson, neskorší americký prezident, a ten doviezol hranolky cez Atlantik do Spojených štátov. Aj preto ich Američania nazývajú French fries, francúzske hranolky a nie belgické hranolky.
Prečítajte si tiež
Ako urobiť dokonale chrumkavé pečené zemiaky?
Krok za krokom.
Ako je to s tými Belgičanmi?
Ale – jedna otázka zostáva nezodpovedaná: prečo si ľudia mysleli, že hranolky sú belgický vynález?
Na jednej strane sú belgické povesti, ktoré hovoria, že hranolky vznikli v ich meste Namur ešte v 17.storočí. Tamojší rybári si vraj často vyprážali úlovky z rieky Meuse, ale jednu zimu rieka úplne zamrzla a tak nahradili ryby zemiakmi v tvare útlych rybičiek.
Toľko povesť, trošku iné vysvetlenie znie, že si za to všetko môžu tak trochu Francúzi. V tridsiatych a štyridsiatych rokoch 19. storočia stratili hranolky vo Francúzsku časť svojej slávy a naopak, v Belgicku sa stali nesmierne populárne. Belgičania sa do nich doslova zamilovali a bol to belgický šoumen Jean-Frederic Krieger, ktorý sa naučil vyrábať hranolky na Montmartri a v polovici 19. storočia otvoril svoj malý podnik v Belgicku. Bol to taký malý marketingový génius a tak si svoje meno zmenil na Fritz. Od slova fritované, vyprážané. Jeho nápad zožal obrovský úspech a hranolky sa aj vďaka nemu postupne dostali do reštaurácií.
Aký je teda záver? Povedzme to takto: hranolky naozaj vymysleli Francúzi, ale Belgičania z nich urobili noblesné jedlo. Francúzi ich totiž berú ako bežnú prílohu, no v Belgicku ich jedia samotné, s rôznymi druhmi omáčok a predstavuje pre nich skutočnú pochúťku. Belgičania dokonca začali s princípom dvojitého vyprážania hranolčekov kvôli lepšej chuti.
Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:
Foto: Freepik.com