Po ktorej zelenine nám zapácha moč a ktorá zelenina údajne spôsobovala šialenstvo s prezývkou „mad apple“? Ktoré plody pôsobia antistresovo a ktoré ako afrodiziakum? Zelenina, ktorú bežne konzumujeme, má fascinujúcu históriu.
Tu je 10 druhov zelenín a kuriozity, ktoré ste možno netušili.
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.
Vypočujte si túto epizódu na Spotify:
1. Mrkva
Vedeli ste, že mrkva nebola odjakživa oranžová? Je s nami už neuveriteľných 5000 rokov, divú mrkvu poznali už Kelti, ale zbierali najmä semená a vňať. Semená ako liek, afrodiziakum, ale aj proti neželanému počatiu. Dnes je mrkva treťou najpestovanejšou zeleninou na svete a mávala najčastejšie fialovú, bielu, žltú či … farbu. Až koncom 15.storočia vyšľachtili holandskí pestovatelia mrkvu s pevným, rovným, sladkým oranžovým koreňom, ktorá sa vzdialene podobala tej dnešnej. Naďalej ňou však kŕmili hlavne kone a ošípané, sami ju nejedli. Oranžová mrkva sa po prvý raz uvádza v Oxfordskom slovníku až v roku 1512. Dovtedy pre oranžovú farbu jednoducho neexistovalo slovo. Postupne začali oranžovú mrkvu zachytávať na obrazoch aj umelci, známy je obraz maliara Pietra Aurtsena Výjav z trhu z roku 1569, kde je zreteľne vidno rôzne odrody mrkvy sýtočervenej a oranžovej farby.
2. Paradajky
Poďme na ďalšie druhy zeleniny.
Paradajky sú botanicky klasifikované ako ovocie, konkrétne bobule, ale v kuchyni sa používajú ako zelenina. Listy a stonky paradajok obsahujú solanín, toxickú látku, ktorá môže spôsobiť nevoľnosť. Paradajky pochádzajú z Južnej Ameriky a pôvodne boli v Európe považované za jedovaté.
3. Paprika
Paprika sa do Európy dostala až po objavení Ameriky a pôvodne bola pestovaná ako okrasná rastlina. Papriky menia farbu počas dozrievania – napríklad zelená paprika je nezrelá červená paprika.
4. Zemiaky
Možno viete, že zemiaky, ktoré naklíčili alebo zozeleneli, môžu obsahovať vysoké hladiny solanínu, toxínu, ktorý môže spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť a dokonca aj smrť pri vysokých dávkach. Zemiaky prvý raz pestovali v Peru, v Andách boli domestikované pred viac ako 7 000 rokmi. So zemiakmi sa spájajú aj veľké hladomory – napríklad v polovici 19. storočia zemiaková pleseň spôsobila obrovský hladomor v Írsku, ktorý viedol k masovej emigrácii.
5. Uhorka
Uhorka má až 95 % vody, je to jedna z najvodnatejších zelenín, čo z nej robí vynikajúci hydratačný doplnok do stravy. Aj preto sa plátky uhorky často používajú na potlačenie opuchov a tmavých kruhov pod očami. Uhorka je aj antistresová zelenina. Obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú zmierniť stres.
6. Cibuľa
Určite ste si pri krájaní cibule už neraz poplakali – slzy spôsobuje látka zvaná syn-Propanthial-S-oxid, ktorá sa uvoľňuje pri poškodení bunkových stien. V starovekom Egypte bola cibuľa symbolom večného života a často sa nachádzala v hrobkách faraónov. A čo asi tiež viete, cibuľa obsahuje sírové zlúčeniny, ktoré môžu odpudzovať hmyz…aj niektorých ľudí.
7. Cesnak
Cesnak je na tom podobne. Aj ten odpudzuje mnohých ľudí, ale podľa legiend odpudzoval aj upírov, preto to bol obľúbený “ochranný” prostriedok v stredoveku. Cesnak má však vďaka alicínu vynikajúce antibakteriálne a antivírusové vlastnosti.
8. Baklažán
Baklažán je čoraz obľúbenejší, najmä pri grilovačkách, ja ho milujem v ajvare, ale možno ste nevedeli, že surové plody obsahujú malé množstvo solanínu, ktorý je mierne toxický, ako už vieme a to najmä vtedy, ak sú plody nezrelé. V stredoveku sa verilo, že konzumácia baklažánu môže spôsobiť šialenstvo, odtiaľ pochádza jeho prezývka “mad apple”. To tradičné tmavofialové sfarbenie baklažánu pochádza z antokyanínov, ktoré majú antioxidačné vlastnosti.
Prečítajte si tiež
Zdravý baklažán. Recepty, tipy a liečivé vlastnosti.
9. Reďkovka
Reďkovka je populárna jarná zelenina, jedna z prvých, ktorú si dopestujeme, je to jedna z najrýchlejšie rastúcich zelenín a pripravená na zber môže byť už za 3-4 týždne od výsevu. Reďkovky obsahujú síru, ktorá pomáha pri detoxikácii pečene a podporuje trávenie. Starovekí Egypťania ich používali na posilnenie otrokov, ktorí stavali pyramídy, kvôli ich vysokému obsahu živín.
10. Špargľa
A ešte tu mám špargľu, ktorá spôsobuje jedinečný močový zápach. Po jej konzumácii sa u niektorých ľudí vyskytuje výrazne zapáchajúci moč, čo spôsobujú zlúčeniny síry. Kyselina asparágová v tele rýchlo metabolizuje na sírne zlúčeniny, ktoré sú prchavé a uvoľňujú sa do moču. Nie každý tento zápach cíti, pretože vnímanie závisí od genetických rozdielov vo vnímaní vôní a schopnosti tieto zlúčeniny rozkladať. Žiadny strach, zápach moču po špargli je úplne normálny a nie je nebezpečný.
Mimochodom, špargľa bola v minulosti považovaná za afrodiziakum a často sa používala v slávnostných pokrmoch. Pestovali ju už v starovekom Egypte a Ríme ako liek a výnimočné jedlo.
Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:
Foto: Freepik.com, LepšíDeň.sk