Príležitostná miera „od buka do buka“ sa skutočne používala

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám už niekto povedal, že meriate „od buka do buka“? Alebo že takýmto spôsobom hospodárite? Frazeologický slovník definuje „od buka do buka“ ako bez plánu, a toto slovné spojenie má naozaj reálny historický základ. Ľudstvo dlho meralo iba odhadom. Spomínaný „bukové“ meranie sa traduje ešte z čias Jánošíka.

Svet obchodných váh nebol vždy taký dokonale fungujúci systém. História váženia si prešla zaujímavým vývojom. Dokonca sa dá určiť aj vek prvého metrického merania. V roku 2015 to bolo presne 140 rokov, kedy sa zhruba dve desiatky štátov Európy zhodli na zavedenom metrickom systéme mier.

 

Nezastaviteľné inovácie

Dnes tu máme už úplne iný svet, ktorý ide stále veľkou rýchlosťou dopredu a všetky veci mení na nepoznanie. Inovácie sú nezastaviteľné a od klasického nákupu sa pomaly a isto prechádza na pohodlnejší predaj po telefóne. Pri takomto spôsobe nakupovania si o chvíľu vystačíme s jedným mobilom, cez ktorý budeme riadiť takmer všetko.

 

Od buka do buka

V minulosti to však bolo celkom iné a nikto si vtedy asi nepredstavoval, že rozvoj obchodných váh zažije taký obrovský pokrok. Najskôr sa meralo len na základe odhadu, kde bola jednotkou merania objemu merica.
V slávnych časoch a období, z ktorého nám je známa postava Jánošíka sa používala miera „od buka do buka“ a pri vzájomnej výmene tovarov plnila skutočne svoje opodstatnenie.

Kedysi sa používali aj ďalšie časti tela na meranie – piaď, lakeť, siaha ap. Miera potrieb a výkonov sa merala napríklad množstvom obilia, ktoré spotreboval človek denne na výživu. Ale tiež dĺžkou cesty, ktorú človek za deň prešiel. Alebo veľkosťou plochy, ktorú jedinec za deň obrobil.

pracovný pohovorPrečítajte si tiež
Na pracovnom pohovore sa vyhýbajte týmto chybám.

Nutnosť presného merania

Časom sa samozrejme prichádzalo na to, že nie všetky zaužívané postupy sú celkom presné a spoľahlivé. S rozvojom obchodu a medzinárodných stykov sa zvyšoval aj objem výroby a celkovej produkcie, ktorá potrebovala presné určenie hodnoty tovaru. Na to dnes dokonale slúžia paletové váhy, ktorých význam pre podnikanie je nenahraditeľný.

Už sa nenosia len škatule, sudy, mechy, ale základom sú palety – či už na knihy, potraviny, nápoje ap. Paletové váhy sú ideálne pre jednoduché váženie takýchto paliet s tovarom.

 

Niečo predsa len zostalo

Vzájomná výmena tovarov v minulosti si vystačila aj s ľudským telom. Dodnes sa v niektorých krajinách používajú miery – palec a stopa. Výkony sa hodnotili množstvom obilia, ktoré človek spotreboval za jeden deň a podobne to fungovalo aj pri iných veciach.

Na dnešnú podobu si musel metrický systém vystáť svoj „rad“ a neustálym zdokonaľovaním a inováciami sa premenil na dokonalé odvetvie, ktoré pracuje s pojmom presnosť asi najviac.
Vývoj jednotiek metrického systému sa stále spresňoval a zdokonaľoval. Výsledkom je medzinárodná sústava meracích jednotiek SI, čiže Systeme International d’Unités, ktorá u nás platí ešte z čias Československej socialistickej republike (ČSSR), teda od roku 1962.

— PR správa —

mierka "od buka do buka"


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.