Vďaka káve schudnete. Mýtus alebo fakt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Väčšina z nás si nevie predstaviť začiatok dňa bez poriadnej šálky kávy. Niektorí dokonca tvrdia, že okrem posilnenia energie pomáha aj pri strate hmotnosti. Ide o fakt alebo je to len mýtus? Naozaj môže byť káva prírodným spaľovačom tukov?
Prečítajte si náš článok a zistite, či má váš obľúbený kávový nápoj vplyv na stratu kíl.

káva ikonaKáva a strata hmotnosti

Viaceré výskumy sa zameriavali na to, či samotné pitie kávy pomáha redukovať hmotnosť. Žiadny z nich však nepreukázal, že káva zaručí stratu nadbytočných kíl. Aj keď káva priamo hmotnosť neznižuje, môže ku chudnutiu napomôcť. Viete ako?

Zrýchľuje metabolizmus. Kofeín v káve je totiž stimulant, ktorý pomáha zrýchliť bazálny metabolizmus – rýchlosť spaľovania kalórií počas odpočinku. Štúdie naznačujú, že je to o 3 až 11 %.
Zrýchľuje ho však aj u štíhlych ľudí a jeho povzbudzujúce účinky na metabolizmus vekom klesajú. Ďalšou nevýhodou je, že sa časom stávate voči kofeínu odolnejší. Váš metabolizmus sa tak zrýchli len nakrátko.

Káva tiež obsahuje iné stimulanty, najmä teobromín a teofylín, ktoré majú priaznivý vplyv na chudnutie. Tieto stimulanty sa však v káve nachádzajú v podstatne menšom množstve než kofeín. Preto aj ich efekt na chudnutie je podstatne menší.

schudnete vďaka káve?

káva ikonaKáva zlepšuje fyzický výkon

Vďaka káve viete cvičiť výkonnejšie. Už len jedna šálka 45 až 60 minút pred tréningom zvyšuje silu, zlepšuje pozornosť, vytrvalosť a tiež zvyšuje výkon pri šprinte alebo skákaní. Hoci výberová káva neobsahuje toľko kofeínu, ako napríklad zmes arabiky a robusty, aj toto množstvo je na dosiahnutie lepších výsledkov dostačujúce.

Ako to funguje? Kofeín totiž pôsobí na centrálny nervový systém tým, že podporuje miechu, dráždi svalové vlákna a znižuje vnímanie únavy i svalovej bolesti. Preukázali to testy pri všetkých druhoch športov. Samozrejme, treba myslieť na spomínaných 45 minút až hodinu, kedy začína káva účinkovať na výkon.

káva ikonaKáva znižuje chuť do jedla

Káva znižuje chuť do jedla a to tiež napomáha chudnutiu. Jej pravidelné pitie môže spôsobiť, že budete počas dňa jesť menej. Neplatí to však u všetkých.

  • U mužov vedie príjem 300 mg kofeínu za deň k zníženiu príjmu kalórií až o 22 %.
  • Zatiaľ čo ženám neovplyvní príjem kalórií skoro vôbec. Uvedomte si však, že káva by nemala byť náhradou plnohodnotného jedla.
Vedľajšie efekty kávy pri chudnutí
Hoci vám môže káva pomôcť k vašej vysnívanej hmotnosti, vie byť aj škodlivá. Nadmerný príjem kofeínu môže totiž ovplyvniť váš spánok. Nepravidelný spánkový režim môže zase viesť k priberaniu.
Vplyv na vašu hmotnosť môžu mať aj kávové nápoje ako latte macchiato, cappuccino alebo ľadová káva. Obsahujú veľa cukru a preto ich pravidelné pitie častejšie vedie k priberaniu.

zrnková káva arabica robustaPrečítajte si tiež
Zrnková káva. Ako spoľahlivo rozoznať, či je kvalitná?

káva ikonaAké množstvo kávy potrebujete vypiť?

Jedna šálka bežnej uvarenej kávy obsahuje približne 95 mg kofeínu. Na to, aby mala nejaký účinok, by ste mali vypiť asi 200 mg kofeínu – približne dve šálky. Množstvo sa ale môže u každého líšiť a niekedy môže vyvolať aj vedľajšie účinky.

Pamätajte, že káva vám môže pri chudnutí trošku pomôcť, no len vďaka nej neschudnete. Síce dokáže zrýchliť váš metabolizmus, zlepšiť výkon a znížiť chuť do jedla, no z dlhodobého hľadiska nemá na stratu váhy skoro žiadny vplyv.

Ako si správne pripraviť čerstvú a kvalitnú kávičku?
Pozrite si krátky návod zo série Kávológia pravého kávičkára:

 

TS, foto: Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.