Oplatí sa počúvať audioknihy? Ako potláčajú depresiu a ktoré si vyberať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Audioknihy sú vo svete veľmi obľúbené, dokonca aj v susednom Česku ich vychádza oveľa viac ako u nás na Slovensku. Neraz hneď vydaním klasickej knihy, prípadne aj e-knihy vychádza audiokniha načítaná hercom. Žiaľ, na Slovensku sa stále akosi nevedia rozbehnúť, pritom vznikajú aj slovenské audioknihy – či už našich autorov, ale aj zahraničných. Nižšie vám ponúkneme niekoľko tipov.

Odborníci nedávno opäť potvrdili, že počúvanie audiokníh je skutočne liečivé a prospešné. „V ambulancii som mal už častejšie pacientov, ktorí boli presvedčení, že niečo také nie je pre nich a už o niekoľko mesiacov sa stali absolútnymi fanúšikmi audiokníh. Koniec koncov, kvalita a výber audiokníh nikdy nebol väčší ako dnes,“ tvrdí aj úspešný nemecký terapeut Klaus Bernhardt. V slovenčine mu vyšli knihy Panické ataky, či Ako sa zbaviť depresie a syndrómu vyhorenia.

Podľa jeho skúseností z praxe nejde pri počúvaní audiokníh len o rozptýlenie – počúvanie vzrušujúceho, vtipného alebo aj poučného obsahu má bezprostredný pozitívny účinok na vaše zdravie, pretože blokuje jeden z hlavných spúšťačov depresie.

 

Audioknihy proti depresii?

ako vznikajú audioknihyĽudia trpiaci depresiou, ako aj syndrómom vyhorenia sa často rozprávajú v myšlienkach sami so sebou. Tieto vnútorné monológy však väčšinou vedú k tomu, že sa cítia ešte depresívnejší a vyhorenejší.
Dobrá audiokniha však nahrá na zmyslový kanál, na ktorom sa tieto škodlivé monológy odohrávajú, nové a „bezpečnejšie“ informácie. Namiesto toho, aby si mozog ustavične nahováral chorobu, sleduje vzrušujúci, vtipný či dokonca poučný príbeh a vnútorný monológ si aspoň na pár hodín oddýchne.

Tieto „nútené“ prestávky na premýšľanie pomôžu podľa odborníkov vášmu mozgu rozpustiť neurónové spojenia, v ktorých sú negatívne myšlienky uložené. Takto sa vám už za niekoľko týždňov podarí čoraz rýchlejšie a rýchlejšie opustiť myšlienkový kolotoč škodlivých rozhovorov so sebou. To zase vedie k výraznému poklesu všetkých symptómov depresie.

 

Liečivý účinok audiokníh

Počúvanie audiokníh však nemusí pomáhať len ľuďom s depresiou, či so syndrómom vyhorenia. Nemusíte mať žiadne ochorenie, či poruchu, aj tak vás dostanú do väčšej pohody.
Lekári tiež upozorňujú na ďalší bonus v súčasnom svete plnom negatívnych myšlienok, pesimizmu a melanchólie. Vstup do sveta audiokníh je podľa nich výstupom zo špirály negatívnych myšlienok.
Samozrejme, treba si vyberať správne audioknihy podľa toho ako sa cítite, alebo čo sledujete. Ak ale chcete len vyskúšať nejakú audioknihu, užiť si príbeh, je jedno, či to bude romantika, triler, krimi, alebo životopis, či motivačná literatúra.

audioknihy sa oplatia

 

Keď mňa audioknihy nebavia…

Toto je jeden z najčastejších argumentov…no neraz je to len výhovorka.
Faktom je, že ak ľudia dnes niečo počúvajú, radšej siahnu po podcastoch. Ich výber a pestrosť sa neuveriteľne zväčšila, no neraz sú nekvalitné (technicky, či obsahovo), môžu v nich byť aj nesprávne a nepravdivé informácie, a niektoré dokonca podporujú pocity úzkosti, stresu, depresie a negativizmu.

Iní ľudia zasa tvrdia, že nemajú čas počúvať audioknihy. Čo tiež nemusí byť pravda, keďže často plytváme svoj čas na hlúposti alebo neužitočné veci. Audioknihu si môžete pustiť v mestskej doprave, pri športovaní, pri práci v záhradke alebo domácnosti, prípadne pri ceste autom.

Výhovorkou je tiež to, že audioknihy nie je nič pre vás (a potom strácate čas počúvaním nekvalitných podcastov alebo pozeraním seriálov, po ktorých si povzdychnete: nebolo to nič mocL ). Ako odborníci pripomínajú, zvyknúť si na niečo nové je spočiatku vždy ťažké. Nemusíte veriť, že vám počúvanie audiokníh môže pomôcť, pozitívny účinok sa dostaví aj vtedy, keď ste plní pochybností.
Skôr, ako sa rozhodnete, že audioknihy nie sú nič pre vás, terapeut Bernhardt odporúča v záujme vášho zdravia skúsiť aspoň dvojtýždňový test.

ikona knihyPozrite si naše KNIŽNÉ TIPY.

 

Aké audioknihy počúvať?

audioknihyExistuje niekoľko možností, ako si stiahnuť audioknihy.
Napríklad aj autor tohto článku používa platformu audiolibrix.sk, kde je vyše 9000 audiokníh na stiahnutie. Audioknihy ponúkajú aj klasické internetové kníhkupectvá ako Martinus.sk, Bux.sk, či Panta Rhei. Nájdete ich na Alze, alebo na RTVS, kde majú aj reláciu Čítanie na pokračovanie, prípadne na Audiotéke.

Čiže je kde hľadať a vyberať.
Potom už je na vás, čo si vypočuť. Zo slovenských autorov sú audioknihy naozaj ku mnohým známym autorom ako Jozef Karika, Dominik Dán, Václav Neuer, Peter Šloser, Juraj Červenák, tiež autorky Veronika Homolová Tóthová, či Antónia Mačingová.

podcast o knihách knižný podcast knižný kompasVypočujte si KNIŽNÝ PODCAST.

V ponuke prirodzene nechýbajú:

  • severské detektívky (Jo Nesbo, Stieg Larsson, Lars Kepler, Camilla Lackberg…)
  • mafiánske príbehy (Mario Puzo, Jozef Karika ai.),
  • humor, komédie a satiru (Goldoni, Backman, Hašek, Šimek…)
  • viachlasné čítanie (Kateřina Tučková, George Orwell, Stephen King, Agatha Christie…)
  • audioknihy pre deti a mládež (Denník odvážneho bojka, David Williams, H.Ch.Andersen a ďalší)
  • naše obľúbené životopisy, ako barack Obama, Steve Jobs, Elon Musk, Emil Zátopek, J.R.R. Tolkien, Arnold Schwarzenegger, Leonardo da Vinci…)
  • a samozrejme aktuálne bestsellery (Robert Galbraith, Ken Follett, Robert Bryndza…)

audioknihy audiolibrix

Foto: Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.