Prebuďte svoje zmysly a naštartujte mozog!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že stimulovanie chuti, hmatu, čuchu, sluchu a zraku bezprostredne pred tým, než začnete riešiť nejakú úlohu, môže zvýšiť vašu koncentráciu a bdelosť? Vedci dokázali, že ak zanedbáte svojich päť zmyslov, môžete tak prísť o množstvo zábavných spôsobov, ako si zlepšiť fungovanie mozgu.
Tak neváhajte – ponúkame pár tipov, ako prebudiť svoje zmysly a naštartovať tak mozog.

 

ZRAK a roztomilé zvieratká

Výskum na Hirošimskej univerzite v Japonsku ukázal, že pohľad na obrázky s rozkošnými zvieratkami zvyšuje koncentráciu. Verili by ste tomu?
Testy so 132 univerzitnými študentmi ukázali, že podávali lepšie výkony v kognitívnych testoch po prezretí fotografií s mláďatami zvierat, kým fotografie príslušných dospelých jedincov takýto vplyv nemali. Študenti, ktorí si prezerali roztomilé zvieratká, zlepšili svoj výkon v operačných hrách (ktoré testujú koordináciu ruka-oko a jemnú motoriku) o 44 percent.

Vedci dospeli k záveru, že „roztomilé obrázky navodzujú pozitívnu emóciu s vysokou motiváciou priblíženia, lebo evolučne súvisia s opatrovaním a starostlivosťou alebo preto, že podnecujú spoločenské záväzky“, uvádza sa v knihe Posilňovanie mozgu od Michaela Powella.

Pohľad na farbu má dôležitý vplyv na náladu a pocity, ktoré ovplyvňujú koncentráciu. Zelená sa považuje za farbu koncentrácie. Ak nemáte študovňu či pracovňu natretú na zeleno, položte na pracovný stôl nejaké zelené predmety a vyhraďte si nejaký obľúbený kúsok svojho zeleného oblečenia len na chvíle, keď sa potrebujete sústrediť. A úplne najlepšie: skôr než začnete pracovať, strávte desať minút prechádzkou v prírode.

koncentrácia

Prebuďte svoje zmysly a zlepšite si pamäť a koncentráciu.

ČUCH – mentol aj medovka

Niekoľko výskumov ukázalo, že mentolová vôňa zlepšuje pamäť, pozornosť a koncentráciu.
V jednej štúdii v Cincinnati v americkom štáte Ohio skupina študentov, ktorá vdychovala pred skúškou vôňu mentolového oleja, dosiahla o 28 percent lepšie výsledky.

Zlepšiť pamäť i náladu môže aj medovka. Jej prospešnosť pre myseľ sa ospevuje už niekoľko storočí. V 16. storočí ju odporúčal bylinkár John Gerard svojim žiakom na „oživenie zmyslov“. Laboratórne testy s touto bežnou rastlinou ukázali zvýšenú aktivitu acetylcholínu, chemického neurotransmitera súvisiaceho s pamäťou.

Medzi ďalšie vône, ktoré pomáhajú koncentrácii, patria jazmín, škorica, vanilka, vetiver, céder a rozmarín (ktorý zlepšuje prietok krvi do hlavy a mozgu). Pri uvoľňovaní týchto vôní z esenciálnych olejov treba opatrnosť.

 

CHUŤ – cucajte citrón

Namiesto toho, aby ste siahli po obvyklej šálke kávy, cucajte citrón alebo popíjajte citronádu či limetovú šťavu s ľadom. To vás hydratuje, pričom kyslá chuť zvýši vašu bdelosť.

Výskum, ktorý publikovali v časopise Psychological Science vedci z University of Georgia, naznačuje, že chuť cukru (kloktanie limonády sladenej cukrom) zvýšila pozornosť a sebakontrolu respondentov. Spoluautor Leonard Martin vysvetľuje: „Tento pokus ukázal, že glukóza stimuluje jednoduché sacharidové senzory na jazyku, ktoré vysielajú signály do motivačných centier v mozgu.“

 

HMAT a aktívny mozog

akupresúra

Akupresúrne body

Niektoré akupresúrne body zlepšujú pamäť a koncentráciu, pomáhajú pri bolestiach hlavy a napomáhajú relaxáciu.
Masírujte alebo jemne tlačte končekom prsta na tieto body.

(A) Bod stoviek stretnutí (na temene hlavy medzi lebečnými kosťami)

(B) Bod Slnka (v spánkových priehlbinkách)

(C) Brány vedomia (jamky pod spodinou lebečnou)

(D) Nebeský pilier (asi centimeter pod spodinou lebečnou na svaloch vo vzdialenosti centimeter od chrbtice na obe strany)

(E) Tri míle (štyri prsty pod jabĺčkom a jeden prst z vonkajšej strany holennej kosti)

(F) Väčší zhon (v jamke medzi palcom a druhým prstom)

 

SLUCH a koncentrácia

Stereofónne nahrávky sú veľmi zaujímavý prostriedok, ako zmeniť mozgové vlny v záujme lepšej koncentrácie (alebo aby ste zaspali, podľa toho, čo potrebujete). Ide o tóny s mierne rozdielnou frekvenciou vysielané do každého ucha pomocou stereofónnych slúchadiel pred prácou alebo dokonca pri práci. Vyhľadajte si na YouTube „stereofónne nahrávky na koncentráciu“.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.