Prečo sa hneváme a sme podráždení, ak sme hladní?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všimli ste si, že keď sme hladní, ľahšie sa necháme uniesť, rozčúliť, sme nervóznejší a výbušnejší? Ako môže prázdny žalúdok viesť k záchvatu hnevu?
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.

Vypočujte si túto epizódu na Spotify:

 

Hnev prázdneho žalúdka

Možno by ste neverili, ale naštvanosť z hladu je reálna a potvrdili to aj hlavy mazané, čiže vedci.
Hovorí sa tomu hnev prázdneho žalúdka a celé to súvisí s hladinou cukru v krvi.
Zjednodušene, cukor je jedným zo základných palív nášho mozgu. Keď glukóza klesne pod určitú hranicu, naša myseľ sa zahmlí a ťažko sa sústredíme. To je hypoglykémia, čiže veľmi dôležité je správne sa stravovať.
Inak mozog začne šalieť, spanikári a myslí si, že je v nebezpečenstve. V dôsledku toho požiada niekoľko orgánov, aby uvoľnili hormóny, ktorých úlohou je zvýšiť hladinu glukózy v krvi. Patrí medzi ne adrenalín a kortizol, ktoré sú tiež stresovými hormónmi.

To však nie je všetko. Hlad stimuluje aj prírodná chemická látka nazývaná neuropeptid Y. Stimuluje chuť k jedlu, tvorí sa v hypotlamane, reguluje denný rytmus, aj sexuálne funkcie, no tiež je zodpovedný za vyvolanie agresie. A pravdepodobne sme ho zdedili po našich predkoch, ktorí potrebovali byť mimoriadne agresívni, keď sa vydali na lov.
Dnes už ale jedlo nelovíme, no mozog naďalej funguje rovnakým spôsobom. A to spôsobuje, že sme ohľadom jedla trochu nevrlí.

nočné maškrteniePrečítajte si tiež
Nočné maškrtenie a vyjedanie chladničky
môže zvýšiť riziko cukrovky.

Keď sme hladní…

Podráždenosť, hnev a nervozita z hladu teda nie je len váš pocit, ale britskí vedci to dokázali aj pomocou experimentov. Sledovali vyše 60 dobrovoľníkov počas troch týždňov a to pomocou špeciálnej aplikácie. Výsledok? Hlad naozaj môže byť príčinou hnevu a podráždenosti, a zároveň potláča príjemné pocity. A nezáleží na veku, pohlaví, indexe BMI, stravovacích návykoch či osobnostných rysoch. Jednoducho, týka sa nás všetkých, rozdiel je len v jeho zvládaní a prejavoch navonok.

Na tému hlad a podráždenosť existuje prekvapivo málo odborných štúdií, a pritom tento fenomén uznávajú aj psychológovia a vedci. A pozor, hlad údajne škodí aj vašim vzťahom. Jeden výskum to dokázal veľmi presne – častejšie hladovanie negatívne ovplyvňuje partnerské vzťahy a priamo môžu súvisieť s väčšou agresivitou. Takže dámy, keď najbližšie príde váš partner domov, už pri dverách ho čakajte s tanierom niečoho dobrého.

Takže na záver malé polopatistické zhrnutie:
Zjete obed a jeho obsah, čiže nejaké bielkoviny, tuky, či sacharidy, prejdú trávením a premenia sa na cukry, aminokysleniny a voľné mastné kyseliny. Keď telo strávi potravu, hladina glukózy v tele stúpne a cítime sa super. No postupom času hladina glukózy klesá a keďže mozog je na nej závislí, začne byť nepokojný. Čím viac hladujete, tým viac panikári a mení celé vaše správanie. Nielenže strácate koncentráciu a spomaľuje sa vaše myslenie aj konanie. Ale ste aj podráždenejší, nervóznejší a vystresovanejší.

Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.