Vlčí hlad. 10 fungujúcich spôsobov ako ho zvládnuť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ako prekonať vlčí hlad, keď vás zrazu chytí a vy nemáte nič poruke? Najbližšie jedlo ešte ďaleko, v skrinke žiadna drobnosť, ani ovocie. Alebo aj máte čosi, no nechcete to preháňať – hneď sa vám to odrazí na hmotnosti. U mnohých ľudí sa vlčí hlad navyše ozýva večer, keď by už nemali nič jesť, prípadne tesne pred spaním.
Tu je niekoľko fungujúcich spôsobov, ako zvládnuť vlčí hlad.

 

Prečo dostávame vlčí hlad?

vlčí hlad 10 spôsobov ako ho zahnaťHoldujete aj vy bielemu sexu? Nie, nie je to nič obscénne, len je to názov pre situácie, keď otvárate po večeroch chladničku a pozeráte do nej, čo by ste si ešte dali 🙂 Napokon neodoláte a niečo si vezmete…hoci už v tej chvíli s výčitkami.

Mnohí odborníci upozorňujú, že vlčí hlad si privolávame aj držaním rôznych diét a chudnutím. Nepríjemné hladovky vám rozhodne nepomôžu, nanajvýš spomalíte metabolizmus a môžete si spôsobiť zdravotné problémy.

Vlčí hlad sa tiež dostaví, ak nejeme pravidelne a „zabúdame“ na niektoré z jedál. Či už nemáme čas, chuť, nechce sa nám nikde bežať ap. Telo však neoklamete. Potrebuje doplniť energiu a keď ju nedodáte, stúpne hladina ghrelinu, čiže hormónu hladu. Buď ho hneď nejako rozumne utlmíte…alebo sa vám to neskôr vráti aj s úrokmi: „prežeriete sa“, prípadne zjete niečo, čo ste ani nechceli alebo nemali jesť.

Vo všeobecnosti sú najčastejšími príčinami vlčieho hladu nesprávne stravovacie návyky, nezdravá (fastfoodová) strava, diéty, priveľa bieleho cukru, stres a hormonálne výkyvy (najmä pri večernom vlčom hlade).

 

Bielkoviny na raňajky

Kvalitné bielkoviny pomáhajú zahnať pocit hladu, a to z dlhodobého hľadiska. Začínajte nimi deň, ideálne by mali tvoriť štvrtinu raňajok. A je jedno, či ste mäsožrút, vegetarián alebo vegán.

Medzi potraviny s vysokým obsahom bielkovín patria:

 • vajíčka (vaječné bielko je de facto čistá bielkovina)
 • kuracie a morčacie prsia
 • losos
 • hovädzie mäso
 • mandle a arašidy
 • mlieko
 • grécky jogurt a skyr
 • cotage cheese
 • tuniak
 • quinoa
 • chia semienka
 • čierne fazule a šošovica
 • tofu
 • ovos

vlčí hlad 10 spôsobov ako ho zahnať

 

Zelenina vás zachráni

Vlčí hlad vás najčastejšie prekvapí v práci alebo večer pred telkou? Majte po ruke kúsok surovej zeleniny – mrkvu, kaleráb, zeler. Prípadne si dajte pár orieškov alebo sušené ovocie. Pocit sýtosti navodzuje najmä vláknina v týchto potravinách. Zároveň spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a uvoľňovanie spomínaného hormónu ghrelinu do organizmu.

 

Stavte na pevné potraviny

Čiže také, ktoré musíte prežúvať a spracovať „mechanicky“. Vaše telo tak dostane čas, aby do mozgu dorazil signál o sýtosti. Tým pádom sa nebudete prejedať a ustrážite si mieru. Pocit sýtosti podľa odborníkov podporuje aj dlhší čas prežúvania pevných potravín, čím zostanú dlhšie v kontakte s chuťovými pohárikmi.

 

Správne reflexné body

Áno, zatlačením na určité miesta viete potlačiť svoj vlčí hlad a oddialiť ho. Tzv. protihladový je akupresúrny bod medzi nosom a hornou perou. Prstom ho pritlačte asi na 15 sekúnd, čím sa stimuluje chuťová dráha a vy pošlete do mozgu falošný signál na potlačenie hladu.
Ďalší protihladový bod je na ušnom lalôčiku, ktorý si môžete stláčať prstami pravej ruky na ľavom uchu, a prstami ľavej ruky na pravom uchu. Obidva tieto body stláčajte krátko tri razy za sebou.

vlčí hlad jablko donut

 

Voda, káva a vanilka

Už ste určite počuli, že hlad je len prezlečený smäd. Ono je však pravda, že pitie vody pred jedlom zaháňa najväčší hlad. Výskumy dokázali, že ak vypijete pohár vody pred jedlom, zjete o 22% menej ako tí, ktorí sa nenapijú.
Vhodná je aj káva, ideálne bez kofeínu. Hlad zaháňa až na tri hodiny, pretože zvyšuje uvoľňovanie peptidu YY. Tento hormón sa vytvára v čreve ako reakcia na jedlo, takže podporuje pocit sýtosti.
A napokon vanilka, ktorá je osvedčeným trikom modeliek: jej vôňa, ale tiež vôňa citrónovej kôry či škorice, zaháňa vlčí hlad.

hladný chlap hotová katastrofaPrečítajte si tiež
Hladný chlap – hotová katastrofa. Platí to, tvrdí gastroenterológ.

 

Ďalšie triky, ako zahnať vlčí hlad

ikona zdvihnutý palecViete, že červená farba tlmí chuť na jedlo? Podľa vedcov je dôvodom výstražná funkcia červenej, v prírode je to farba jedovatých rastlín…tak si nabudúce oblečte niečo červené 🙂

ikona zdvihnutý palecAk má vaše telo nedostatok horčíka, máte častejšie a väčšiu chuť na sladké. Takže doplňte ho do tela, najlepšie prirodzenou cestou, čiže v banánoch, špenáte, kakau alebo celozrnnom pečive.

ikona zdvihnutý palecPsychológia radia prezerať si obrázky so štíhlymi modelkami a celebritami. Túžba podobať sa im, mať podobnú sexi postavu je vraj taká silná, že hlad podvedome potlačujeme.

ikona zdvihnutý palecZaujímavý trik vymyslel aj tím profesora Carey Morewedga: opakovane si predstavujte jedlo, na ktoré máte chuť, a tiež to, ako ho jete. Následne z neho zjete mene ako zvyčajne. Vedci to vyskúšali na lentilkách aj syre čedar – v oboch prípadoch klesla následná konzumácia. Súvisí to s opakovanou vizualizáciou jedla a množstvom skutočne zjedeného jedla.

ikona zdvihnutý palecZačali ste cítiť hrozný hlad a zjedli by ste aj klince? Nemáte nič po ruke? Vyčistite si zuby. Je dokázané, že čisté zuby a svieži dych prerušia predchádzajúci zážitok po jedle. Prípadne si dajte mätovú žuvačku, ktoré vie čiastočne potlačiť chuť na jedlo.

vlčí hlad a hamburger

Foto: Pexels.com, Unsplash.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.