Slovenská púšť na Záhorí. Čím zaujmú Šranecké piesky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Áno, Slovensko má svoju púšť a možno ste aj počuli, že je na Záhorí, sotva 60 km od Bratislavy. Ako však v skutočnosti vyzerá slovenská púšť? Naozaj je to púštny piesok? Oplatí sa tam zájsť? Veď takýto typ krajiny predsa nemôže byť v stredoeurópskom štáte.
A je to predsa pravda. Dokonca ide o najrozsiahlejšie pieskové duny v strednej Európe. Na niektorých miestach môžu duny dosahovať hrúbku až 80 metrov.

Vyberte sa s nami na toto jedinečné miesto. V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska
V časopise Krásy Slovenska nájdete pravidelne aj takéto nezvyčajné miesta, ktoré sa oplatia spoznať, tak neváhajte a za pár eur si predplaťte tento najstarší u nás kontinuálne vychádzajúci časopis. Ideálny pre milovníkov Slovenska, turistiky, cestovania a spoznávania.

Slovenská púšť

Šranecké piesky na mapeSlovenskú púšť máme hneď za rohom a mnohí ani o nej nevieme. Saharské dobrodružstvo ako z filmu Múmia si môžete zahrať na jedinečnom mieste známom ako Šranecké piesky. Chránený areál európskeho významu v správe Chránenej krajinnej oblasti Záhorie sa nachádza vo vojenskom obvode Záhorie v okrese Malacky.

Prístup k Šraneckým pieskom je možný z obce Plavecký Mikuláš smerom na Lakšársku Novú Ves presne na polceste medzi týmito dvoma obcami. Je to územie nikoho. Nenájdete tam žiadnu živú dušu, samozrejme, pokiaľ by tam nebol čírou náhodou nejaký iný turista okrem vás.

slovenská púšť Šranecké piesky

Súčasť vojenského obvodu

Naviate piesky sa rozkladajú na rozlohe vyše 570 km². Piesok sem navial vietor z rieky Moravy pred viac ako 2,6 miliónmi rokov, v období pleistocénu (staršie štvrtohory, obdobie striedania doby ľadovej a medziľadovej). Slovensko má teda svoju púšť už milióny rokov.

„Šranecké piesky lemujú bohato nasadené borovicové stromy, ktoré na tomto mieste dala vysadiť cisárovná Mária Terézia, aby tak zabránila jej ďalšiemu rozširovaniu, pretože vietor piesky odnášal stále čoraz ďalej. Vysokánske borovice sa tu čarovne striedajú s malými jedličkami. Takáto prírodná scenéria je doslova nádhera,“ popisuje v Krásach Slovenska Michal Hertlík.
Žije tu aj veľa vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov, takže každý si tu príde na svoje.

slovenská púšť Šranecké piesky

Šranecké piesky

Na toto unikátne miesto (nielen západného) Slovenska sa Michal vypravil v lete 2020. Od neďalekého Plaveckého hradu smeroval ďalej na sever na Lakšársku Novú Ves. Cesta pôsobí vskutku magicky, akoby bola priam stvorená na natáčanie nejakého filmu. Kľukato sa vlní, mierne stúpa a následne klesá ako niekde v amerických prériách. Ľudia zvyknú zastaviť na polceste auto a fotiť sa v tomto prostredí.

Šranecké piesky sa rozprestierajú na pravej strane od cesty. Nikde však nie je tabuľa so šípkou, kde treba zastaviť a ísť vpravo. Na jednom mieste je však aspoň naľavo od cesty urobené veľké parkovisko, takže ľudia si zväčša domyslia, že tam sa vchádza do lesa k púšti.

Na území Šraneckých pieskov sú aj vzácne druhy rastlín a živočíchov. Dokonca tam nájdete dve malé jazierka. Taká malá oáza v púšti 🙂 Odporúčame vybrať sa tam uprostred leta, keď sú horúčavy a budete mať naozaj pocit exotiky. Takže si zoberte aj dostatok vody.

Holíčsky hrad a Branč ZáhoriePrečítajte si tiež
Holíčsky hrad a Branč. Dva hrady na Záhorí.

Borovice dala vysadiť Mária Terézia

Pri hľadaní Šraneckých pieskov sa v miestnych lesoch môžete aj trošku stratiť. Z nevýhody však spravte výhodu a dlhšie sa poprechádzajte a vychutnávajte si hustý les. Cezeň napokon prídete na priestrannú púšť, ktorý naozaj pokrýva skutočný piesok.
Takže netreba za púštnym dobrodružstvom cestovať hodiny lietadlom. Stačí zájsť na Záhorie a Šranecké piesky vás presvedčia o opaku 🙂

slovenská púšť Šranecké piesky

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska
Vyberte si predplatné, ktoré vám vyhovuje.
Text a foto: Michal Hertlík, Wikipedia

Krásy Slovenska predplatné


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.