Praktická a plne funkčná domácnosť   

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tak, ako existuje funkčná bielizeň a funkčná obuv, rovnako existuje funkčná domácnosť a záhrada, ktoré sa tiež vyznačujú svojou účelnosťou. Ako sa však ku priestorom, v ktorých sú veci premyslené do najmenšieho detailu a v ktorých je všetko poruke, dopracovať?

Vytváranie oddelených priestorov v obydliach sa stalo sprievodným javom vývoja civilizácie. Obytné priestory sa začali postupne rozčleňovať a ich počet zvyšovať, aby mal každý člen domácnosti zabezpečené súkromie. Príbytky, ktoré chcú rodinám poskytnúť viac, než je len priestor na prebývanie, majú byť funkčné a pekné zároveň. Nemôže chýbať správne dispozičné riešenie, logické členenie, ani krásny dizajn a aranžovanie.

Kuchyňa – srdce domova

Pri zariaďovaní kuchyne je z praktického hľadiska dôležité dispozičné riešenie miestnosti a účelnosť zariadenia. Usporiadanie funkčných častí kuchynskej linky má byť v poradí skladovací priestor, chladnička a mraznička, pracovná plocha, umývacie a varné centrum. Potravinové skrine s dostatočne veľkorysým priestorom sú v kuchyni nevyhnutné – poskytujú priestor na uskladnenie všetkých trvanlivých potravín.

A rovnako dôležité sú aj chladničky a mrazničky s primeranou kapacitou, aby do svojich útrob mohli pojať nielen všetky tepelne upravené pokrmy, ale aj čerstvé ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, zavárané mäso a ostatné potraviny. Kto chce mať kuchyňu skutočne praktickú, ten musí dbať nielen na bezchybné riešenie priestoru, ale aj na vhodný výber nábytku a elektrospotrebičov.

ako skladovať ovocie a zeleninuPrečítajte si tiež
Prehľad, ako skladovať ovocie a zeleninu.

Okolie domu a záhrada

Dvor a záhrada rodinného domu môžu mať tisíce podôb a záleží len na majiteľoch, aký vzhľad svojmu kráľovstvu vyberú. K účelnosti záhrady prispejú rôzne moderné prvky – napríklad samo-zavlažovacie kvetináče a špeciálne záhony.

Pokiaľ sa na jar chystáte vysádzať nové rastliny, dobrým tipom sú vyvýšené záhony, ktoré si môžete zhotoviť aj svojpomocne z drevených prepraviek, paliet alebo dosiek. Ideálna šírka záhonov by však nemala presahovať dva metre, aby bolo možné jednoducho dosiahnuť aj do ich stredu. Aké praktické výhody vyvýšené záhony poskytujú?

Vo vyvýšených záhonoch sa na jar pôda rýchlejšie zahreje, vďaka čomu je možné skôr sadiť. Typická je tiež hustejšia výsadba, rýchlejšie dozrievanie plodín a vyšší objem úrody. Pôda v týchto záhonoch sa ani pri intenzívnych dažďoch nepremočí, pokiaľ sú koreňové systémy rastlín aspoň pätnásť centimetrov nad úrovňou okolitého terénu. No zanedbateľná nie je ani skutočnosť, že vďaka záhonom na vyššej úrovni si záhradkár pri práci menej namáha krk, ramená a chrbát.

TS, foto: dreamstime.com  


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.