Povedali ste si, že vylepšíte svoje vzťahy s druhými a posuniete ich na vyššiu úroveň? Že chcete mať viac dobrých známych, na ktorých sa budete môcť spoľahnúť? Ktorí budú naozaj vašimi priateľmi, nielen takými „facebookovskými“, ktorých ste už roky nevideli?
Existuje jeden doslova smrteľný hriech v medziľudských vzťahoch, ktorému sa treba vyhnúť. Mali by ste naň myslieť, keď sa rozprávate s niekým, na kom vám záleží a s kým si chcete udržiavať ten správny vzťah.
Smrteľný hriech vo vzťahoch
My ľudia sme od prírody sebeckí. Či si to priznáte, alebo nie – je to tak. Radi počúvame svoje meno, povedal to už dávno známy motivátor Dale Carnegie: „Vlastné meno je pre človeka tým najsladším zvukom v ktoromkoľvek jazyku…“
Sme ľudia, takže budeme mať pokušenie rozprávať o sebe. Pochváliť sa nejakou drobnosťou, malým úspechom, zaujímavou príhodou… Podvedome chceme zažiariť, byť obdivovaní, uznávaní a chceme zapôsobiť.
V každom prípade je pre vás oveľa lepšie, ak tomuto pokušeniu odoláte. Tu prichádzame k tomu smrteľnému hriechu: nehovorte o sebe, nepresadzujte sa, ale zaujímajte sa úprimne o toho druhého!
Ak budete konverzáciu stále zameriavať na iných, a nie na seba, budú mať o vás oveľa vyššiu mienku.
Dosť bolo o mne…
Jednou z najlepších príprav je vždy sa pred každým stretnutím, telefonátom alebo rozhovorom spýtať sám seba, čo chcete z danej situácie získať. „Chcete, aby vám druhá osoba niečo povolila? Aby s vami spolupracovala? Chcete jej priazeň? Ak túžite po niečom z toho, sústreďte sa na to pri rozhovore. Keď si mienite len nafukovať ego, potom áno, vravte stále o sebe, ale potom od rozhovoru neočakávajte nič iné,“ tvrdí Marc Reklau, autor knihy Ako sa stať príťažlivým pre ľudí.
Ak si chcete nafukovať ego, budete ako autor, ktorý sa po dvoch hodinách rozprávania o sebe obrátil k svojmu spoločníkovi a povedal: „Dosť bolo o mne. Poďme hovoriť o tebe. Čo si myslíš o mojej najnovšej knihe?“
Ak chcete byť úspešní, nechajte o sebe rozprávať ostatných a počúvajte ich. O sebe hovorte iba vtedy, keď vás na to vyzvú alebo vás o to požiadajú. Ak sa o vás ostatní zaujímajú, opýtajú sa. Ak áno, povedzte niečo o sebe a potom obráťte pozornosť späť na nich.
Nebuďte sebeckí.
Nechajte ich byť stredobodom pozornosti.
Ako dosiahnuť dobré medziľudské vzťahy?
Je to jednoduché, stačí sa držať pár dobre mienených rád:
Aktívne počúvanie: Namiesto toho, aby sme premýšľali, čo povieme ďalej, sústreďme sa na to, čo druhý človek hovorí. Pokývnutie hlavou, otázky na objasnenie alebo zopakovanie kľúčových bodov ukazujú, že skutočne počúvame.
Empatia: Snažme sa pochopiť pocity a perspektívu druhého človeka. To nám pomôže lepšie reagovať a vyhnúť sa nedorozumeniam. Neraz akoby sme nechceli pochopiť a hneď posudzujeme alebo dávame rady.
Rešpektovanie hraníc: Uvedomujme si, kedy druhý potrebuje ticho alebo priestor. Nie každý chce alebo je schopný hovoriť stále.
Zdieľanie, nie dominovanie: Hovorme o sebe, ale s mierou a dávajme priestor aj druhým. Dialóg je o výmene, nie o monológu. Niekedy si neuvedomíme, že rozprávame príliš veľa. Sme presvedčení, že máme čo povedať, že je to zaujímavejšie ako to, čo hovoria iní…
Máte šťastie, ak je vo vašom okolí blízka osoba, ktorá vám to vie povedať na rovinu. Ktorá vás láskavo a v dobrom úmysle upozorní, že to preháňate…a ešte väčšie šťastie máte, ak si to uvedomíte, vezmete to a posnažíte sa to napraviť.
Prečítajte si tiež
Toxické vzťahy. Ako odhaliť partnera, kolegu,
či priateľa v jedovatom vzťahu?
Oceňovanie a uznanie: Každý z nás túži po uznaní. Povzbudzujúce slová a ocenenie môžu zlepšiť atmosféru vo vzťahoch. Tak to doprajte aj iným, už len jedným dvomi slovami viete dosiahnuť obrovský efekt. Nebojte sa, že „z vás ubudne“, že znížite tak svoju hodnotu alebo presuniete pozornosť na druhých a vašu snahu si nikto nevšimne.
Otvorená komunikácia: Nebojte sa vyjadriť svoje pocity a názory, ale robte to s rešpektom. Jasnosť predchádza nedorozumeniam, čo si často neuvedomujeme. Snažíme sa zaobaliť svoje slová a posolstvo, zahmlievame, nepovieme celú pravdu. Vystríhajte sa toho.
Pokora a sebakritika: A napokon – uvedomovanie si vlastných chýb a ochota sa zlepšovať sú kľúčové aj v medziľudských vzťahoch. Ak si uvedomíte, že ste druhého zranili, ospravedlnenie je silným krokom k obnove dôvery. Ak si uvedomíte, že ste sa pomýlili, priznaním chyby ukážete svoju silu.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com