Mnohí ľudia tvrdia – spln Mesiaca na mňa neuveriteľne vplýva. Nemôžem dobre spať, v noci sa budím, som emočne nevyrovnaná, nejaký som unavený, ako zbitý pes… O vplyve Mesiaca na náš organizmus a psychiku sa diskutuje už stáročia. Veď už slávny rímsky prírodovedec Plínius Starší tvrdil, že Mesiac v splne má obrovský vplyv na ľudské správanie i mozog.
Propagátorka života podľa Luny Johanna Paunggerová (v slovenčine jej vyšli napríklad knihy Luna nám radí, Život podľa Luny, či Neznáma moc Luny v kocke) zasa tvrdí, že mesačné fázy spolurozhodujú o úspechu liečby a uzdravovania. Mali by sme na to myslieť pri zbere liečivých byliniek, či pri love na zvieratá.
Vedci sa snažili jeho účinky dokázať, robili testy, experimenty. Ako je to teda naozaj? Pociťujete vplyv splnu Mesiaca aj vy a v tých dňoch nie ste celkom vo forme?
Spln Mesiaca a psychika
Emócie ako na hojdačke. Splín a akási odovzdanosť. „Blbá“ nálada. Aj taký môže byť vplyv splnu na mnohých ľudí. Ak medzi nich nepatríte, asi sa na tých ostatných budete pozerať skepticky a možno vám napadne – o čom to vôbec melia?
Pravdou je, že mnohí ľudia sú citliví na zmeny počasia a takisto sú takí, ktorých ovplyvňuje fáza Mesiaca. Niekedy sa to prejaví na zhoršenom spánku, inokedy na emocionálnej rovnováhe.
Najväčší astrológovia takýto vplyv Mesiaca na náš psychický stav potvrdzujú. Prejavuje sa to rôzne:
- náladovosť a podráždenosť
- precitlivenosť na okolie
- prekážajú nám muži alebo niektorý typ ľudí
- nemáme chuť na sex
- intenzívnejšie prežívame určité situácie
- dostavujú sa pocity úzkosti až depresie
- námesační ľudia chodia v spánku
Počas splnu Mesiaca sú niektorí ľudia mimoriadne rozladení a majú pocit, že sa im nič nedarí. Strácajú záujem o okolie, o život ako taký a nevedia, čo ďalej. Niekedy sa jednoducho dostaví čierne videnie sveta.
Tu si môžete pozrieť, kedy je Mesiac v splne a kedy v nove.
Spln Mesiaca a zdravie
To, v akej fáze je Mesiac, vplýva aj na naše zdravie. Ak máme nejaké zranenie, pri splne môžeme cítiť väčšiu, intenzívnejšiu bolesť ako zvyčajne.
Tiež sa častejšie dostavujú bolesti hlavy, jaziev alebo problémy s chrbtom.
Niektorí lekári tvrdia, že počas splnu Mesiaca mávajú na pohotovosti viac úrazov, tiež sa množia automobilové nehody a bitky, a dokonca je údajne viac infarktov (až o 20% viac ako v iných dňoch).
V dňoch okolo splnu Mesiaca sa neodporúčajú operačné zákroky, ale skôr homeopatická liečba, ktorá je vtedy silnejšia a úspešnejšia. Okolo splnu sme náchylnejší pribrať viac ako v iných dňoch, keďže náš metabolizmus je pomalší.
Podľa astrologičky Daniely Hannah je kritický najmä deň pred samotným splnom Mesiaca. V deň splnu sa všetko akoby obracalo, vyjasní sa nám, začneme sa na veci pozerať inak. Čiže aj keď chcete riešiť nejaké dôležité problémy a spory – či už partnerské, pracovné, susedské – radšej hneď po splne 🙂
Čo na to vedci?
V minulosti oveľa viac ľudí verilo, že Mesiac má na nás vplyv. Na naše zdravie, silu byliniek, na gazdovstvo. Dnes vedci pochybujú, tápu a vlastne presne nevedia, čo sa to s ľuďmi počas splnu Mesiaca robí.
Michael Smith zo švédskej univerzity v Göteborgu urobil výskum, v ktorom sledoval vplyv splnu na spánok a mozgovú aktivitu 50 dospelých ľudí. Podľa jeho výsledkov spln skracuje dobu spánku o 20 minút a tiež sťažuje zaspávanie.
„Počas splnu je mozgová kôra citlivejšia a účinok je u oboch pohlaví, hoci väčšie problémy so zaspávaním majú muži. Akoby v nás tikali biologické hodiny, ktoré sa tak trochu riadia mesačnými fázami, ale ich mechanizmus zatiaľ nemáme dostatočne preskúmaný,” cituje vedca vedecký server Science Daily.
Lino Nobili z Centra pre diagnostiku a liečbu porúch spánku tvrdí, že doteraz nikto nedokázal vysvetliť vplyv splnu na spánok a zdravie človeka. Čo však neznamená, že tento jav neexistuje, dodáva.
Prečítajte si tiež
Sila Mesiaca. 20 užitočných tipov pre lepšie zdravie.
Je to všetko naozaj pravda? Dohady a odhady?
Z astronomického hľadiska je to jasné: Luna je stále rovnako ožarovaný Slnkom, čiže nemá mať prečo väčšiu silu v čase splnu. Mesiac tiež nevyžaruje vlastné svetlo, iba ho odráža. Jeho svit má len 0,00025 percent svitu letného slnka, tak ako na nás môže také slabé svetlo vplývať? pýtajú sa vedci.
Jediný preukázaný účinok splnu je ten, že sa zvyšuje počet autonehôd spôsobených zvieratami. Nočné svetlo totiž vedie k tomu, že sa zvieratá v noci viac pohybujú, tvrdia vedci pre francúzsky denník Le Figaro.
Necháme to všetko na posúdení každého z vás. No ešte ani dnes sa nedá s istotou prikloniť na jednu, či druhú stranu. Možno ide len o subjektívne pocity…a možno Mesiac svojou premenlivou silou ovplyvňuje napríklad okrem prílivu a odlivu, aj priamo naše životy.
Foto: Pexels.com, Pixabay.com