Tento spotrebič žerie najviac energie a stojí vás najviac peňazí!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ceny energií rastú, všetko zdražieva a treba teda šetriť, kde sa dá. Načo platiť predražené účty za energie, ak sa tomu dá vyhnúť? Ušetriť niekoľko eur viete už po pár jednoduchých krokoch. Viete, ktorý domáci spotrebič je najväčším žrútom energie? Možno si poviete, že chladnička, ktorá ide nonstop…alebo práčka…prípadne televízor, ak ho pozeráte hodiny a hodiny denne. Niekto odvetí, že sušička bielizne a ďalší umývačka riadu.
Omyl. Prečítajte si, ktorý spotrebič žerie najviac energie a na čo si dať pozor.

Ktorý spotrebič žerie najviac energie?

jedno euroNapríklad spotreba spomínanej chladničky závisí od typu chladničky a mrazničky. Úsporný model triedy A++ spotrebuje ročne do 200 až 300 kWh. V prepočte je to cca 15 až 30 % celkovej energie domácnosti. Patria medzi najväčších žrútov energie, preto ich udržiavajte čisté, pravidelne čistite kondenzátor, neotvárajte dvere zbytočne často. Nastavte teplotu na optimálnu hodnotu (chladnička 4–5 °C, mraznička -18 °C).
Ak máte starší model, zvážte kúpu energeticky úspornejšieho spotrebiča (s označením A+++).

jedno euroPráčka a sušička vám spotrebujú 10 až 15 % energie domácnosti.
Pranie na vyšších teplotách a časté používanie sušičky dramaticky zvyšujú spotrebu. Perte preto na 30–40 °C namiesto 60 °C. Vyťažte kapacitu bubna (pranie s polovičným bubnom je neefektívne).
Energeticky náročnejšia je sušička, ktorej ročná spotreba (trikrát týždenne) je až 750 kWh.

jedno euroElektrická rúra a varná doska „zožerú“ 10 až 15 % energie, pričom dlhé pečenie a varenie zvyšujú spotrebu. Používajte pokrievky pri varení. Predhrejte rúru len vtedy, keď je to nevyhnutné. Zvážte používanie mikrovlnky alebo tlakových hrncov, ktoré šetria čas aj energiu.
Umývačka riadu je o niečo náročnejšia, pretože ak umývate riad každý deň, ročná spotreba je až 450 kWh.

jedno euroTelevízor, počítače a elektronika vám spotrebujú 10 až 20 % v standby móde. Čiže keď ich nepoužívate, často zostávajú v pohotovostnom režime a vyberajú vám z peňaženky peniaze.
Vypínajte ich úplne, keď ich nepoužívate. Používajte predlžovačky s vypínačom na odpojenie viacerých zariadení naraz.

jedno euroOsvetlenie spotrebuje 10 až 15 % energií.
Halogénové a klasické žiarovky sú výrazne menej efektívne než LED svetlá. Nahraďte ich LED žiarovkami (spotrebujú o 75 % menej energie). Vypínajte svetlo v miestnostiach, kde sa nezdržiavate.

To sú pomerne vysoké spotreby, ktoré idú do peňaženky. Ale je tu ešte čosi, čo je energeticky oveľa náročnejšie.

takto-si-ničíte-svoju-chladnickuPrečítajte si tiež
Toto je 11 vecí, ktorými si ničíte chladničku
a výrazne skracujete jej životnosť.

Najviac míňate za….

Nie je to teda chladnička, sušička, ani práčka. Elektrické kúrenie a bojler sú jednoznačne najväčšími žrútmi energie, v zime je do 30 až 50 % celkových nákladov, v lete pri ohreve vody menej.

Ak teda nechcete príliš plytvať a predsa len niečo ušetriť, mali by ste optimalizovať veľkosť a výkon vášho ohrievača vody. Ako?
„Najprv si vyberte správnu veľkosť bojlera. Tá sa odvíja od toho, koľko ľudí je vo vašej domácnosti, ale aj od toho, či máte v kúpeľni sprchu alebo vaňu,“ vysvetľuje odborník.
Spotreba vody na sprchovanie na jednu osobu je 30 až 50 litrov vody s teplotou 40 °C. Ak sa kúpete, jeden takýto „kúpeľ“ vás bude stáť až 100 litrov teplej vody.

Takže ak ste 4-členná rodina, ktorá sa prevažne len sprchuje, kotol by mal mať minimálne 80 až 120 litrov. Ak ste tiež štyria a namiesto sprchy sa pomerne často kúpete, potrebujete 120 – 150 litrový bojler.
Samozrejme, dôležitá je aj teplota, na ktorú zariadenie nastavíte. Aj táto drobnosť má veľký vplyv na spotrebu elektrickej energie, a teda na vašu peňaženku.

kotol-spotrebuje-najviac-energie

Ako správne nastaviť kotol?

Nastavte si kotol tak, aby ohrieval vodu na 55-65 °C. Vyššiu teplotu nepotrebujete a zbytočne by zaťažila váš rozpočet.
Dôležitá je podľa odborníka aj vzdialenosť bojlera od miesta spotreby, čiže kúpeľne. Čím je dlhšia, tým dlhšie bude trvať, kým na kohútiku potečie teplá voda. A každé čakanie na teplú vodu z kohútika sa predraží. Preto, ak môžete, umiestnite bojler priamo do kúpeľne.

Myslite aj na dostatočnú izoláciu potrubia a vodovodných kohútikov. Tiež si zabezpečte miesto, kde je kotol umiestnený – ak je v miestnosti príliš chladno, môže sa na spotrebiči zbytočne tvoriť vodný kameň. Navyše kotol musí na ohrev vody vynaložiť viac energie, čo sa opäť predraží.

Namiesto klasických vodovodných batérií si v kúpeľni a kuchyni zvoľte pákové batérie, ktoré sú oveľa úspornejšie.

znizit-teplotu-radiatora-na-nocPrečítajte si tiež
Znížiť teplotu radiátora počas noci alebo udržiavať?
Ušetrí to peniaze?

Bežné príklady plytvania energiou:

  • Ponechávanie nabíjačiek v zásuvke. Nabíjačky spotrebúvajú malé množstvo energie aj bez pripojeného zariadenia.
  • Preplnená chladnička. Bráni cirkulácii vzduchu, čo zvyšuje spotrebu.
  • Zanedbaná údržba spotrebičov. Prach a nečistoty znižujú ich efektivitu (napr. u práčok či chladničiek).
  • Nadmiera svetiel. Zapnuté osvetlenie v celom dome, aj keď ho nepotrebujete.
  • Používajte inteligentné zásuvky a merače spotreby, ktoré ukazujú, koľko energie míňa každý spotrebič.
  • Zvážte zelené technológie, napríklad solárne panely, tepelné čerpadlá a ďalšie obnoviteľné zdroje môžu znížiť účty za energiu.
  • Plánujte čas používania. Niektoré energetické tarify ponúkajú lacnejšiu energiu mimo špičky (v noci). Využívajte práčku či umývačku v týchto hodinách.
  • Izolujte domácnosť. Dobre izolované steny, okná a dvere udržujú teplo a znižujú náklady na vykurovanie.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, akoupelnyatopeni.cz,
ireceptar.cz, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.