V minulosti sa dôraz na energeticky efektívne bývanie veľmi nekládol. No dnes má tento spôsob život – označiť to za trend by bolo veľmi krátkozraké – stále viac priaznivcov. Aby sa aj vaša domácnosť hrdo zaradila medzi energeticky efektívne byty či domy, existuje veľa spôsobov – od zateplenia domu až po zmenu spôsobu kúrenia.
Ako na to?
Zateplenie
Zateplenie vám pomôže znížiť spotrebu energie počas vykurovacej sezóny približne o tretinu. A to je už výrazná úspora, ktorá vám zaručí bohatšieho Ježiška.
Aká je návratnosť zateplenia? Nedá sa povedať počet mesiacov či rokov vo všeobecnosti, záleží to totiž od použitého materiálu a veľkosti objektu. Priemerne sa to však pohybuje okolo 8 rokov. V prípade, že bývate v dome skolaudovanom pred rokom 1989 máte možnosť požiadať o pôžičku zo ŠFRB.
Okná a efektívne bývanie
Vedeli ste o tom, že viac tepla vám uniká cez okná ako cez steny? Je to z toho dôvodu, že sklo nie je izolant a jediné, čo zadržiava teplo, je vzduchová komora. Aj preto, ak chcete mať energeticky efektívnu domácnosť, základom sú minimálne trojkomorové okná.
Je už na vás či plastové, alebo drevené, myslite však na celkový charakter štvrte či domu a tomu sa prispôsobte.
Kúrenie
Jedným z najúčinnejších spôsobov vykurovania domácnosti je podlahové kúrenie. Množstvo pasívnych domov má práve tento spôsob kúrenia. Ak máte vlastný kotol, je to ideálny spôsob, akým môžete znížiť náklady. Okrem toho je oveľa zdravšie ako klasické radiátorové vykurovanie, pretože nevysušuje a nevíri vzduch, čo uvítajú hlavne astmatici a alergici.
Podlahové kúrenie má oveľa viac výhod – rovnomerné rozloženie teploty v miestnosti, udržiava sa stabilná vlhkosť vzduchu, podlahové kúrenie je ľahko a rýchlo regulovateľné, nevyžaduje si žiadnu údržbu a je to ideálne riešenie v kombinácii s kondenzačným kotlom či tepelným čerpadlom.
Spotreba vody
Aj spotrebou vody dokážete znížiť náklady na energie. A netreba tak veľa – zastavte vodu vtedy, keď si umývate zuby. Namiesto kúpania sa radšej osprchujte. Aj umývačka riadu či eco práčka vám dokážu znížiť spotrebu. Je na vás, čo si vyberiete, alebo či skĺbite všetky spôsoby do jedného. To by bolo ideálne. No dôležité je začať a krok za krokom sa približovať k čo najefektívnejšiemu energetickému bývaniu.