Teplá voda na chate. Prečo zvoliť prietokový ohrievač?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Teplá voda je neoceniteľnou súčasťou našej každodennej pohody. Nielen v našej domácnosti, ale aj na chate či záhrade si radi vychutnáme komfort, ktorý nám poskytuje. Existuje viacero spôsobov, ako si na chate teplú vodu zabezpečiť. My si predstavíme efektívnu a spoľahlivú metódu: a to ohrev vody pomocou prietokových ohrievačov. Ukážeme vám, prečo sú tieto ohrievače tak obľúbené a pre chaty ideálne.

Elektrické ohrievače vody sa delia na zásobníkové a prietokové. Zásobníkové ohrievače, nazývané laicky bojler, zohrievajú vodu v nádrži a udržujú ju na požadovanej teplote. Prietokové ohrievače zohrievajú vodu priamo pri prietoku: nepotrebujú zásobník, čo z nich činí skvelú voľbu pre chaty, záhradné chatky, garáže, dielne či technické miestnosti.

Okamžitá dostupnosť teplej vody

Prietokové ohrievače poskytnú teplú vodu okamžite a bez výraznejšieho obmedzenia. Zvoliť si môžete buď ohrievače s tlakovou prevádzkou, ktoré dokážu poskytnúť teplú vodu pre viac odberných miest súčasne alebo ohrievače s beztlakovou prevádzkou, určené len pre jedno odberné miesto. Ich súčasťou sú často aj špeciálne vodovodné batérie. A práve ohrievače s beztlakovou prevádzkou sú ideálne pre chaty, kde nie je potrebné zabezpečiť väčšie množstvo teplej vody naraz.

Náš tip: do kúpeľne zvoľte jeden prietokový ohrievač pre umývadlo a sprchu, ktorého súčasťou je nielen špeciálna batéria, ale aj sprchový set.

Úspora energie a peňazí

Prietokový ohrievač vody je energeticky efektívnou voľbou: nezahrieva a neudržuje konštantnú teplotu veľkého množstva vody zbytočne. Vodu zohreje len vtedy, kedy je potrebná. A hoci na rýchle ohriatie je potrebný vyšší príkon: trvá iba pár minút. Skvelou voľbou sú prietokové ohrievače s meniteľným príkonom: umožňujú regulovať energiu potrebnú na ohrev vody – napr. nastaviť zimný/letný režim či zvoliť vyšší výkon medzi dvomi odbernými miestami, napríklad drez a sprcha. Používanie prietokových ohrievačov prispieva k zníženiu spotreby vody, energie aj nákladov na prevádzku.

prietokový ohrievač chata teplá voda

Skladné a nenáročné

Vďaka kompaktným rozmerom nie je nutné prietokovým ohrievačom vyčleniť väčší priestor v kúpeľni či technickej miestnosti. Umiestniť ich môžete prakticky kdekoľvek: na stenu, do skrinky aj priamo pod drez. Ich inštalácia a údržba je jednoduchá, čím ušetríte čas aj finančné náklady na ich prevádzku.

Bezpečnosť

Pri správnej inštalácii a údržbe je aj riziko úniku vody minimálne. Prietokové ohrievače nepoužívajú zásobníky na skladovanie vody a tak neexistuje riziko prasknutia nádrže spojené s vysokým tlakom a následného vytopenia. Vďaka tomu sú ohrievače bezpečné bez rizika havárie, čo oceníte najmä na chate, kde nie ste denne prítomní a kde navyše môže byť obmedzená dostupnosť servisných služieb.

tvrdá voda v domácnostiPrečítajte si tiež
Tvrdá voda v domácnosti. Tipy, ako si s ňou poradiť.

Dlhá životnosť

V prietokových ohrievačoch sa nehromadí voda, čo minimalizuje riziko hrdzavenia a to obzvlášť u ohrievačov so suchým ohrevom, pri ktorom je výhrevné teleso uložené v ochrannom puzdre, oddelené od priameho kontaktu s vodou. Vďaka tomu životnosť prietokových ohrievačov môže byť až 20 rokov, čo je dvojnásobok oproti ohrievačom so zásobníkom vody.

Ako vidíme, prietokové ohrievače vody predstavujú moderný a efektívny spôsob zaistenia teplej vody na chate. Okamžitý prístup k vode, úspora energie, miesta aj peňazí a bezpečnosť: to z nich činí lepšiu a výhodnejšiu voľbu než klasické zásobníkové ohrievače.

TS, foto: Intecom.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.