Ako minimalizovať prach v domácnosti?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Či už máte alergiu alebo jednoducho len chcete skutočne upratanú domácnosť, prach je jedným z hlavných nepriateľov. Zvlášť, ak bývate v meste, pri frekventovanej ceste alebo dokonca pri koľajniciach. Ako minimalizovať prach v domácnosti a naozaj sa ho dôkladne zbaviť?

Pravidelná očista textílií ako základ čistej domácnosti

Záclony a závesy majú v domácnosti plniť rovno niekoľko úloh. Zatemňovacie závesy v lete udržujú spálňu v chlade a počas večerov vám zaistí spánok nerušený vonkajším osvetlením či splnom. Záclony každú miestnosť zútulnia a ešte vám zaistia dostatok súkromia.
K útulnej domácnosti vám pomôžu aj rôzne dekoratívne vankúšiky, deky a podobne.

Všetky tieto textílie sú súčasne úplne skvelým útočiskom práve nepríjemného prachu. Zvlášť závesy a záclony slúžia aj ako taký filter, a okrem prachu sa v nich ukrýva množstvo peľov, chlpov a ďalších potenciálnych alergénov.

Preto je dôležité všetky textílie pravidelne niekoľkokrát do roka prať. A samozrejme by ste nemali zabudnúť ani na pravidelnú zmenu obliečok.

prach v domácnosti

Začínajte hore. A nezabúdajte ani na prach, ktorý nie je vidieť

Utieranie prachu je pre väčšinu ľudí súčasťou bežnej upratovacej rutiny. Utierate však naozaj všetko, vrátane miest, na ktorých prach nevidíte?

Taký luster alebo vrch skrine môže ukrývať skutočne bohaté nánosy prachu a pritom tieto miesta často utierame sotva raz ročne pred príchodom Ježiška. Urobte si z čistenia týchto horšie dostupných miest zvyk a utierajte nánosy prachu z lustra a skríň aspoň raz mesačne.

Nezabudnite, že sa prach môže držať aj v stenách, ktoré je tiež z času na čas dobré vziať prachovkou. Po utretí týchto povrchov počkajte, až sa prach usadí, a až potom postupujte na vysávanie a vytieranie podláh.

Dekorácie ako lapače prachu – skutočne ich potrebujete?

Či už fandíte trendu minimalizmu alebo patríte skôr k maximalistom, pravda je taká, že dekorácie v domácnosti sú pre prach skutočnou živnou pôdou.

Samozrejme vám nehovoríme, aby ste sa zbavili všetkého, čo vám robí radosť. Ale raz za čas sa určite oplatí byt starostlivo prejsť, a zvážiť, či vám vaše lapače prachu skutočnú radosť robia a do domácnosti sa hodí. A ak nie, možno je na čase poslať ich zase o dom ďalej.

prach v domácnosti

Nielen alergikom preukáže veľkú službu kvalitná čistička vzduchu

Ďalšou šikovnou možnosťou, ako osviežiť vzduch a zbaviť sa prachu, rovnako ako ďalších alergénov, je kvalitná čistička vzduchu. Čistička vzduchu je trochu väčšou investíciou a určite sa oplatí výberu tej pravej venovať dostatok času.
Pokiaľ vyberiete kvalitnú čističku vhodnú práve pre vaše potreby, bude sa vám doma rozhodne dýchať lepšie.

TS, Foto: mklozkoviny.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.