Tina Turner: „Prezradím vám, čo mi naozaj zmenilo život!“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Má len 1,63 metra, ale je to doslova prírodný živel. Jedna z najpopulárnejších hudobných hviezd 80.rokov minulého storočia s charakteristickým silným , hoci zachrípnutým hlasom. Získala niekoľko ocenení Grammy a zlatú platňu, uviedli ju do Rock and rollovej siene slávy a na koncerte v brazílskom Rio de Janeiro bolo rekordných 180-tisíc, čo sa podarilo prekonať až o niekoľko rokov Paulovi McCartneymu.
Tina Turner je pani speváčka, no možno ani netušíte, s koľkými problémami a ranami osudu musela bojovať. Posledné desaťročia mala navyše veľké zdravotné problémy, no dokázala sa vždy pozviechať a užívať si život.

Aj o tom píše vo svojej knihe Šťastie vychádza z teba. Nie je to klasický životopis, hoci tam spomína niektoré obdobia svojho života, manželstvo, hudbu…no je to hlavne jej duchovná cesta na vrchol a k skutočnému šťastiu. „Dojíma ma, keď od ľudí počúvam, ako ich inšpiruje môj životný príbeh a výzvy, ktoré som počas ôsmich desaťročí na tejto planéte musela prekonať… Odjakživa som túžila stať sa učiteľkou, ale chcela som počkať, kým budem vedieť ľuďom odovzdať niečo dôležité, kým si budem istá, ako im ponúknuť skutočnú múdrosť. Teraz je ten čas,“ tvrdí slávna speváčka.

 

Tina Turner: „Toto mi zmenilo život.“

Tina Turner Šťastie vychádza z teba„Za posledných desať rokov, počas ktorých som zápasila s niekoľkými vážnymi, takmer smrteľnými, zdravotnými problémami, som o nepriazňach osudu veľa uvažovala,“ píše Tina Turner. Za tento čas mala mnoho príležitostí zhodnotiť svoj život a položiť si niekoľko ťažkých otázok. Ako sa jej podarilo prekonať toľko vážnych problémov? Možno ste o nich už počuli, bolo ich poriadne veľa – nešťastné detstvo, opustenie, násilie v manželstve, stagnujúca kariéra, finančný krach, predčasná smrť členov jej rodiny a viacero chorôb.

Mnoho vonkajších okolností a vplyvov nemohla zmeniť ani ovládať, ale odhalenie, že vie ovládať spôsob, akým bude na tieto výzvy reagovať, jej zmenilo život. Tá najvzácnejšia pomoc vychádza zvnútra, a keď ľudia pracujú na tom, aby sa stali svojím lepším ja, nájdu mier. „Ja som začala po tridsiatke, keď som objavila transformačnú silu duchovna,“ dodáva.

 

Šťastie vychádza z teba

Duchovno sa neviaže na žiadne konkrétne náboženstvo ani filozofiu. Nie je majetkom kňazov. Duchovno je osobné prebudenie a vzťah s našou matkou zemou a vesmírom, ktorý zvyšuje otvorenosť a pozitivitu. Jej prebudenie začalo pred päťdesiatimi rokmi vďaka štúdiu a praktizovaniu budhistického učenia. Dlho snívala, že sa s o toto vzácne obdobie jej života podelí. „Kniha Šťastie vychádza z teba obsahuje moje osobné rady, ako vytvoriť dlhotrvajúce šťastie. Vysvetľuje duchovné pravdy, ktoré som sa učila od detstva až dodnes na mojej nie práve ružovej ceste ku šťastiu. Odhaľujem v nej predtým nevypovedané životné lekcie, moje najhlbšie zistenia a obľúbené staroveké princípy, ktoré vašej duši dodajú novú silu,“ približuje svoju knihu Tina Turner.

Tina Turner a Cher

Radostný moment, ktorý popisuje v druhej kapitole. “So Cher si užívame
spoločné vystúpenie v jej televíznej relácii v roku 1977.”

 

Môj život s Ikem

Život s Ikem Turnerom predstavoval náročný sled útrap. Napriek mojim protestom mi hneď na začiatku nášho vzťahu zmenil meno z Anna Mae Bullock na Tina Turner. V období nášho komplikovaného vzostupu k sláve v šesťdesiatych rokoch ako zoskupenia Ike & Tina Turner Revue som si vytrpela roky emocionálneho a fyzického domáceho násilia. Rozbité pery, monokle, dislokácia kĺbov, zlomené kosti a psychologický teror sa stali súčasťou môjho každodenného života. Zvykla som si na trápenie a snažila sa udržať si zdravý rozum, keďže jemu očividne chýbal. Cítila som, že niet cesty von…

Tina Turner sa však nevzdávala a našla si svoju cestu.
Ako tvrdí v knihe – vždy, keď cítite, že sa váš životný stav prepadá do nižších svetov, dokážete sa pozdvihnúť. Niekedy postačia na to relatívne jednoduché aktivity. Sústredené myslenie, cvičenie jogy, beh, plávanie, posilňovanie, dychové cvičenia, prechádzka, „vytrasenie sa“ alebo, ako nás učili v škôlke, krátka prestávka alebo zdriemnutie si urobia niekedy divy.
Ak vám tieto metódy nepomôžu pozdvihnúť vaše rozpoloženie mysle, môžete skúšať iné spôsoby, napríklad modlitbu, recitáciu alebo štúdium. Zvoľte si to, čo je pre vás najlepšie.

„Jedno viem isto: Zo svojich nepríjemných minulých zážitkov si musíme vziať lekciu,“ pokračuje Tina. „Ak tak nespravíme, budú mať nad nami moc a bude nás lákať opakovať ich. Lipnutie na minulosti môže spôsobiť aj nesprávne vnímanie prítomnosti, čo môže viesť k trápeniu. Jedinou cestou ku šťastiu je schopnosť vnímať seba, ostatných a celý svet, v ktorom bývame, jasne také, aké sú. A jasné vnímanie má vždy korene v prítomnosti.“

Zažila si to na vlastnej koži. Od jej dvadsiatich rokov jej blízki hovorili, že je inteligentná, talentovaná, silná a krásna žena. Tešili ju všetky tieto prívlastky, ale v súkromí sa nikdy necítila krásna…

Tina Turner

Rok 1993, pri preberaní ceny Essence Award.

 

Ako premieňať jed na liek

Po celý čas mala na pamäti povzbudzujúce slová Daisaku Ikeda (myšlienkový líder budhistického učenia): „Jedno je isté: sila presvedčenia, sila myšlienky, posunie realitu správnym smerom v súlade s tým, čomu veríme a čo si predstavujeme. Ak naozaj veríte, že niečo dosiahnete, tak sa to stane. To je fakt. Ak si jasne viete predstaviť víťazný výsledok, vryjete si ho do srdca a ste pevne presvedčení, že ho dosiahnete, váš mozog spraví všetko pre to, aby tento mentálny obraz, ktorý ste si vytvorili, preniesol do reality. Potom sa vaše víťazstvo konečne stane realitou prostredníctvom vašich narastajúcich snáh.“

Ako sa postupne učila nastaviť si myseľ na tento spôsob fungovania, pristupovať k prekážkam ako ku katalyzátorom rastu a postupne premieňať jed na liek, zažila hlbokú zmenu.

Zázraky neprišli cez noc, ale s trpezlivosťou a vytrvalosťou sa v nej vybudovali zázračné zmeny. Potupne sa tieto vnútorné zmeny odrazili aj v zlepšeniach jej vonkajšieho prostredia.

 

Kto je Tina Turner?
Tina Turner, rodená Anna Mae Bullock, je speváčka, tanečnica a herečka, ktorá má za sebou viac ako šesťdesiatročnú kariéru. Táto milovaná muzikálová ikona predala celosvetovo viac ako dvesto miliónov albumov a viac vstupeniek na koncerty ako ktorýkoľvek iný sólový interpret v histórii.

V súkromnom živote je Tina hlboko spirituálna a za svoju misiu považuje dodávať silu ostatným prostredníctvom lekcií, ktoré ju naučili jej ťažko vybojované víťazstvá. Už viac ako tri desaťročia načiera hlboko do svojich skúseností, aby svojim príbuzným a priateľom poradila čo najúčinnejšie spôsoby, ako si vytvoriť v živote trvajúce šťastie.
V tejto knihe sa s radosťou delí o svoju duchovnú cestu, ktorá môže poslúžiť ako inšpirácia pre ostatných. Tina si po svojej legendárnej kariére v zábavnom odvetví užíva dôchodok vo Švajčiarsku so svojím milovaným partnerom a manželom Erwinom Bachom, s ktorým sú spolu už tridsaťštyri rokov. Jej životopis My Love Story sa stal medzinárodným bestsellerom.

Tina Turner

Rok 1982. “Idem si vyspievať dušu na mierovom budhistickom festivale
SGI vo Washingtone, D. C. Sľúbila som si na ňom, že sa svojou hudbou
budem snažiť v ľuďoch vzbudiť nádej.”

Tina Turner a Mick Jagger

Tina Turner a Mick Jagger.

Zdroj a foto: vydavateľstvo Motýľ,
FB-Tina Turner/Alberto Venzago a Lynn Goldsmith


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.