Tipy, ako účinne odstránite zápach z umývačky riadu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj o umývačku riadu sa treba občas starať, aby sa z nej nestal spotrebič, z ktorého sa šíri zápach a darí sa tam špine, či dokonca plesni. Niekedy ich ani nemusíte vidieť, keďže sú v rohoch alebo malých štrbinkách. Myslieť si, že veď voda to všetko pri najbližšom umývacom programe vyčistí, je naivná. Experti skúmali umývačky riadu, o ktorých ich majitelia boli presvedčení, že sú v poriadku…a zistili prítomnosť nebezpečných baktérií, húb, plesní a kvasiniek.
Takže otázka je – ako efektívne odstránite zápach z umývačky riadu? Nuž, riešenie je v podstate veľmi jednoduché. My vám poradíme, ako na to.

 

Čo spôsobuje zápach z umývačky?

Ak sa z vašej umývačky šíri zápach, môže pochádzať z niekoľkých hlavných zdrojov. Zdrojom zápachu môže byť samotný riad so zvyškami jedla. Vo vnútri umývačky sa tiež usádzajú baktérie, ktoré rozkladajú zvyšky jedla, ale aj mastnota či vodný kameň.
Ďalšími možnými zdrojmi zápachu sú odtokové sitko, v ktorom sa zvyšky jedla zachytávajú a po čase hnijú, ale napríklad aj filter. Preto je nevyhnutné, aby ste umývačke z času na čas venovali zaslúženú pozornosť, čo znamená najmä jej dôkladné čistenie.

1. Vyčistite hrubú špinu

Hrubú viditeľnú špinu, ktorá je usadená po bokoch a na spodku umývačky, prípadne aj v jej košoch, najlepšie odstránite navlhčenou handričkou alebo vlhkou utierkou. Zabránite tak nielen zápachu, ale aj množeniu nahromadených baktérií. Vnútro umývačky môžete tiež umyť zmesou vody a octu.odstráňte zápach z umývačky riadu

 

2. Pustite umývačku naprázdno

Na takéto čistenie umývačky vám dobre poslúži ocot, ktorý vlejete do šálky a položíte do najvyššieho koša umývačky. Potom spustite kompletný umývací cyklus na najvyššej teplote.
Siahnuť však môžete aj po sofistikovanejších prostriedkoch, akými sú prípravky na čistenie umývačky. Účinnú pomoc proti zápachu z práčky prináša napríklad obľúbená značka Finish, ktorú najčastejšie odporúčajú aj poprední výrobcovia umývačiek riadu.

Finish čistič umývačky riadu na vodný kameň a mastnotu
Finish čistič umývačky riadu prináša extra silu v boji proti mastnote a vodnému kameňu, ktoré sa usádzajú v umývačke riadu, ostrekovacích ramenách, vodnom čerpadle, rúrach a filtri. Finish nielen mastnotu a vodný kameň odstráni, ale zároveň dodá vašej umývačky voňavú sviežosť. Samotný výrobca odporúča použitie prípravku jedenkrát za mesiac.

finish na čistú umývačku riadu

FINISH čistiace tablety na čistenie umývačky riadu
Okrem tekutého prostriedku môžete na čistenie umývačky riadu použiť aj Finish čistiace tablety, ktoré odstraňujú mastnotu a usadeniny z vnútra umývačky aj bez zapnutia dodatočného programu. Pre lepšiu výkonnosť umývačky použite raz za mesiac spolu s čističom riadu.

finish čistiace tablety

 

3. Nezabúdajte na filter a odtok

Pravidelne kontrolujte stav filtrov a odtoku. Ich zanesenie nielenže spôsobuje nepríjemný zápach, ale dokážu spôsobiť aj nemalé technické problémy. Preto ich aspoň raz do týždňa skontrolujte. Filter vyčistite pod tečúcou vodou, najlepšie s použitím kefky.

A na záver ešte jedna rada. Nezanedbávajte údržbu umývačky a dodržiavajte pokyny, ktoré vám odporučil jej výrobca. Umývačka sa vám odvďačí nielen dokonalými službami, ale aj dlhšou životnosťou.

umývačka riaduPrečítajte si tiež
Sú umývačky riadu výhodné? Tu sú užitočné tipy.

— PR článok —
Foto:  MyAustria, Unsplash


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.