Umývačka neumýva riad správne. 8 tipov a trikov, ako si s tým poradiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už sa vám stalo, že umývačka doumývala riad, ale po otvorení ste pocítili mierny zápach? Prípadne riad nebol taký čistý ako v minulosti a našli ste na ňom zvyšky jedla? Na pohároch sú šmuhy, niektoré taniere sú akoby ešte trochu mastné?
Netreba hneď kupovať novú umývačku, ani volať opravára. Radšej vyskúšajte niektorý z našich tipov, možno ste len niečo zanedbali alebo prehliadli. Stačí odstrániť danú chybu a umývačka bude zasa v najlepšej forme.

Umývačka neumýva riad správne

Ak vaša umývačka riadu nefunguje správne, existuje niekoľko možných dôvodov. Medzi najväčšie prehrešky patrí znečistený filter, upchaté trysky alebo nesprávne dávkovanie umývacieho prostriedku. Tiež nesprávne naplnenie umývačky, nesprávne zvolený program alebo sa tableta dobre nerozpustila.

umývačka riadu ikona1. Vezmite na pomoc ocot!

Ak sa v umývačke hromadia nečistoty a kaly spôsobené usadeninami z potravín a tvrdou vodou, vyskúšajte spustiť cyklus s octom. Nalejte tri šálky octu na dno prázdnej umývačky riadu a vyberte najdlhší cyklus.
Ocot rozpustí ľahké minerálne usadeniny a vyčistí nečistoty z otvorov v odstreďovacom ramene. Odstráni aj zvyšky mastnoty z vnútorných stien, takže riad bude čistejší a voňavejší.

umývačka riadu ikona2. Upchaté ostrekovacie rameno

Ďalší problém môže byť v ramene, ktoré sa točí a rozprašuje vodu. Otvory sa zvyknú upchať, takže ich vyčistite ručne. Rameno sa nachádza v hornej časti umývačky (niekedy v dolnej) a zvyčajne ho stačí odskrutkovať. Pomocou špáradla alebo špajdle vyčistite dýzy a potom opláchnite ostrekovacie rameno pod horúcou vodou.

ostrekovacie-rameno-umyvacka-neumyva-riad

umývačka riadu ikona3. Odstráňte zvyšky z filtra

V spodnej časti umývačky riadu nájdete aj hrubý filter nečistôt. Jeho úlohou je zachytávať čiastočky potravín, ktoré by mohli upchať odtok. Skontrolujte, či nie je plný. Ak na hrubom filtri niečo nájdete, vyčistite ho pod prúdom vody, môžete použiť aj kefku. Potom spustite ďalší cyklus.

zaneseny-filter-umyvacka-neumyva-spravne

umývačka riadu ikona4. Leštidlo a zmäkčovač vody

Nezabudnite používať aj leštidlo, ktoré obsahuje povrchovo aktívne látky. Majú zabrániť tomu, aby kvapky vody zanechávali škvrny. Ak máte tvrdú vodu, pouvažujte nad inštaláciou zmäkčovača vody, aby ste minimalizovali poškodenie umývačky minerálnymi usadeninami.

umývačka riadu ikona5. Tablety do umývačky

Možno si poviete, že všetky sú vhodné, ale nie je to tak. Záleží na druhu, dokonca aj na značke. Nekvalitné alebo nevhodné tablety môžu spôsobiť škvrny na riade. Problém tiež môže byť, ak použijete priveľa umývacieho prostriedku (ak ho nalievate). Vždy sa riaďte  odporúčaniami výrobcu na obale.

tablety-do-umyvackyPrečítajte si tiež
Vyrobte si tablety do umývačky. Lacno a zdravo.

umývačka riadu ikona6. Správny tlak vody

Toto vám možno nenapadlo, však? Že aj správny tlak vody môže ovplyvňovať to, ako dôkladne umývačka umyje riad. Tlak vody vplýva na správne fungovanie umývačky riadu, ale napríklad aj práčky. Ak je nižší alebo kolíše, určite zavolajte inštalatéra, aby problém vyriešil. Vyhnete sa do budúcnosti mnohým problémom.

umývačka riadu ikona7. Riad bez zvyškov

Niekedy sme leniví opláchnuť riad pred vložením do umývačky. Neraz mávneme nad tým rukou, že na to je predsa umývačka., aby ten riad umyla. Omyl.
Umývačka riadu nie je odpadkový kôš, zvyšky treba pred vložením z riadu odstrániť. Mnohé novšie modely môžu mať  označenie „samočistiace“, obsahujú macerátory, ktoré sa podobajú odpadovým nádobám. Áno, ale tie sú určené na spracovanie malých kúskov mäkkých potravín, nie väčších zvyškov.

vodny-kamen-cistenie-umyvadlaPrečítajte si tiež
Vodný kameň je v domácnosti nežiadúci.
Takto s ním zatočíte.

umývačka riadu ikona8. Ukladanie riadu do umývačky

Čo už je na tom zložité, poviete si. Žiadna veda…
Pravdou je, že nie každý ukladá riad správne. Áno, umývačka ho umyje, ale nie vždy dôkladne a po čase sa to môže zhoršovať. Niektoré umývačky riadu majú síce výkonné vodné trysky, iné zasa menej. Preto je dobré správne ju naložiť, aby sa umývací prostriedok dostal ku všetkému riadu.

Riad nesmie byť umiestnený nad zásobníkom na tablety, pretože by to mohlo zablokovať veko dávkovača umývacieho prostriedku.

  • Vo vrchnom koši by mali byť uložené šálky, misky a poháre. Pohár na šampanské alebo víno nepatrí do vrchnej, ale spodnej časti, kde sa umiestni do ochranného držiaka na poháre. Plasty vhodné do umývačky dávajte do vrchnej časti, aby sa vyhli pôsobeniu príliš horúcej teploty.
  • Spodný kôš umývačky riadu sa používa na uloženie hrncov, panvíc a tanierov. Veľmi zašpinené panvice by sa mali umiestniť do spodného koša, kde je prúd vody intenzívnejší. Servírovacie taniere a dosky dajte nabok, aby neblokovali prívod vody.
  • Ako uložiť príbor? Na ten je určená najvyššia časť alebo samostatné priestory. Nože ukladajte ostrou hranou nadol. Premiešajte ich, aby sa zabránilo usadeninám a upchávaniu.

otvorena-umyvacka-riadu

Zdroj a foto: blog.pulse.com, bobvila.com, mrappliance.com,
dumazahrada.cz, Lepsiden.sk, Freepik.com, siemens-home.bsh-group.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.