Vodný kameň je v domácnosti nežiadúci. Takto s ním zatočíte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste sa s ním už stretli. Objavuje sa všade tam, kde je tvrdá voda. A tá je na Slovensku takmer všade. Reč je o vodnom kameni a povieme si, prečo je v domácnosti nežiadúci. Ale hlavne – ako si s ním poradíte. Na úvod dôležitá vec – prečo vlastne vzniká vodný kameň?

Kde sa berie vodný kameň?

Za všetko môže tzv. tvrdá voda. V zásade ide o “klasickú” vodu, ktorá sa pri vsakovaní do zeme obohacuje o vodorozpustné minerály. Medzi ne patrí aj horčík a vápnik. A práve tieto dva prvky sú kameňmi úrazu. A to doslova.

Problém s tvrdou vodou (a vodným kameňom) nastáva vo chvíli, kedy ju začnete ohrievať. To sa bežne deje v práčke, umývačke riadu alebo bojleri. Zmenou tepla sa začnú hydrogén uhličitany meniť na uhličitany. Na tom by nemuselo byť nič zlé. V skutočnosti sa však uhličitany výrazne horšie rozpúšťajú vo vode.

vodny-kamen-poskodene-suciastky

O to radšej sa vyzrážajú a usadzujú všade tam, kde je na to priestor. V rýchlovarnej kanvici, práčke, kávovare alebo vodovodných batériách. A tu nastávajú hneď dva problémy:

  • Prvým problémom je estetické hľadisko. Vodný kameň spôsobuje nevzhľadné fľaky prakticky kdekoľvek.
  • Druhým problémom je energetická efektívnosť. Nánosy vodného kameňa zvyšujú spotrebu elektrickej energie vybraných zariadení. Napríklad rýchlovarnej kanvici s nánosom vodného kameňa trvá dlhšie, než zohreje vodu na potrebnú teplotu.

Čo sa s tým dá robiť?

sprcha-vodny-kamen

Ako odstrániť vodný kameň?

Aj v boji proti vodnému kameňu existujú dva rôzne postupy. Jeden z nich počíta s prácnym odstraňovaním všetkého, čo s následkami tvrdej vody súvisí. Hovoríme napríklad o vyváraní rýchlovarnej kanvice, odvápňovaní kávovaru a pod.
Najčastejšie sa používajú tieto prostriedky:

    • Ocot – patrí do kategórie babských rád, ale skutočne funguje. Je lacný, ekologický a účinný. Jediná nevýhoda je jeho nepríjemný zápach.
    • Kyselina citrónová – podobne účinná, predovšetkým v rýchlovarnej kanvici ide o výbornú alternatívu k octu.
    • Odstraňovače vodného kameňa – v tomto prípade ide o špeciálnu chémiu určenú na boj proti vodnému kameňu. Bežne ju dostať v drogérii, no je cenovo náročnejšia.

Táto metóda je časovo náročná a hlavne musí byť pravidelná. Čím hrubšia je vrstva vodného kameňa, tým horšie sa odstraňuje.

upratovanie v kúpeľniPrečítajte si tiež
Upratovanie v kúpeľni. Vodný kameň, pleseň a čistenie.

Prevencia vám ušetrí čas aj peniaze

Druhý spôsob počíta s preventívnym prístupom. Aj s ním ste sa možno už stretli. V obchodoch je možné kúpiť napríklad sódu do prania, chemické zmäkčovače do umývačiek riadu a pod. Všetky tieto prípravky majú za úlohu lokálne zmäkčenie vody. 

Sú relatívne účinné a aspoň čiastočne dokážu chrániť vybrané spotrebiče pred pôsobením tvrdej vody. Opäť ich však treba používať pravidelne a často nie sú stopercentne účinné. Navyše sa nedajú aplikovať na všetkých miestach. Napríklad vodovodné batérie takýmto spôsobom neuchránite pred vodným kameňom.

Oplatí sa zmäkčovač vody? Ako funguje?

zmakcovac-vody-proti-vodnemu-kamenuPokiaľ chcete uchrániť svoju domácnosť pred vodným kameňom celoplošne, treba zvážiť kúpu zmäkčovača vody. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré má za úlohu odstrániť z vody vodný kameň. Na trhu sú dostupné rôzne riešenia od magnetických zmäkčovačov až po také, ktoré fungujú na výmene iónov. V závislosti od konkrétneho riešenia sa potom líši aj intenzita účinnosti zmäkčovača vody. 

Vodný kameň je súčasťou drvivej väčšiny slovenských domácností. Okrem investície do kvalitného zmäkčovača vody prakticky neexistuje iný spôsob, ako proti nemu preventívne bojovať. V ostatných prípadoch teda nezostáva nič iné, než pravidelne aplikovať ocot, kyselinu citrónovú alebo iné prípravky na odstránenie vodného kameňa.

TS, foto: Aquavia.sk, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.