Bobkový list. Čo lieči, ako sa pestuje a ako ho sušiť? 4 užitočné RECEPTY

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bobkový list poznáme ako korenie, ktoré s obľubou používame na dochucovanie rôznych jedál – najmä polievok, omáčok a mäsových pokrmov. Má nezameniteľnú, silne aromatickú vôňu. Naši predkovia ho však používali aj na zmiernenie či liečenie rôznych zdravotných problémov.  Pomáha pri migréna, kašli či problémoch s trávením, ako je nadúvanie, plynatosť alebo zažívacie nepríjemnosti.
Pripravte si čaj, obklad alebo olej z bobkových listov! Máme pre vás 4 recepty – budú sa vám hodiť, ak sa u vás objavia zdravotné problémy. Nemusíte hneď utekať do lekárne! Hrsť bobkových listov sa určite nájde v každej kuchyni 🙂

Bobkový list alias vavrín pravý

Bobkový list je sušený list rastliny s botanickým názvom – vavrín pravý. Jej kolískou je oblasť Malej Ázie a Stredomoria. Tento zelený krík dorastá do výšky 2 až 3 metrov. Má zelené kopijovité tvrdé listy so zvlneným okrajom. Využíva sa aj ako okrasná rastlina, keďže sa tento krík dá ľahko tvarovať do guľovitého tvaru na drevenom kmienku. Najväčším pestovateľom tohto korenia je Turecko.

Rastlina bola obľúbená už počas staroveku, kedy bola považovaná za posvätnú a liečivú rastlinu. Vavrínový veniec bol symbolom víťazov a nosieval ho na hlave aj samotný Július Cézar. Vencom boli korunovaní aj víťazi starovekých olympijských hier.

Liečivé účinky bobkového listu:

Bobkový list má niekoľko skvelých liečivých účinkov, ktoré pravdepodobne už potrápili aj vás.

  • zmierňuje problémy s trávením, odstraňuje nadúvanie, zrýchľuje metabolizmus a zlepšuje chuť do jedla
  • má detoxikačné účinky, čistí telo a kĺby, znižuje množstvo soli kyseliny močovej
  • má silné protizápalové účinky, antimykotické účinky a pomáha pri ochoreniach močovej sústavy
  • znižuje hladinu cukru v krvi
  • čistí dýchacie cesty, uvoľňuje hlien a lieči kašeľ
  • pôsobí ako silný protijed
  • zmierňuje migrénu, stres a bolesti hlavy
  • uľaví od bolesti sedacieho svalu
  • sťahuje opuchy pri bodnutí hmyzom
  • zlepšuje spánok
  • pôsobí ako repelent a odpudzuje hmyz
  • je to výborný antioxidant – chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a prispieva k celkovému zdraviu
  • podporuje imunitný systém. Bobkový list môže mať imunostimulačné účinky.
  • reguluje cukry v krvi, čo je užitočné pre ľudí trpiacich cukrovkou.

POZOR : Buďte opatrní pri jeho užívaní. Požitie väčšieho množstva najmä čerstvých listov má narkotické účinky, čo môže spôsobiť mdloby či závraty. Užívajte ho s mierou:)

bobkovy-list

4 recepty z bobkového listu

Čaj z bobkového listu

Suroviny:

  • 2 sušené bobkové listy
  • 3 sušené klinčeky
  • 300 až 400 ml vody.

Postup: Dáme spolu variť. Od bodu varu varíme 5 minút. Precedíme cez gázu. Ochutíme medom a citrónom.
Účinky: Čaj je vhodné popíjať pri bolestiach hrdla, pri zažívacích ťažkostiach či zápaloch močových ciest.

Olej z bobkového listu

Suroviny:

  • 30g sušených bobkových listov
  • 250 ml kvalitného olivového oleja

Postup: Sušené listy podrvíme v mažiari. Dáme ich do sklenej nádoby a zalejeme olivovým olejom. Nádoby uzavrieme a jej obsah niekoľko krát prevrátime. Skladujeme na tmavom a suchom mieste, nevystavujeme priamemu slnečnému žiareniu. Po 14 dňoch môžeme olej začať užívať.
Účinky: Niekoľko kvapiek oleja dáme na gázu a položíme na čelo. Aróma pomáha zmierniť bolesti hlavy a migrénu.

bobkovy-list-olej

Masť z bobkového listu

Suroviny:

  • kvalitné bambucké maslo
  • olej z bobkového listu

Postup: Bambucké maslo zmiešame s pár kvapkami bobkového oleja.
Účinky: Masť je vhodná na masáž bolestivých svalov či kĺbov.

Odvar z bobkového listu

Suroviny:

  • zopár bobkových listov
  • 2 litre vody

Postup: Do širšieho hrnca dáme variť vodu s bobkovými listami. Odstavíme. Prehodíme cez seba uterák a nahneme sa nad hrniec. Inhalujeme. Dávame pozor, aby sme sa nepopálili.
Účinky: Zmierňuje zápaly horných a dolných dýchacím ciest. Uvoľňuje hlien, zvlhčuje sliznicu, má antiseptické účinky.

Pestovanie bobkového listu

bobkovy-list-v-kvetinaciBobkový list môžeme pestovať aj v našich zemepisných šírkach, síce nie ako trvalku, ale ako balkónovú rastlinu. Kúpite ju v záhradkárstvach alebo „hobby obchodoch“. Cena je rôzna, záleží na veľkosti zakúpenej rastliny. Vavrín je odolný mrazom do – 5 stupňov Celzia.

Vhodné je pestovanie v kvetináči. Skrášlite si ním balkón či terasu. Umiestniť ju môžete aj v skalke. Znáša aj priame slnečné žiarenie, no najlepšie sa mu darí v polotieni. Nepohrdne akýmkoľvek typom pôdy. Avšak nezabudnite pri výsadbe na drenážnu vrstvu. Rastlinu pravidelne polievajte, nemá rada premokrenie.
Na podporu jej rastu je vhodný rez, ktorým podporíme hustotu rastlinky. Vytvarovať ju môžete do tvaru kužeľa, tvaru kríčka či gule na kmienku.
Raz mesačne hnojíme „NPK“ hnojivom (dusík + fosfor + draslík). Pred zimou začneme rastline obmedzovať zálievku. Pred prvými mrazmi premiestnime kvetináč s vavrínom do chladnej a tmavej miestnosti. Polievame iba mierne, prstom kontrolujeme, či je substrát suchý.

Sušenie listov

Najvhodnejším časom na zberanie listov je koniec augusta, avšak môžete tak urobiť kedykoľvek počas sezóny. Vyberajte zdravé listy, bez náznaku choroby.

suseny-bobkovy-list1. Sušenie listov na plechu alebo tácke

Listy oberieme. Ak sú špinavé alebo zaprášené, opláchneme ich opatrne pod tečúcou vodou a osušíme. Rozložíme ich vedľa seba na plech alebo tácku a sušíme po dobu 2 týždňov.

2. Sušenie v kyticiach

Z rastliny zviažeme menšie kytičky. Sušíme ich na zakrytom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Využiť môžeme zakrytý balkón alebo terasu.

3. Sušička

Sušička na ovocie už nie je raritou. Ak ju máte doma, neváhajte ju využiť aj na sušenie byliniek. Nastavte si najnižšiu teplotu a pravidelne listy počas sušenie kontrolujte.

4. Sušenie v rúre

Listy rozložte na plech. Rúru nastavte na 40 stupňov Celzia. Sušte 2 hodiny, potom listy otočte a sušte ďalšie 2 hodiny. Kontrolujte, aby vám neprihoreli. Vysušené listy nechajte vychladnúť.

Skladovanie

Bobkové listy skladujte v sklenenej nádobe, ktorú dajte na tmavé miesto.
Listy môžete ihlou navliecť na hrubú bavlnenú niť a zavesiť si ju v kuchyni. Pohodlne vždy odtrhnete potrebné množstvo lístkov 🙂

Foto: wikimedia/Henna, lunys.sk, Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.