Vlastnosti oblečenia, od ktorých závisí vaše pohodlie na túre

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najlepší odpočinok, ako sa hovorí, je zmena prostredia a scenérie. Pešia turistika v horách je preto jedným z tých druhov rekreácie, pri ktorej nie je ohrozený váš rodinný rozpočet. Aby bol ale odpočinok naozaj dokonalý a užili ste si prírodnú scenériu na túre do posledného detailu, potrebujete kvalitné a odolné oblečenie.

Odev je predsa jedným z prostriedkov ochrany ľudského tela. Vykonáva nielen utilitárnu, ale aj estetickú, psychologickú a sociálnu úlohu. A pokiaľ sa chystáte stráviť niekoľko hodín v tomto často náročnom teréne a podmienkach, mali by ste si dať pozor hlavne na materiál odevu, ktorý si na túru oblečiete.
Nielen vzhľad a dizajn, ale aj nasledujúce vlastnosti sú pri jeho výbere veľmi dôležité.

 

Materiál budúcnosti a jeho mechanická odolnosť

Oblečenie, ktoré budete nosiť v horách, musí mať zvýšené požiadavky na mechanickú odolnosť proti opotrebeniu. Mnoho výrobcov preto používa technológiu špeciálneho tkania nití, ktorá umožňuje, aby bol povrch látky veľmi odolný voči mechanickému namáhaniu.
Jednou z tých najlepších možností je napríklad Softshell. Materiál zložený z viacerých vrstiev, vďaka čomu dobre izoluje a zároveň umožňuje pokožke dýchať. Ľahko sa zároveň nosí a skvele vyzerá.

Ľahkosť

Všetko, čo si do hory a na túru vezmete so sebou, nosíte na svojich vlastných pleciach alebo v batohu. Preto, čím je oblečenie väčšie, tým väčšie zaťaženie a menšie potešenie z cestovania máte. Nikto nechce nosiť ťažké batohy! Preto je pozornosť drvivej väčšiny výrobcov odevov na treking alebo túru zameraná na čo najľahšiu výrobu odevov.

Ochrana pred vetrom

Sila vetra v horách sa môže pohybovať od nepríjemného chladného prievanu po silný hurikán s veľmi nízkou teplotou vzduchu a snehom. Vietor je niečo, čo môže zásadne zmeniť vaše cestovné plány alebo ich dokonca úplne narušiť. Ak si ale vyberiete Softshell alebo iný podobne odolný materiál, budete sa cítiť spokojne za každých podmienok.

Štrbské Pleso a Tatry pre detiPrečítajte si tiež
Tatry s deťmi. Nenáročný výlet od Plesa k plesu.

Tepelná izolácia

Ani chlad v horách nie je žiadnym nezvyčajným javom. Aj pri veľmi jednoduchých túrach sa môžete stretnúť s nepríjemne nízkymi teplotami, nehovoriac o túrach v oblastiach, kde teploty klesajú pod bod mrazu. Odev by mal byť preto aj z materiálu, ktorý udrží telo v teple, a pritom nie je zbytočne hrubý a ťažký.

Samozrejme, zohľadnenie všetkých dôležitých vlastností kvalitného oblečenia sa odrazí aj na vyššej cene. Vy však môžete ušetriť a ušiť si to svoje sami. Potrebujete k tomu iba šikovné ruky a Bubulakovo.sk, kde nájdete tie najlepšie materiály na jeho zhotovenie.

— PR článok —
Foto: Jellis Vaes/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.