Vplyv farieb na náš život a zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aká je vaša obľúbená farba? Možno ste už niekde počuli alebo čítali, že jednotlivé farby na nás výrazne vplývajú. Ovplyvňujú našu náladu, prežívanie niektorých situácií a vyjadrujú neraz naše rozpoloženie i temperament. V Indii sa používa farba ako liečebný prostriedok už od 2. tisícročia pred Kristom. Veľmi skoro ju podobne využívali aj Egypťania. Výsledky prieskumov ukazujú, že vplyv farieb na našu telesnú rovnováhu je naozaj veľký. Veľa účinkov sa prejaví dokonca aj vtedy, keď človek svetlo a farby zrakom ani nevníma.

V prírode má farba vždy nejaký význam. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že rastliny, ktoré na svoje prežitie potrebujú hmyz, majú často jasné, žiarivé farby? Alebo že najrozšírenejšia farba na svete je modrá? Možno preto, lebo ju poznáme ako farbu oblohy.
Pery máme červené – podporujú produkciu hormónov a sexuálne správanie.
A vedeli ste, že ženy majú prsné bradavky hnedé, aby dieťatko vedelo, kde má hľadať potravu?

 

Vplyv farieb na naše zdravie

Farby vplývajú na naše pocity, myšlienky, krvný tlak, telesnú teplotu, dýchanie a imunitný systém. Modré svetlo sa napríklad používa na ožarovanie u detí s novorodeneckou žltačkou. Farbami si môžete zlepšiť náladu v každodennom živote. Vplyv farieb na nás je veľký a vy to môžete využiť, ak poznáte ich význam. Napríklad pri maľovaní izieb, pri obliekaní na rôzne príležitosti ako je pohovor, rande ap.

 

ČERVENÁ

Červená farba pôsobí na nervový systém a podporuje vylučovanie adrenalínu. Zvyšuje krvný tlak a hladiny cukru v krvi. Aktivuje sexuálne hormóny a zvyšuje silu svalov. Pôsobí hrejivo, človek sa ľahko nadchne, je aktívny.
Červená farba sa spája s láskou, vášňou, túžbami, vojnou, nebezpečenstvom, so silou, s energiou a rozhodnosťou, niektorí ľudia ju preto môžu vnímať ako niečo rušivé či stresujúce.
Vedeli ste, že majitelia červených športových automobilov musia v Spojených štátoch platiť vyššie poistné než ostatní? Je štatisticky dokázané, že títo vodiči jazdia riskantnejšie a spôsobujú viac nehôd.

 

MODRÁ

Modrá farba pôsobí na nervový systém opačne. Podporuje vylučovanie kortizónu, ktorý znižuje krvný tlak, spomaľuje dýchanie a znižuje hladinu adrenalínu. Zvyšuje saturáciu kyslíka v krvi, znižuje hormonálnu aktivitu a tlmí zápalové procesy. Táto farba pôsobí upokojujúco, ale aj mierne depresívne.
Vhodná je do detskej izby pre hyperaktívne dieťa. Spája sa s bdelým vedomím a intelektom. Povzbudzuje pocity dôvery, spoľahlivosti a vernosti. Spája sa aj s bohatstvom a mocou.

jedlo podľa fariebPrečítajte si tiež
Jedlo podľa farieb.

 

ŽLTÁ

Žltá farba, farba slnka, zvyšuje úroveň bdelosti a priaznivo vplýva na intelekt. Vyjadruje optimizmus, osvietenie, šťastie, úspech, intelekt a energiu. Ľuďom, ktorí majú problémy s čítaním, údajne pomáhajú žlté steny a ľahšie sa im číta text na žltom pozadí. Táto farba sa tiež považuje za spontánnu a nestabilnú.

 

ZELENÁ

Označuje sa ako veľmi neutrálna farba. Pôsobí upokojujúco, uvoľňujúco a všeobecne sa vníma ako príjemná farba spojená s harmóniou, mladosťou, sviežosťou. Podporuje vývin, rast, plodnosť, stabilitu a vytrvalosť. Napomáha koncentráciu a navodzuje pocit istoty a bezpečia.

 

ORANŽOVÁ

Oranžová farba zlepšuje cirkuláciu a spája sa so silnými pozitívnymi i negatívnymi pocitmi. Reprezentuje nadšenie, fascináciu, šťastie, tvorivosť, odhodlanosť, príťažlivosť, úspešnosť, povzbudenie a stimuláciu. Zvyšuje apetít a podporuje trávenie.

vplyv farieb na náš život

FIALOVÁ

Fialová v sebe kombinuje chlad modrej farby s teplom farby červenej. Súvisí s múdrosťou, dôstojnosťou, nezávislosťou, tvorivosťou, tajomstvom, mágiou, silou, ušľachtilosťou, prepychom, so vznešenosťou a s ambíciou. Je inšpirujúca, podporuje tvorivosť.

 

RUŽOVÁ

Táto farba sa spája s červenou a všeobecne sa pokladá za jej slabšiu verziu. Symbolizuje lásku a zaľúbenosť, nie vášeň. Stimuluje dievčatá, ale nie chlapcov. Jej zvláštny bledý odtieň (v angličtine známy ako Miller pink) pôsobí tak upokojujúco, že veľa policajných staníc v USA ju používa v celách na zadržanie podozrivých z násilných trestných činov.

 

HNEDÁ

Hnedá farba vyjadruje stabilitu, spoľahlivosť a prístupnosť. Označuje mužské kvality. Je farbou zeme, farbou nášho vzniku. Spája sa so všetkým, čo je prirodzené, organické. Môžeme ju vnímať aj ako špinavú.

maľovanie podľa číselPrečítajte si tiež
Maľovanie podľa čísel. Zabaví, poteší a uvoľní.

 

ČIERNA

Čierna farba pohlcuje energiu a vníma sa ako tichá, pokojná a ťažká. Môže sa spájať so silou, s autoritou, eleganciou, so smrťou, zlom a záhadami. Považuje sa za strohú, formálnu, elegantnú farbu. Priveľa čiernej farby pôsobí depresívne, vyvoláva pocit choroby a nevoľnosti. Môže sa používať ako kontrast na zvýraznenie predmetov, a použitá stopovo vytvára napätie, dynamiku.

 

BIELA

Biela farba sa spája so svetlom, s dobrom, pokojom, nevinnosťou, čistotou, neutralitou, ľahkosťou a bezpečnosťou. Táto farba umožňuje ostatným farbám, aby pri nej vynikli. Priveľa bielej farby môže pôsobiť chladno, sterilne.

 

SIVÁ

Sivá farba je farbou intelektu, vedomostí a múdrosti. Je dôstojná, konzervatívna, autoritatívna. Je nenápadná, zároveň je farbou kompromisu a môže sa spájať so sebakontrolou a samostatnosťou.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.