Všetko o liečivých účinkoch minerálnych kameňov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Posilňujú oslabené, oslabujú nadbytočné a odstraňujú blokády prietoku energie v ľudskom tele.
Aj tak by sa to dalo zhrnúť jednou vetou. Šperky, talizmany, či iné drobné predmety z minerálnych kameňov pozná takmer každý z nás. Drahé kamene ľudí fascinovali už odpradávna. V Starovekom Egypte a v Mezopotámii verili, že amulety z drahých kameňov majú moc ochrániť svojho majiteľa pred nešťastím, zdravotnými neduhmi, a tiež pomáhajú prekonávať ťažké životné obdobia. Aj v súčasnosti mnohí liečitelia veria, že jednotlivé kamene môžu vyžarovať určitý druh energie, ktorá pôsobí na duševnú, fyzickú i mentálnu stránku človeka.

Predstavíme vám 5+1 najobľúbenejších minerálnych kameňov, ich liečivé účinky a pôsobenie na našu psychiku. Pridáme praktické rady, ako používať liečivé kamene. Povieme tiež, ako si zaobstarať tieto drahé kamene a ako sa o ne starať.

 

Minerálne kamene a polodrahokamy

Na svete je viac ako 3000 rôznych minerálov, no len približne 50 z nich môžeme považovať za polodrahokamy. Polodrahokamom je minerál, ktorý nespĺňa všetky podmienky na to, aby sa stal drahokamom. Je však mimoriadne krásny, zaujme čírosťou a sýtosťou svojej farby a jeho výskyt je pomerne zriedkavý. Takéto ozdobné kamene sa spracúvajú (vybrúsené alebo nevybrúsené) na rôzne dekoračné účely.

Existujú aj syntetické drahé kamene, ktoré nestvorila matka príroda, ale vznikli v laboratóriách. Chemickým zložením, fyzikálnymi vlastnosťami i opticky sú takmer na nerozoznanie od prírodných. Okrem šperkárstva sa využívajú v mikroelektronike či laserových technológiách. Predaj syntetických drahokamov podlieha prísnym pravidlám, keďže sa dajú ľahko zameniť s originálmi.

Kremeň
Kremeň (chemický vzorec SiO2) má trojuholníkovú kryštálovú sústavu. Vyskytuje sa v mnohých farebných odrodách. Takmer všetky sa využívajú v klenotníctve a majú vlastné pomenovanie: krištáľ, ruženín, ametyst, citrín, záhneda…
liečivé účinky minerálnych kameňov

Zlato

 

5 známych polodrahokamov z kremeňa a ich liečivé účinky

1. Ametyst

Považuje sa za mimoriadne silný kameň, ktorý pôsobí na fyzickej i duchovnej úrovni. Dodáva pocit pokoja a rovnováhy, upokojuje negatívne myšlienky.
V dobe Rímskej ríše bol ametyst cenený viac ako zlato a patril medzi drahokamy – „drahokam ohňa“. Ide o fialovú odrodu kremeňa a sýtosť jeho farby závisí od množstva obsiahnutého železa. Tento kameň je potrebný tam, kde z nejakého dôvodu nerastú rastliny, zvieratá odmietajú poslušnosť a človek sa necíti dobre. Ametyst zbavuje obydlie negatívnej energie a otvára nám cestu pre rozvoj intuície. Od nepamäti sa odporúča proti neurózam, stresu a je tiež dobrým pomocníkom pri bolestiach hlavy či migréne.

liečivé účinky minerálnych kameňov ametyst

Ametyst

 

2. Avanturín

Objavili ho v 18. storočí a je, jednoducho povedané, kryštálom šťastia. Aj z tohto dôvodu sa tiež nazýva „kameň hazardných hráčov“. Priťahuje hojnosť, rozosieva radosť a pokoj. V nepokojných časoch vracia nádej. Ide o formu kremeňa, známeho svojimi jasnými inklúziami, ktoré mu dodávajú trblietavý vzhľad. Tento jav sa nazýva avanturescencia.
Hovorí sa tiež, že avanturín pomáha pri problémoch s nepravidelným srdcovým rytmom a podporuje látkovú výmenu v tele, čo má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Narúša nezdravé vzorce a návyky, podporuje kreativitu a sebavedomie. Rád pomáha tým, ktorým život prináša do cesty množstvo prekážok.

Avaturín - zelený náramok

Avaturín – zelený náramok

 

3. Citrín                      

Citrín vo fľaši liečivé účinky minerálnych kameňov

Citrín vo fľaši

Je to tiež odroda kremeňa, no jeho výskyt je vzácny. Bol uctievaný ako „kameň slnka“ a priťahuje hojnosť a osobnú silu. Citrín doslova prežiari váš domov ako slnečný lúč a vytvorí jedinečnú atmosféru v celom obydlí. Je známy aj ako „kameň obchodníkov“ a ak ho máte na svojom pracovisku, podporuje pracovné úspechy a vedie k prosperite. Táto tajná zbraň vo svete podnikania priťahuje presne to, čo chcete a zároveň potrebujete.
Pohlcuje negativitu – vyháňa temnotu a nočný strach. Chráni pred negatívnymi ľuďmi a zvyšuje intuíciu. Škóti si citrínom zdobili svoje dýky. Bol to aj obľúbený kameň kráľovnej Viktórie, či hollywoodskej hviezdy Grety Garbo.

 

4. Krištáľ

Kameň kameňov, považovaný za účinný talizman s magickými schopnosťami. Symbolizuje svetlo na zemi a jeho očistnú energiu. Zvyšuje účinnosť všetkých ostatných kameňov. Kedysi si ľudia mysleli, že kryštály kremeňa sú kúsky ľadu, ktoré zamrzli tak hlboko, že sa už nemohli roztaviť.
Ak neviete, aký kameň si vybrať, siahnite práve po kryštáli, univerzálnom prostriedku na všetky problémy. Pôsobí harmonicky na vzťahy v rodine, chráni pred elektromagnetickým smogom a vyrovnáva geopatogénne zóny. Ľudia všetkých kultúr si ho ctili a všestranne prakticky využívali, aby dosiahli celkové zdravie a duševnú pohodu.

liečivé účinky minerálnych kameňov

Krištáľ

 

5. Tigrie oko

Tento kameň má v sebe silu a odvahu tigra. Je určený pre budovanie sebavedomia a vnútornej sily, čím je skutočne transformačný. Učí nás rozvahe a samostatnému rozhodovaniu. Podporuje vôľu a koncentráciu. Je to forma kremeňa, známa svojim hodvábnym leskom a pásmi červenohnedej až čiernej farby. Objavuje sa v oblastiach zeme, kde je suchý vzduch a odvážne slnko.
Zo zdravotného hľadiska mierni astmatické záchvaty, podporuje funkciu pečene a pôsobí proti bolestiam hlavy a migréne. V minulosti, v starovekom Ríme, bol po tigrom oku taký dopyt, že jeho cena presahovala cenu zlata.

Tigrie oko - náramok

Tigrie oko – náramok

 

BONUSový kameň: Šungit – kameň života

Šungit vo vode

Šungit vo vode

Šungit síce nepatrí medzi polodrahokamy, no napriek tomu je to veľmi zaujímavý kameň. Neďaleko malej dedinky Šunga v Rusku objavili pozoruhodný minerál, ktorý pomenovali ŠUNGIT. Tento minerál vznikol prirodzenou cestou pred viac ako dvomi miliardami rokov zo živých jednobunkových organizmov. Je to neuveriteľné, ale obsahuje takmer všetky prvky periodickej sústavy prvkov a tiež tzv. fullereny – duté uhlíkové molekuly, ktoré podľa výskumov spomaľujú rast nádorových buniek.

Kameň má ochranné, liečebné aj detoxikačné účinky. Zaujímavá je aj jeho schopnosť neutralizovať škodlivé pôsobenie elektromagnetického žiarenia, rovnako žiarenia PC, mobilných telefónov, či wifi zariadení. Regina Martino – autorka knihy Šungit – kameň života objasňuje mnohé pozitívne účinky tohto minerálu a popisuje aj jeho energetické vlastnosti.

 

Kryštáloterapia – cesta k harmónii

Veda, zaoberajúca sa pôsobením kameňov na ľudský organizmus, sa nazýva kryštáloterapia. Ide o alternatívny smer, ktorý okrem podrobných popisov drahých kameňov skúma aj ich silu a účinky na fyzické telo, ale aj na dušu. Veľmi dôležitým predpokladom pre dosiahnutie výsledkov pri liečbe kameňmi je viera v ich uzdravujúci vplyv na ľudské telo, do ktorého vysielajú svoju životodarnú energiu.

 

5 najčastejších oblastí, ktoré pomáhajú talizmany z minerálov riešiť

  1. Sebavedomie a láska – ruženín, ametyst
  2. Hojnosť, prosperita a šťastie – tigrie oko, krištáľ
  3. Podpora počatia a tehotenstvo – karneol, mesačný kameň
  4. Energia a životná vitalita – slnečný kameň, jadeit
  5. Pokoj a harmónia – hematit, akvamarín

Liečivé kamene si ľudia často vyberajú aj podľa svojho znamenia zverokruhu.

liečivé účinky minerálnych kameňov

 

Praktické rady, ako používať liečivé kamene

  • Pre pokojný spánok sa odporúča umiestniť vhodný kameň v blízkosti hlavy.
  • Pri bolestiach sa zas prikladá na postihnuté miesto na tele.
  • Ak sa potrebujeme zbaviť nervozity a stresu, treba držať v každej ruke jeden kameň a chvíľu takto vydržať.
  • Pre harmonizáciu miestnosti môžeme kameň umiestniť kdekoľvek do priestoru.
  • Silu liečivých kameňov môžeme využiť aj vnútorne. Cez noc vložíme kameň do čistej vody, ktorú potom ráno nalačno vypijeme.

 

Starostlivosť o drahé kamene – čistenie a nabíjanie

Aby sme dokázali naplno využiť úžasné vlastnosti minerálov, je potrebné sa o ne aj patrične starať. Očistu robíme prúdom vlažnej tečúcej vody po dobu približne dvoch minút. Následne ich jemne vysušíme, najlepšie čistou bavlnenou handričkou. Toto je potrebné vykonať približne každých 14 dní.
Každý kameň je iný, preto sa ich nabíjanie líši. Niektoré nabíjame za mesačného svitu (najlepšie počas splnu mesiaca), iné sa nabijú na slniečku, a to buď priamom, alebo slabom, aby nestratili intenzitu svojho zafarbenia.

starostlivosť o šperkyPrečítajte si tiež
Čistenie a starostlivosť o šperky.

 

Kde si môžete zaobstarať polodrahokam?

Najlepšie je zakúpiť si polodrahokam v špecializovaných predajniach, alebo na burzách drahých kameňov, kde je zaručená pravosť kúpeného kameňa. Je riziko kupovať lacné kamienky a bižutériu z nich na rôznych trhoviskách a očakávať želaný účinok. Určite ste si už všimli rôzne cenové rozdiely u kameňov, ktoré vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Všímajte si farbu, čistotu, brus a tiež karátovú hmotnosť vybraného nerastu.
Talizmany a šperky zo vzácnych kameňov nikdy nepožičiavajte, aby sa na ne neprenášala cudzia energia.

Zaujímavosť
Polodrahokamy obľubujú aj celebrity. Napríklad speváčka Adele alebo modelka Miranda Kerr. Veria, že im tieto kamene navrátia harmóniu a rozprúdia pozitívnu energiu do celého tela.
Hovorí sa, že speváčka Adele svoje kamene stratila tesne pred vystúpením na Grammy, čo možno malo za následok technické problémy, ktoré jej spev následne sprevádzali.

Lekári sú väčšinou veľmi skeptickí voči údajnej liečivej schopnosti minerálov, pretože ide o niečo veľmi iracionálne. Napriek tomu však nebránia svojim pacientom, aby tomu verili. Viera v uzdravenie totiž dokáže často veľmi efektívne prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu.

Zlatý ónyx - korytnačka

Zlatý ónyx – korytnačka

Zdroj: Catherine Bowmanová: Drahé kameny – krystaly
Foto: autorka/LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.