Dlažba z prírodného kameňa. Investícia, ktorá sa oplatí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V dnešnej dobe návratu k prírodným materiálom možno aj vy uvažujete o dlažbe z prírodného kameňa. Hoci sú prvotné náklady o čosi vyššie, ide o investíciu, ktorá sa rozhodne vyplatí.
Prečo je to tak?

Kamenná dlažba a jej výhody

Azda najväčším benefitom prírodnej dlažby alebo obkladu je práve jej odolnosť nielen voči mechanickému poškodeniu, ale aj prírodným vplyvom. Ide o materiál, ktorý je mrazuvzdorný, žiaruvzdorný a tiež odolný voči vode. Využiť ho tak môžete nielen v interiéri, ale aj v exteriéri v podobe schodov, chodníkov alebo napríklad príjazdovej cesty.

Kým pri keramickej dlažbe je riziko mechanického poškodenia pomerne veľké, pri prírodných kameňoch je to takmer nereálne. Kamenná dlažba je navyše veľmi odolná aj voči bežným chemikáliám a veľmi jednoduchá je aj jej samotná údržba. V zásade si vystačíte len s vodou. V prípade, že chcete zvýšiť ich odolnosť voči mastnote či vlhkosti, môžete zvážiť impregnáciu.

kamenárstvo apisZdroj: kamenarstvoapis.sk

Prírodný kameň je ideálnou voľbou aj v prípade, že uvažujete nad podlahovým kúrením, nakoľko má nízky tepelný odpor. To znamená, že sa rýchlo prehreje a má tiež výborné akumulačné schopnosti.

Nevýhody kamennej dlažby

Každý materiál má aj svoje záporné stránky a inak to nie je ani pri prírodných kameňoch. Pravdou však je, že veľa ich nenájdete. Mínusovým bodom môže byť ich tvrdosť, vyššia hmotnosť obkladu či pocit chladu na dotyk, ktorý výrazne ovplyvňuje práve teplota v miestnosti.
Nevýhodou môžu byť aj vyššie vstupné náklady, tu si však treba uvedomiť, že ide o investíciu na celý život.

Mramor, žula a travertín

Medzi najviac využívané prírodné kamene pre výrobu dlažby sú mramor, žula a travertín. Pri výbere sa preto zamyslite nad tým, ktorý kameň je pre vás ten najvhodnejší. Každý z nich má totiž odlišné vlastnosti, štruktúru a tiež farebné odtiene.
Medzi najodolnejšie a zároveň aj najtvrdšie kamene sa radí práve žula, ktorá je ideálna aj do extrémne záťažových priestorov, medzi mäkšie materiály sa radí mramor a travertín.

— PR článok —
Foto: Apis kamenárstvo


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.