Zásoba vitamínov na celú zimu. A pritom stačí tak málo. Aj v tomto zimnom období sú klíčky a výhonky príjemnou obmenou stravy, ktorá pomáha, lieči a cítite sa po nej lepšie. Napríklad taká žerucha – považuje sa za superbylinku a dnes si ju dokážete bez problémov vypestovať na parapete okna. Často sa pridávavajú žeruchové výhonky do sendvičov, k praženým vajíčkam, do šalátov aj majonéz. Ako dochucovadlo je žerucha vynikajúca v zmesi drvených pražených mandlí a kešu. Používa sa samostatne po lyžičkách alebo v cukrárstve ako ozdoba namiesto sezamových semienok. Jednoducho, žerucha patrí medzi skutočné zimné vitamínové bomby.
A viete si ju jednoducho dopestovať sami, nielen žeruchu, ale aj fazuľové klíčky, mungo ap. Na stôl sa tak dostane čerstvý produkt odporúčaný z hľadiska vyvažovania pomeru kyselín a zásad. Na to, aby ste si mohli vypestovať klíčky, tieto malé prírodné zázraky a vitamínové bomby doma, je potrebné vymedziť im náležité miesto v kuchyni i v jedálničku. Poradíme, ako si zhotoviť jednoduchú klíčnu súpravu
Malé vitamínové bomby
Sledovať ako klíčky a výhonky rastú, je zábavné, ale ešte väčším pôžitkom pre človeka je obdivovať, ako mnohorako možno tieto na živiny bohaté produkty uplatniť v kuchyni. Obsahujú vlákninu a ťažko rozpustný škrob, ktorý sa pri trávení len pomaly odbúrava. To značí, že dlhšie pretrváva sýtiaci účinok, Najbežnejšie sa využívajú klíčky týchto semien: pšenica, tekvica, žerucha, alfalfa, slnečnica, ľan, cícer, fazuľa azuki, sezam, šošovica, senovka, horčica, fazuľa mungo, ovos, pohánka, raž, chren, reďkovka a ovos. Okrem cícera a fazule mungo sa všetky výhonky dajú konzumovať surové; takto si udržia svoju plnú silu. Ak ste doposiaľ konzumovali stravu chudobnú na vlákninu, musíte si na klíčky zvykať pomaly. Črevá si totiž musia trocha privyknúť a naučiť sa tento nový druh výživy spracúvať a vylučovať.
„Počas klíčenia sa vo výhonkoch výrazne zvyšuje obsah vitamínov a minerálnych látok,“ tvrdí Eva-Maria Kraske, autorka knihy Acidobázická rovnováha. „Je to čistá sila vznikajúceho rastlinného života – a konzumovaním klíčkov ju človek do seba naberá.“
Klíčna súprava
V obchode dnes ponúkajú šikovné pestovateľské komplety na balkónové a interiérové pestovanie klíčkov. Ideálne sú napríklad trojmiskové klíčne súpravy– s nádobkami nastavenými jedna nad druhou. V takejto súprave sa dajú pestovať rozličné klíčky, pričom v každej nádobke môže byť rastlina v inom vývojovom štádiu. Po použití treba nádobky dobre poumývať, aby sa v ich záhyboch nemnožili baktérie a huby. Odporúča sa vo vrchnej nádobke pestovať bielu alebo červenú reďkovku – usmrcuje baktérie a huby, a tým pôsobí dezinfikujúco.
Zhotovte si klíčnu súpravu
Ten, kto rád pestuje klíčky doma, môže na to ísť ešte jednoduchšie. Aj úspornejšie. Najlacnejšiu metódu predstavuje pestovanie klíčkov v zaváracom pohári.
Potrebné sú: semená rastliny, ktorej klíčky chcete dopestovať, zavárací pohár, ovinovacia gumička, porézna tkanina, napríklad gáza.
A takto na to:
1 Semená necháme 6 – 12 hodín namočené vo vlažnej vode v pohári.
2 Potom cez otvor pohára natiahneme gázu a upevníme ju gumičkou. Vodu necháme stiecť; v pohári nesmie ostať nijaká.
3 Klíčky dva-tri razy denne dôkladne prelejeme čistou vodou, ktorú zakaždým necháme stiecť.
3 naše tipy na skvelé klíčky
Alfalfa (lucerna)
Medzi klíčkami sa pokladá za nespornú kráľovnú; je mimoriadne bohatá na chlorofyl, vitamíny C a B, minerálne látky, ako fosfor, železo, vápnik, horčík, draslík a selén. Vysoký obsah vápnika z nej robí dôležitú podporovateľku kostí. Lucerna v klíčkoch obsahuje aj veľa bielkovín a minerálnych látok dôležitých pre svaly.
Zabezpečuje veľkú časť výživových zložiek, ktoré človek potrebuje na život. Je to akýsi „otec všetkej výživy“, čo vlastne aj naznačuje jej zaužívané arabské pomenovanie.
Žerucha
Reč je o žeruche siatej, inak záhradnej, nie o podobných kapustovitých bylinách, ktoré si s ňou mnohí pletú (potočnica alebo kapucínka).
Je bohatá na vitamín A aj na vitamíny skupiny B, na vitamín C a na niacín.
Obsahuje veľa minerálov, ako draslík, vápnik, železo a fosfor. Žerucha počas klíčenia vylučuje veľa slizu, preto sa musí pestovať v špeciálnych klíčnych nádobkách, predávaných práve na tento účel. Pred dosiahnutím vrcholného klíčneho štádia vyháňa žerucha drobné zelené lístočky.
Fazuľa mungo
Výhonky fazule mungo často distribuujú aj ako „sójové klíčky“. Hoci fazuľa mungo a sója sú podobné strukoviny, nie je to to isté. Takže do istej miery je ich stotožňovanie zavádzajúce.
Klíčky fazule mungo sú bohaté na vitamíny A, E a B aj na minerálne látky, ako železo, fosfor, draslík, horčík a vápnik.
Klíčky mungo sú klasickou zložkou wokovej zeleniny. Táto fazuľa klíči veľmi rýchlo, takže pestovanie sa rentuje v priebehu veľmi krátkeho času. Keďže klíčky zasurova môžu obsahovať neveľké množstvo prírodnej škodliviny, treba ich pred konzumom asi 3 minúty povariť; tým sa jed odbúra.
Oveľa viac informácií o zdravých potravinách, ktoré vám zlepšia acidobázickú rovnováhu nájdete v knihe Acidobázická rovnováha.