Mimoriadna výstava Sisi v zámockom komplexe Schloss Hof

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme pre vás fantastický tip, ak milujete históriu, slávne osobnosti, trošku tajomstva a romantiky 🙂  Spoznajte príbeh „večne mladej“ krásky.
Fascinujúca, unikátna a plná dojmov –⁠ taká je aktuálna mimoriadna výstava Sisi, ktorú až do 20. novembra 2020 ponúka zámocký komplex Schloss Hof neďaleko Bratislavy.
Autentický príbeh cisárovnej Alžbety a jej jediného syna, korunného princa Rudolfa, vzácne exponáty a pôsobivá atmosféra dvoch dolnorakúskych zámkov sú zárukou neopakovateľného zážitku, ktorý si nemôžete nechať ujsť. Návštevníci zo Slovenska sa už tradične môžu tešiť na popisné texty výstavy v slovenskom jazyku a na zámku Schloss Hof taktiež prehliadky so slovenským lektorom vždy v nedeľu a vo sviatok.

 

Cisárovná Sisi – žena a panovníčka

mimoriadna výstava SisiPrečo bola cisárovná už za svojho života opradená mýtmi, kde si nechala postaviť svoj „zámok snov“ a prečo Hofburg v jednej zo svojich básní označila za „hradný žalár“?
Poodhaľte rúško tajomstva a nahliadnite do života azda najzaujímavejšej ženy v rakúskych dejinách, ktorá bola pre jej súčasníkov najkrajšou ženou Európy. Na loveckom zámku Niederweiden, ktorý je súčasťou zámockého komplexu Schloss Hof, sú v rámci viacerých tematických okruhov predstavené skvosty zo zbierky cisárovnej Alžbety, z ktorých väčšina bola osobným vlastníctvom samotnej cisárovnej.

V elegantných priestoroch zámku, ktorý sa vyznačuje francúzskym šarmom, vás očarí viac ako 400 objektov od šperkov, oblečenia a topánok až po maľby, litografie a skulptúry. Zo stoviek exponátov je to napríklad:

 • krstná súprava cisárovej
 • hodvábne letné šaty
 • briliantové hviezdice
 • sadrová busta cisárskej nevesty
 • doplnky k smútočnému odevu
 • portrét cisárovnej Alžbety s perlami vo vlasoch
 • jej topánky (pričom ešte nie je rozlíšená pravá a ľavá)
 • slnečník z čierneho hodvábu s bohato zdobenou slonovinovou rukoväťou s monogramom
 • kolibričí vejár
 • porcelánový servis
 • orientálny plášť

Zbavené klišé a mýtov rozprávajú doposiaľ nevystavované exponáty príbeh výnimočnej ženy, panovníčky, ktorá sa navždy zapísala do dejín. Výstava vám priblíži radosti a smútky, túžby, obavy i rany osudu cisárovnej, ktorá fascinuje extravagantným životným štýlom a kapricióznou povahou.
Výstava sa venuje aj hlbším témam, ako napr. úloha cisárovnej ako panovníčky, vzťah k svokre, ako aj jej žiaľ nad úmrtím dvoch detí a láska k vnúčatám. Dozviete sa tiež, prečo bola cisárovná Sisi považovaná za najkrajšiu ženu Európy a módnu ikonu svojej doby, čomu vďačila za svoj pôvabný výzor a prečo tak milovala cestovanie, obzvlášť ostrov Korfu. Zároveň máte unikátnu príležitosť získať najnovšie vedecké poznatky.

mimoriadna výstava Sisi

 

Princ Rudolf – syn cisárovnej Sisi

Aký bol vzťah princa Rudolfa k jeho matke, prečo bol v jeho výchove kladený dôraz na vojenské aspekty, ktorá mladá vedecká disciplína bola jeho veľkou záľubou a prečo bol v rámci aristokratickej spoločnosti outsiderom?
Barokový zámok Schloss Hof ponúka v rámci mimoriadnej výstavy necenzurovaný pohľad na doteraz menej známe stránky princa Rudolfa, jediného syna cisárovej Alžbety, s ktorou si boli bytostne aj povahovo podobní. Obaja boli temperamentní a vnímaví, oplývali inteligenciou a fantáziou. Obaja mali rovnaké záujmy, avšak každý z nich sa im venoval iným spôsobom. Spájal ich tiež odpor voči konzervatívnym dvorným kruhom.

Vedeli ste, že...
… korunný princ už ako päťročný ovládal štyri cudzie jazyky, mal výborný spisovateľský talent, technický pokrok považoval za najvýznamnejší fenomén svojho storočia a bol fanatickým obdivovateľom prírody?
Pútavé exponáty vám poodhalia súkromie princa Rudolfa – od významných zážitkov z detstva až po jeho politické názory, vzťah k ženám a lásku k cestovaniu, prírode i lovu.

V šiestich miestnostiach môžete obdivovať unikátne objekty, ako napr. poľovnícky výstroj korunného princa, rozmanité akvarelové kresby a litografie, prvé vydanie Rudolfovho cestopisného diela Cesta do Orientu, svetlotlač cisárovnej Alžbety so svojimi deťmi Gizelou a Rudolfom, početné fotografie, medailu k sobášu Rudolfa so Štefániou Belgickou, olejomaľbu „poslednej lásky korunného princa“ či jeho posledný portrét vo veku 30 rokov.
Tragédia z Mayerlingu a túžba po senzácii často zatieňuje pôsobenie princa, ktorý sa vyznačoval pokrokovým životným postojom, anonymne publikoval a inklinoval k prírodným vedám, geografii a dejinám.

mimoriadna výstava Sisi - syn Rudolf

 

Autentické zážitky z podujatí

Marchfeldská letná rezidencia Márie Terézie sa celoročne môže popýšiť aj pestrou programovou ponukou.

 • Až do 6. septembra sa koná veľká prázdninová zábava bohatá na zážitky. Esenciou podujatia je zábava, učenie hrou i dobrodružstvo v rozprávkovom prostredí zámku.
 • 20. – 23. augusta, ako aj 27. – 30. augusta vás nadchne baroková vodná show. Máte jedinečnú príležitosť zažiť čaro „barokových vodných hier“ a spoznať pútavý príbeh Sisi – od malého dievčatka až po mladú cisárovnú.
 • 15. augusta bude zámocký areál Schloss Hof otvorený exkluzívne vo večerných hodinách a vy budete mať jedinečnú príležitosť objavovať ríšu zámkov v kráse noci. Vychutnajte si pôvabný zámok Schloss Hof v žiarivom svite mesiaca a odneste si domov nezabudnuteľné zážitky z kulinárskej, hudobnej i historickej oblasti.
 • 29. augusta, 1. septembra a 15. septembra je pre slovenských návštevníkov pripravený špeciálny program. Prehliadky v slovenskom jazyku pre deti i dospelých, jazdy na koči, poníky či tvorivé dielne pre najmenších – taký je „slovenský deň“ na zámku Schloss Hof.
 • 5. a 6. septembra sa môžete tešiť na mimoriadne obľúbenú veľkú slávnosť koní. Stredobodom pozornosti budú vzácne barokové oslíky, ušľachtilé kone a talentovaní jazdci, ktorí sa predstavia počas pútavých vystúpení.
 • 12. a 13. septembra sa zámok Schloss Hof stane dejiskom festivalu umeleckých remesiel. V autentických dielňach „ožijú” tradičné remeslá a zruční umelci predstavia hodnotné produkty.
 • 26. a 27. september je venovaný veselému „divadlu na oblohe“šarkaniáde, ktorá je bezkonkurenčným zážitkom pre malých i veľkých.

Za výnimočnými zážitkami nemusíte cestovať ďaleko. Miesto úžasných výstav i mimoriadnych zážitkov nájdete hneď v blízkosti hranice s naším západným susedom. Na Moravskom poli čaká pre mnohých jedna z najpôsobivejších výstav, akú kedy mali možnosť vidieť.

zámok Schloss Hof

mimoriadna výstava Sisi - zámok Schloss Hof

mimoriadna výstava Sisi - zámok Schloss Hof

— PR článok —
Foto: © SKB/A.E.Koller, Dieter Nagl, Severin Wurnig 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.