Doprajte si výnimočný výlet. Objavte krásy zámku Schloss Hoff na Moravskom poli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hľadáte inšpiráciu na krásny a naozaj výnimočný výlet? Chcete objavovať nepoznané miesto, zažiť niečo výnimočné či obohacujúce? Máme pre vás skvelý tip.
Neďaleko Bratislavy sa v objatí nedotknutej prírody rozprestiera barokový skvost Dolného Rakúska – zámocký komplex Schloss Hof. Nádherné miesto, ktoré vás očarí jedinečnou atmosférou, umožní vám nahliadnuť do rozprávkového prostredia zámku a zároveň na ploche 70 hektárov ponúka skvelé zážitky i príjemný relax.
Pozrite si, prečo sa tam oplatí zájsť a nižšie ponúkame aj konkrétne tipy na zvyšok augusta a september: zaujímavé akcie ako šarkaniáda, remeslá, či slávnosť koní.  Berte do ruky kalendáre a diáre, lebo sa to skutočne oplatí.

 

Na čo sa v zámockom areáli môžete tešiť?

ikona zámokInteraktívna výstava „Hra s jedlom“

Pôsobivá výstava „Hra s jedlom“ je inštalovaná na zámku Schloss Hof a neďalekom zámku Niederweiden (do 17.11.2019). Táto pútavá výstava ponúka zaujímavý pohľad na logistické procesy, rolu spotrebiteľa či kultúru stolovania a približuje históriu, súčasnosť i budúcnosť obchodu. Moderné poňatie výstavy, originálne exponáty a interaktívne prvky úplne pohltia návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Každú nedeľu a vo sviatok máte možnosť zúčastniť sa na lektorovanej prehliadke stálej výstavy a na mimoriadnej výstave „Hra s jedlom“ v slovenskom jazyku.
Váš obdiv si získa honosný obytný apartmán princa Eugena Savojského i majestátne komnaty Márie Terézie, ktoré poskytujú jedinečný pohľad do sveta tejto výnimočnej a obľúbenej panovníčky.
Architektonicky mimoriadne hodnotná je veľkolepá slávnostná sála a baroková zámocká kaplnka s bohatou freskovou výzdobou, v ktorej sa vydávala najobľúbenejšia dcéra Márie Terézie. V kaplnke aj v súčasnosti zaľúbené páry spečatia svoju lásku svadbou.
Neopakovateľnú atmosféru života na zámku obohacuje fascinujúca moderná výstava. Aj vďaka popisným textom v slovenskom jazyku bude pre vás návšteva výstav unikátnym zážitkom.

Schloss Hof zámok výnimočný výlet

 

ikona zámokZážitková detská prehliadka so slovenským lektorom

Kto povedal, že poznávanie histórie nemôže byť zábavné?
Možno ste ani nevedeli, že na zámku Schloss Hof je každú nedeľu a vo sviatok pre slovenské deti pripravená špeciálna prehliadka! Je „šitá na mieru“ deťom a zaujme svojou nevšednosťou, pestrosťou a hravou formou. Detičky sa vydajú na unikátnu „cestu do minulosti”. Tešiť sa môžu na prezliekanie do barokových kostýmov a pútavé priblíženie života v 18. storočí. Ako sa na dvore obliekali, aký bol predpísaný úklon a ako sa tancovalo – to všetko je obsahom tejto jedinečnej prehliadky. O zábavu i učenie hravou formou je postarané.

 

ikona zámokZáhradný raj: pôžitok pre všetky zmysly

Terasovitá záhrada zámku Schloss Hof patrí k najkrajším zámockým parkom strednej Európy. Baroková záhrada s pôsobivým uplatnením vodných a skulpturálnych prvkov, vystavaná podľa francúzskeho vzoru, sa rozprestiera na ploche neuveriteľných 15 hektárov.
Svieža zeleň, pestré farby, krásne vône a zvuky prírody priam lákajú na príjemnú prechádzku či piknik v tôni gaštanov. Očaria vás tu tisíce kvetín, pričom obdivovať môžete aj impozantné mytologické skulptúry a úžasné fontány.

Po dlhoročných archeologických výskumoch bola takmer 6-hektárová siedma terasa záhrady revitalizovaná. Vďaka obnove 7. terasy a rekonštrukcii Veľkej kaskády, ktorá bola dokončená v roku 2018, máte možnosť vychutnať si barokovú záhradu zámku Schloss Hof v podobe, v akej bola v 18. storočí.
Všetkých sedem záhradných terás sa prezentuje v plnej kráse a ponúka unikátne zážitky, a to 364 dní v roku (okrem 24.12.). Veľká kaskáda, ktorá je ťažiskom záhrady, vás ohromí svojou majestátnosťou. Táto pôsobivá fontána, ktorá sa veľkosťou a umeleckou hodnotou približuje fontánam vo Versailles, je skutočným skvostom.

fontána zámok Schloss Hof

Schloss Hof záhrady výnimočný výlet

 

ikona zámokTajomný labyrint a bludisko

Nielen deti ocenia novinky – tajomný labyrint a bludisko s vyhliadkovou plošinou, ktoré sú výsledkom revitalizácie 7. záhradnej terasy. Pri výbere rastlín sa kládol veľký dôraz na historickú správnosť. S cieľom dosiahnuť vernú rekonštrukciu bolo vysadených takmer 400 stromov, 300 ovocných drevín a 1 000 kusov pôvodných kríkov, ako aj 3 kilometre živého plota z javora poľného. Nechajte sa očariť výnimočnosťou 7. terasy a doprajte si dychvyrážajúce výhľady na okolitú prírodnú scenériu.

Ak chcete na chvíľu uniknúť a zabudnúť na hektický pulz dnešnej doby, zámocká záhrada je tým pravým miestom pre vás aj vašich najbližších. Deťom ponúka možnosť vyšantiť sa a rodičom príležitosť objavovať romantické zátišia. A to zďaleka nie je všetko, čo zámok Schloss Hof milovníkom flóry ponúka. V zámockom areáli nájdete aj pôvabné tematické záhrady – voňavú bylinkovú záhradu, očarujúcu záhradu ruží, záhradu maškŕt či záhradu regiónu Weinviertel.

 

ikona zámokIdylický statok: miesto plné zážitkov

Zámocký areál zahŕňa aj idylický statok s detským ihriskom, vodnými atrakciami, dobrodružným tematickým okruhom a skvelým simulátorom jazdy na koči.
Na statku našlo svoj domov okolo 200 zvierat. Detičky sa môžu zoznámiť so vzácnymi druhmi staro-rakúskych domácich zvierat, ku ktorým patrí napr. biely barokový oslík s modrými očami. V plnej kráse sa predvedú aj exotickejší zástupcovia zvieracej ríše, akými sú napr. ťavy či alpaky. Statok sa každoročne teší prírastkom. K zvieracím obyvateľom patria aj kone, poníky, kozy, pávy, moriaky a sysle.
V kontaktnej mini zoo máte príležitosť zvieratká nielen obdivovať, ale aj pohladkať.

Detský a rodinný svet v Bäckenhofe ponúka atraktívne možnosti zábavy pre najmenších. Ak túžite deťom dopriať trochu dobrodružstva, určite nevynechajte Zážitkové okruhy s interaktívnymi stanovišťami. Poskytnú vám odpoveď na otázku, ako v dávnych dobách vyzeral život slúžky či paholka na zámku. Každé stanovište zahŕňa jednu postavu v životnej veľkosti a jedno povolanie, ako napr. pekár, kuchár, sokoliar, poľovník či koniar. Po splnení hravých úloh sa deti môžu tešiť na malú odmenu.

Schloss Hof ZOO tip na výnimočný výlet

 

ikona zámokV dieľňach nájdete zručných remeselníkov

Mimoriadne zaujímavá je hrnčiarska dielňa, kde sú vystavené pôsobivé hrnčiarke výrobky, a bylinková dielňa, v ktorej krásne rozvoniavajú rozmanité bylinky. Vo vybraných dňoch (napr. 29.8., 1.9. a 15.9.) môžu návštevníci v autentických dielňach pozorovať zručných remeselníkov pri práci, pričom počas špeciálnych podujatí majú príležitosť sa aj zapojiť a preveriť si svoje zručnosti.
Vidieť, ako v rukách šikovného hrnčiara z neforemnej hliny vzniká dokonalý výrobok, je skutočným zážitkom. Za každého počasia je skvelým miestom na zábavu stodola. Malí návštevníci sa tu môžu povoziť na odrážadlách po drevenej dráhe.

V zámockom areáli nájdete lavičky, ležadlá a hojdacie siete, kde si môžete oddýchnuť a načerpať energiu. Veľmi praktické sú drevené vozíky, ktoré skvele poslúžia na prepravu vecí i unavených detí. V zámockom areáli je možný aj pohyb s detským kočíkom.

remeselné dielne tip na výnimočný výlet


Niečo na spestrenie: skvelé podujatia

ikona termín29.augusta, 1. a 15. septembra poteší slovenských návštevníkov špeciálny program

Vedeli ste, že určité dni sú na zámku Schloss Hof venované slovenským návštevníkom? Počas vybraných štátnych sviatkov, najbližšie 29.8., 1.9. a 15.9., má zámok Schloss Hof pripravený pre slovenských návštevníkov špeciálny program, ktorý poteší veľkých i malých. Prehliadky v slovenskom jazyku pre deti i dospelých, jazdy na koči, ukážky umeleckých remesiel, poníky či tvorivé dielničky pre najmenších – taký je „slovenský deň“ na zámku Schloss Hof.

 

ikona termín31.augusta a 1. septembra vás očarí Veľká slávnosť koní

Veľká slávnosť koní je jedným z najobľúbenejších podujatí v regióne Moravského poľa. Práve možnosť obdivovať rozmanité plemená koní, ich rýchlosť, obratnosť, presnosť i okamžité reakcie v niekoľkých disciplínach vytvára osobitné čaro tejto akcie.
Každý deň od 11.00 do 17.00 hod. sa môžu veľkí aj malí návštevníci nechať unášať veľkolepou show a vychutnať si bohatý rámcový program. Môžete sa tešiť na napínavý parkúr, akrobatické kúsky zoskupenia „Cascadeurs d`Autriche“, vystúpenie s roztomilým poníkom Emilom, jedinečné cirkusové čísla i skupinu „Moments in Black“ a ich elegantnú jazdu v dámskom sedle. Dragúnsky pluk, tradičná starorakúska kavaléria, vás očarí jazdeckým umením i historickými uniformami.

Príjemným spestrením programu sú hviezdy so 4 labkami, ktoré sa predstavia v úžasnej show, a somár Fredi z kúpeľov v St. Martins, ktorý vás pobaví svojím výnimočným nadaním – dokáže maľovať. Deti si môžu preveriť svoje jazdecké schopnosti pri jazde na poníkoch a zabaviť sa pri prechádzke s alpakou. Ponuku pre všetkých fanúšikov tohto už tradičného podujatia obohatia stánky s rozmanitým jazdeckým sortimentom a lahodné kulinárske špeciality.

tip na výnimočný výlet na zámku Schloss Hof

 

ikona termín14. a 15. september sa ponesie v znamení umeleckých remesiel

Počas Festivalu umeleckých remesiel v zámockom areáli ožijú tradičné remeslá a zruční umelci predstavia hodnotné produkty. Viac ako 50 stánkov prezentuje bohatý sortiment ručne vyrobených unikátov i kulinárskych špecialít.
V pôvodných remeselníckych dielňach máte možnosť obdivovať tradičné remeslo a preveriť si svoje zručnosti v rámci skvelých workshopov, napr. v oblasti prípravy kvalitných destilátov, pradenia či umeleckého kováčstva.
Očarí vás aj umenie výroby čokolády, špeciálna vypaľovacia  technika „raku“, príprava „zázračného“ krému z aloe či historická módna prehliadka. Deti zaručene nadchne workshop s včelármi či zábavné maľovanie na tvár. Osobitné čaro podujatia dotvoria romantické melódie verklikára, dychové kvarteto a ľudová tanečná skupina.

 

ikona termín28. a 29. septembra vás uchváti veselé „divadlo na oblohe“

Posledný septembrový víkend je venovaný podujatiu, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáde. Vysoko k oblohe sa vznesú šarkany tých najrozmanitejších tvarov a farieb. Možno práve váš šarkan bude ten najkrajší a najoriginálnejší. Veselé predstavenie nad zámockou lúkou sa postará o nezabudnuteľné spomienky.

šarkaniáda na Schloss Hof

Ako sa do zámku Schloss Hof dostanete?
Máte možnosť využiť hneď niekoľko spôsobov dopravy. V prípade prepravy autom je k dispozícii bezplatné parkovisko. Ak dávate prednosť vlaku, určite oceníte grátis kyvadlovú dopravu, ktorá premáva zo stanice Marchegg.
Počas víkendov a sviatkov je otvorená aj východná brána v smere od Devínskej Novej Vsi.

Ak máte radi prechádzky alebo ste nadšencom bicyklovania, môžete do zámku Schloss Hof prísť aj cez cyklomost ponad rieku Moravu.
Cesta pešo zo zastávky MHD Novoveská po východnú bránu je veľmi príjemná a trvá približne 30 min. Vo výhľade máte krásny zámok Schloss Hof, ku ktorému sa postupne približujete. Obklopení sviežou zeleňou kráčate po tichej ceste, vnímate len vôňu lúk, priľahlých polí a spev operencov. Za východnou bránou na vás čaká vytúžená odmena v podobe barokovej perly Moravského poľa – očarujúci zámocký areál.
Cesta pešo cez cyklomost nie je náročná, zvládnu ju aj deti.

Pozrite si ďalšie naše CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

 

Druhý zámok „na skok“

Zámok Niederweiden, vzdialený od zámku Schloss Hof len 3 km, je rozlohou síce menší, ale nemenej pútavý. Umelecky hodnotná je najmä oválna sála, ktorá na stenách prezentuje motívy s exotickou flórou, vtákmi a orientálnymi hudobníkmi.
Jedným z najpôsobivejších prvkov je pôvodná lovecká baroková kuchyňa. Vašu pozornosť si získa vďaka originálnemu zariadeniu, ktoré sa v nej zachovalo. Je obzvlášť zaujímavým miestom – „klenotom“, ktorý v každom prípade stojí za návštevu. V rámci mimoriadnej výstavy „Hra s jedlom“ zámok Niederweiden ponúka aj rozmanité interaktívne exponáty.

Za krásnymi miestami nemusíte cestovať ďaleko. Jedno takéto nájdete hneď v blízkosti hranice s naším západným susedom. Ak sa rozhodnete pre výlet do zámkov Schloss Hof a Niederweiden, darujete sebe i svojim najbližším nezabudnuteľné spomienky.

Tip na záver: V prípade, že sa chystáte do zámku Schloss Hof s rodinou, oplatí sa kúpiť si zvýhodnenú rodinnú vstupenku. Deti do 6 rokov majú vstup grátis.

Niederweiden zámok tip na výlet

Pre LepšíDeň.sk pripravila Annamária Dudášová
— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.