Čím potešiť športovo založeného tínedžera?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte doma dieťa v tínedžerskom veku, ktoré dobrovoľne, rado a pravidelne športuje, tešte sa! V dnešnej dobe počítačových hier, mobilov a rôznych iných vymožeností pohyb u detí ani zďaleka nie je samozrejmosťou. Aký darček teda spraví radosť dospievajúcemu dieťaťu, pre ktoré je šport koníčkom?
Myslíme si, že kvalitným športovým oblečením šliapnuť vedľa nemôžete! Je dosť pravdepodobné, že práve v tomto období – skrz rýchly rast a zvýšené potenie – pociťuje Vaša ratolesť jeho nedostatok. Navyše, od toho, čo má oblečené a obuté do istej mieri závisí, či sa bude pri športovaní cítiť dobre.

Vedeli ste, že
V čase dospievania prebiehajú v tele dieťaťa obrovské zmeny. Okrem iného sa zvyšuje produkcia rastového hormónu a dozrievajúce pohlavné žľazy začnú produkovať pohlavné hormóny. Následkom toho sa zrýchli telesný rast, pričom v roku najväčšieho rastového prírastku sa chlapci dokážu  vyšvihnúť až o 12 cm a dievčatá o 8 až 9 cm. Taktiež začínajú fungovať potné žľazy a dochádza k výraznejšiemu poteniu. Chlapci sa oproti dievčatám potia intenzívnejšie.

 

Správna veľkosť

Veľmi dôležité je, aby tričko, mikina či tepláky tínedžerovi sedeli – jednak veľkostne, jednak strihom. Ľahko sa môže stať, že detské oblečenie bude Vášmu tínedžerovi už malé. Ešte predtým, než zamierite do obchodu, si túto skutočnosť nejako nenápadne overte. Ak by to bol ten prípad, pokojne siahnite aj po dospeláckych veľkostiach. V tínedžerskom veku dieťaťa skutočne nikdy neviete, či zamieriť do oddelenia s oblečením pre deti alebo pre nás dospelých.

Vedeli ste, že…

…začiatok a dĺžka puberty je u každého individuálna? V našich podmienkach nabieha puberta u dievčat okolo 10,5 roku a u chlapcov o niečo neskôr, okolo 12 roku života. A tiež puberta u chlapcov trvá dlhšie. Neskorší nástup a dlhšie trvanie puberty je dôvodom, prečo sú muži v priemere vyšší ako ženy.

čím potešiť tínedžera?

 

Vhodné materiály

Ďalšia vec, na ktorú treba pri kúpe oblečenia prihliadať, sú materiály. Predsa nechcete, aby Váš darček ostal ležať doma v skrini len kvôli tomu, že škriabe. Jedna vec je, aký je materiál na dotyk, druhá, aké má vlastnosti. Záleží od toho, ktorú časť športového odevu plánujete kúpiť, každá vrstva plní totiž inú funkciu a kladú sa na ňu iné nároky.

Termobielizeň, ktorá ide priamo na pokožku, má odvádzať vlhkosť od tela a tým ho udržiavať suché. A samozrejme, má mať príjemný povrch.
Mikiny, tie tvoria zväčša druhú vrstvu, majú udržiavať telesnú teplotu, no zároveň odvádzať vlhkosť z prvej vrstvy ďalej smerom von.
Vrchné oblečenie, ako bundy, otepľovačky a lyžiarske nohavice by mali byť z nepremokavých a/alebo vetruvzdorných materiálov. Čiže vonkajšiu vlhkosť a chlad nepustiť dnu, akumulované telesné teplo neprepustiť von, ale akumulovanú vlhkosť zvnútra práve naopak, von prepúšťať.

Ak bude oblečenie spĺňať tieto požiadavky, zaručene sa stane obľúbeným kúskom „malého“ športovca. Spravíte mu veľkú službu, pretože sa pri svojich aktivitách bude cítiť komfortne aj napriek tomu, že sa pri nich riadne zapotí.

tínedžeri chodia neskoro spaťPrečítajte si tiež
Prečo chodia tínedžeri tak neskoro spať?

 

Značka a kvalita

To, že je kúsok skutočne kvalitný, teda že má vlastnosti, ktoré od neho očakávate, Vám zaručí značka. Neexistuje snáď tínedžer, ktorý by netúžil vlastniť vo svojom šatníku aspoň zopár značkových skvostov.

Skúste vsadiť na oblečenie under armour. Možno už máte s touto americkou značkou skúsenosti, ale ak nie Vy, Váš junior ju bude poznať určite. Je načase, aby to konečne nebolo len z rozprávania a obrázkov! Zaujímavý je aj príbeh, ako táto značka vznikla. Hovorí Vám niečo meno Kevin Plank? On ju totiž priviedol na svet. A len vďaka tomu, že ho už nebavilo neustále vymieňať prepotené tričká pod dresom. Bol hráčom amerického futbalu na University of Maryland. Neskôr sa Under Armour inšpirovali aj tak známe značky ako Nike, Adidas a Reebok.

Vedeli ste, že…

…deti po 10-tom roku by si mali dopĺňať kolagén? Síce si ho telo do určitého veku vytvára samé, ale rýchly rast, znamená jeho vyššiu spotrebu, a je potrebné dodávať ho zvonka. Aspoň kým dieťa nevyrastie. Navyše je veľmi dôležitý pre športovcov. Chráni kosti a chrupavky pri väčšej záťaži.
Nedostatok kolagénu spôsobuje problémy vo funkčnosti pohybového aparátu, zhoršuje stav pokožky, nechtov, vlasov, ale aj funkčnosť tkanív v zuboch, ďasnách, svaloch a šľachách.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.