10 praktických tipov, ako môžete v deťoch vzbudiť lásku k prírode

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnes už asi nikto nepochybuje o dôležitosti environmentálnej výchovy. Naše životné prostredie čelí závažným problémom, aké ľudská civilizácia doteraz nepoznala. Kým sa deti dostanú k ucelenejšej environmentálnej výchove v školskom zariadení, hlavným „učiteľom“ má byť rodič. Už u najmenších detí treba budovať pozitívny a ochranársky vzťah k prírode, jej ochrane a udržateľnosti.
Otázkou je – ako vychovať z našich potomkov generáciu, ktorá nebude ľahostajná k životnému prostrediu? Ako v nich vzbudiť lásku k prírode?

Odpoveďou je rozvíjanie pozitívnych zážitkov v prírode od útleho veku. Práve tie môžu  ovplyvniť naše správanie a postoje v dospelosti. Obzvlášť dôležité je obdobie do troch až šiestich rokov, kedy sa formuje osobnosť dieťaťa. Pokiaľ mu vštepíte úctu k prírode a všetkému živému už v tejto etape detstva, je veľmi nepravdepodobné, že z neho vyrastie tínedžer odhadzujúci smeti v lese a vypľúvajúci žuvačku na chodník.

 

Príroda nikdy nesklame

„Deti by mali behať na čerstvom vzduchu, voľne si hrať a nie byť pripútané k písacím stolom ako v Dickensovom románe Zlé časy,“ vyzdvihuje dôležitosť prirodzeného kontaktu s prírodou vo svojom knižnom hite Líný rodič úspešný britský autor Tom Hodgkinson.
Nabáda nás, aby sme im namiesto komerčných výdobytkov doby ponúkli prirodzenú hru v lese či drobné práce v záhradke. Príroda je nielen „zadarmo“, ale namiesto frustrácie, ku ktorej vedie prebytok materiálnych vecí, upokojuje. Pobyt v nej je relax.
Deti sa dokážu hrať celé hodiny s kamienkami a steblami trávy, a to bez toho, že by si spomenuli, že im niečo chýba a potrebovali vám to pripomenúť plačom. Obklopení zeleňou nasledujú svoju prirodzenú divokosť a túžbu zažiť dobrodružstvo.

Ako na to?
Malé deti sú veľmi vnímavé. Rýchlo sa učia a kopírujú vaše správanie. Ak dokážete prejaviť empatiu nielen voči ľuďom, ale aj voči maličkému živočíchovi či drobnej rastlinke, dieťa veľmi rýchlo pochopí, že k všetkému živému sa treba správať s úctou.
Podporujte empatický a emočne naplnený vzťah  k prírode. V dospelosti sa prejaví v rovine zodpovednosti. Ak si nie ste celkom istí, ako na to, ponúkame 10 praktických tipov, ktoré si iste ľahko osvojíte.

deti a láska k prírode

  

1.Nechajte ich hrať sa vonku

Koľko? Čo najviac.
S konárikmi, kamienkami a steblami trávy je najväčšia zábava. Dovoľte deťom prírodu „ohmatávať.“ V lete môžu behať bosé po tráve, v jeseni zbierať farebné popadané listy, z ktorých si doma vyrobíte pestrú dekoráciu.
Nech objavujú textúru kôry stromov, dotýkajú sa kameňov, tvoria malé priehrady v potôčiku, presypávajú lopatkou hlinu a stavajú hrady z piesku. Nielenže je to pre ne prospešné senzomotorické cvičenie, ale je to zároveň forma hry, ktorá nestojí žiadne prostriedky a deti dokáže pohltiť na dlhý čas.
Že sa zablatia a piesok budete loviť až za ušami? Nebojte sa, každé dieťa je vodou zmývateľné.

 

2.Zasaďte spolu rastlinu

Akúkoľvek. Či už máte záhradku a pestujete všetko od okrasných kvetín až po ovocie a zeleninu, alebo máte len pár kvetináčov na balkóne, na tom nezáleží. Deti pocítia obrovskú radosť, keď semienko či sadenica vyženie prvé výhonky a bude rásť.
Ak máte možnosť, nechajte ich ochutnať jedlé plody svojho úsilia. Ako sladko bude chutiť vlastnoručne vypestovaná jahôdka či hrášok.
Pred Veľkou nocou zas môžete nasadiť žeruchu či žito do vaty vo vajíčku a osviežiť si príbytok. Naučte deti pravidelne rastlinku zalievať, aby pochopili, že vyžaduje starostlivosť.

deti a láska k prírode

 

3.Postarajte sa o zálievku stromov vo vašom okolí

Priznajme si, letá sú čím ďalej horúcejšie a nielen ľudia, aj rastliny majú problémy v zdraví ich prečkať. Ak sme stromom vďační, že nám vytvárajú tieň a prirodzene ochladzujú prostredie, vráťme im to týmto nenáročným spôsobom.
S deťmi sa môžete vybrať na podvečernú prechádzku (stačí po vašej ulici) a polievať stromy či kríky, ktoré to potrebujú. Uvidíte, že do polievania sa vaše dieťa zamiluje. Je len na vás, či mu dáte do ruky krhličku, fľašku, pohárik alebo si nájdete iný kreatívny spôsob. Pokojne využite aj vodnú pištoľ, ktorá vám odpočíva doma na poličke.

 

4.Pripravte kŕmidlo pre vtáky

Drobné vtáčiky, ktoré na zimu neodlietajú do teplých krajín, to nemajú s potravou v chladných mesiacoch jednoduché. Deti už majú hračky obohrané, televíziu púšťať nechcete a vonku je počasie pod psa? Je čas niečo s deťmi vyrobiť!
Na internete nájdete návody ako vyrobiť drevené kŕmidlo, kŕmidlo z plastovej fľaše či dokonca z toaletnej rolky. Fantázii sa medze nekladú. Hotové kŕmidlo zaveste vonku tak, aby ste ho mali v dohľade. Potom sa už len pohodlne usaďte v obývačke či kuchyni, uvarte si šálku teplého čaju či kakaa a pozorujte vtáčiky, ako sa budú zlietať k pripraveným maškrtám. Nezabudnite semienka hladným návštevníkom pravidelne dopĺňať.

Vyskúšajte to napríklad podľa tohto videa:

 

5.Nezabíjajte hmyz

Vletela vám dnu do príbytku mucha, osa či komár? Brzdite svoje nutkanie capnúť po nich tým, čo máte po ruke. Namiesto likvidácie drobného návštevníka vysvetlite pokojne deťom, že aj hmyz je v prírode dôležitý a má svoju úlohu.
Premiestnite spolu zablúdeného chrobáčika na balkón či pred dvere a nechajte ho žiť svojim vlastným životom. Týmto spôsobom tiež eliminujete strach detí z hmyzu. Podobne sa správajte k dážďovkám, k húseničkám či slimákom. Deti by mali vedieť, že ak je niekto slabší či maličký, neznamená to, že je bezvýznamný.

 

6.Naučte deti separovať odpad

deti a separovanie odpaduByť súčasťou ochrany životného prostredia už v útlom veku nemusí byť zložité. Už dvojročné dieťa dokáže separovať plastové fľaše, ak mu to párkrát ukážete. Rozlišovať, ktorá surovina do ktorého koša patrí (samozrejme nie ostré a nebezpečné predmety), môže byť pre neho zábava. Navyše sa pritom môže učiť rozpoznávať farby – plastové fľaše hádžeme do žltého koša, sklo do zeleného, kovy do červeného a tak ďalej. Vysvetlite deťom, že odpadky nepatria na ulicu ani do lesa. Buďte príkladom a odpadky nájdené v lese zozbierajte a hoďte do smetnej nádoby.

 

7.Nechajte ich precítiť krásu a harmóniu prírody s vami

Ovoniavajte kvety, urobte si herbár z jesenných listov, vyrobte si dekoráciu z opadaných šišiek. Zaveďte deti na miesto, odkiaľ je krásny výhľad. Obdivujte spolu oblaky, modré nebo, dúhu po daždi, načúvajte klopkaniu dažďu, ukážte im svietiaci mesiac na nočnej oblohe. Prebuďte v prírode všetky svoje zmysly.

 

8.Čítajte deťom príbehy s environmentálnou tematikou

Čítanie pomáha spoznávať a porozumieť svetu, o tom niet pochýb. Stavte na knižky o rastlinách, zvieratkách a prírodných živloch. Vďaka krásnym ilustráciám určite nebude čítanie o lesoch, včeličkách či o vetre nuda. Zohnať sa dnes dajú aj audiorozprávky a časopisy s environmentálnym zameraním. Vaše putovanie s rozprávkami posuniete na ekologickejšiu úroveň, ak si knihy nekúpite, ale požičiate v knižnici.

les náučná tabuľa

 

9.Naučte deti zhasínať a šetriť vodou

Dnes by malo byť už samozrejmosťou šetriť prírodné zdroje. Ak ste k tomu neboli vedení ako deti, s tými svojimi máte druhú šancu.
Do kúpeľne umiestnite pohárik, ktorý budete mať vždy po ruke, keď si umývate zuby.
Naučte deti, že v miestnosti, kde nik nie je, sa zhasínajú svetlá a že televízia sa vypína, ak ju nik nepozerá. Deti veľmi rady vypínajú a zapínajú tlačidlá. Ak na vypínač ešte nedosiahnu, môžu si pomôcť malým stolčekom. Uvidíte, že onedlho budú ony zhasínať po vás, ak náhodou zabudnete.

ekologická stopaPrečítajte si tiež
Viete, aká je vaša ekologická stopa?

 

10.Rozprávajte, vysvetľujte, ukazujte a personifikujte

Vysvetľujte im, aké pracovité sú mravčeky, aké dôležité sú včeličky. Urobte si prechádzku v lese a pomenujte kvety, stromy a vtáky, ktoré vidíte. Rozprávanie môžete personifikovať. Vysvetlite im, že aj rastlinky sú smädné, keď nedostanú napiť vodičku. Že stromček bolí, ak mu odtrhnete vetvičku…
Zaraďte toto rozprávanie ako bežnú súčasť vašej prechádzky v parku, lese či blízkom okolí. A nezabudnite, že ak sa deti pýtajú, neexistuje hlúpa otázka.

Rada na záver
Buďte vo svojej výchove dôslední a konzistentní. Nech sú vaše skutky v súlade s tým, k čomu vediete svojich potomkov. Známa rada detského psychológa Ivana Štúra znie, že deti netreba veľmi vychovávať, treba len pekne žiť a dieťa sa pridá.
Rešpekt k životnému prostrediu deti získajú najlepšie cez osobnú skúsenosť a dobrý príklad rodiča.


Zdielať

About Author

Avatar photo

Autorka si razí svoju cestu životom, na ktorej najviac odtlačkov zanechala v e-commerce segmente. Nepohrdne dobrou kávou a inšpiratívnym rozhovorom. Príležitostne blogerka, matka dvoch detí (nonstop) a z času na čas dobrovoľníčka v rodinnom centre Dlháčik.

Komentáre sú uzavreté.