Základné podmienky na získanie hypotéky: čo musíte splniť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plánujete požiadať o hypotéku? Ešte predtým, ako tak urobíte, si zistite, či vám ju banka vôbec poskytne. Bankové inštitúcie posudzujú každú žiadosť individuálne, no existuje niekoľko všeobecných podmienok, ktoré musia splniť všetci.
Aké sú teda základné podmienky na získanie hypotéky v roku 2022?

 

ikona domPrečo banka overuje príjem?

Schvaľovací proces je dôležitý nielen pre banky, ale aj pre samotných klientov. Inštitúcie na základe neho zisťujú, či sa im požičané financie vrátia. Plus sa snažia ochrániť klienta pred zadlžením, ktoré by mu mohlo znepríjemniť a skomplikovať život.
Na bezpečnosť klienta dohliada aj štát, a to zákonmi o minimálnom príjme a maximálnej hodnote úveru voči hodnote nehnuteľnosti (LTV).

 

ikona domČo všetko banka preveruje?

V rámci schvaľovacieho procesu overuje banka hneď niekoľko údajov:

 •     vek
 •     príjem
 •     založenú nehnuteľnosť
 •     zamestnávateľa
 •     úverový register
 •     záväzky a dlhy

 

ikona domVek

Platí, že čím ste starší, tým je náročnejšie hypotéku vybaviť. Banky totižto majú okrem minimálnej aj maximálnu vekovú hranicu. Tá označuje vek, do ktorého musíte úver splatiť. Spravidla sa stretnete s hranicou do 65. alebo 70. roku života.

Ak si teda zoberiete vysoký úver so splácaním na 30 rokov, mali by ste si ho vybaviť ešte pred štyridsiatkou. V inom prípade by ste museli buď znížiť hodnotu úveru, alebo zvýšiť mesačné splátky.
Pre banky sú ideálnymi klientmi osoby vo veku od 18 do 35 rokov, ktoré majú pravidelný príjem a nemajú žiadne väčšie záväzky.

podmienky na získanie hypotéky

 

ikona domOverenie nehnuteľnosti

Pred vybavením hypotéky potrebujete znalecký posudok, na základe ktorého zistíte hodnotu nehnuteľnosti. Podľa tejto sumy banka vypočíta, aký vysoký úver vám môže poskytnúť. Ak by ste to chceli zistiť ešte predtým, môžete použiť hypotekárnu kalkulačku a vypočítať si približnú sumu sami.

Vo všeobecnosti platí, že banky poskytujú úvery do 80 % hodnoty nehnuteľnosti. Zvyšok musíte doplatiť sami alebo hypotéku skombinovať so spotrebným úverom.

 

ikona domOverenie pravidelného príjmu

Pravidelný príjem je pre banku kľúčový. Dáva jej väčšiu istotu, že klient bude svoje záväzky splácať pravidelne a bez omeškania. Okrem výšky príjmu sa sleduje aj dĺžka pracovného pomeru. Väčšina bánk vyžaduje od klienta minimálne 6-mesačný pracovný pomer, no v niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s dlhším obdobím.

Typ príjmu

Banka pred poskytnutím hypotéky preveruje aj samotný typ príjmu. Bankové inštitúcie akceptujú:

 •     príjem zo zamestnania,
 •     príjem z podnikania,
 •     príjem z prenájmu nehnuteľnosti,
 •     rodičovský príspevok,
 •     prídavky alebo výživné na deti,
 •     príjem z dôchodku.

Typ príjmu dokáže schvaľovanie hypotéky vo veľkom ovplyvniť. Príjem zo zamestnania, čiže z trvalého pracovného pomeru, býva najväčšou istotou. Podnikatelia sú pre banky rizikovejšími klientmi, no ak splnia ďalšie podmienky, žiadosť o hypotéku by mala byť schválená bez problémov aj pre nich.

podmienky na získanie hypotéky

 

ikona domOverenie zamestnávateľa, registra dlžníkov a záväzkov

V prípade, že si banka nie je istá niektorými skutočnosťami, môže kontaktovať zamestnávateľa kvôli ich overeniu.
Následne sa v rámci schvaľovacieho procesu kontroluje aj register dlžníkov. Ak v ňom má klient záznam, hypotéku ani iný úver nedostane. A netreba zabúdať ani na samotné aktuálne záväzky. Iné úvery vedia splácanie hypotéky skomplikovať. Ak sú vyššie, banka vám žiadosť nemusí schváliť.

rodinný rozpočetPrečítajte si tiež
11 tipov, ako mať správny rodinný rozpočet.

 

ikona domAko dlho trvá schválenie hypotéky?

Proces schválenia hypotéky trvá približne 24 – 48 hodín. Ak však banke zabudnete dodať nejaké tlačivo, tento čas sa predlžuje.
Po dodaní všetkých dokumentov a splnení potrebných podmienok je celkový čas od podania žiadosti o hypotéku až po čerpanie peňazí približne 2 týždne.

Chcem hypotéku – čo všetko banka kontroluje?

— PR článok —
Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.