Ako si vybrať správny nôž do prírody alebo na turistiku?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nemusíte byť ani Bear Grylls, či iný známy dobrodruh, aby ste pri pobyte v prírode potrebovali ten správny nôž. Áno, on vie s ním robiť divy a využije ho rôznymi spôsobmi. Vám sa však zíde či už na rezanie, otváranie konzervy, naporciovanie úlovku alebo len ako záložná pomoc pre prípad núdze. V každom prípade však potrebujete dobrý a kvalitný nôž, na ktorý sa budete vedieť spoľahnúť. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, na čo myslieť, keď si chcete vybrať ten správny nôž.

 

Aký nôž je vhodný?

Samozrejme všetko sa odvíja od toho, na čo budete nôž predovšetkým používať. Predpokladajme však klasické použitie v prírode, na turistike, bežné rezanie.
Existuje totiž množstvo druhov ako lovecké nože, dýky s pevnou čepeľou, vyskakovacie a zatváracie nože, vreckové nože, nože motýliky, švajčiarske nože, či hubárske nože. Pekný prehľad aj s charakteristika nájdete na stránke outdoorového obchodu Roy.sk.

Všeobecne však rozlišujeme dva druhy nožov.
Pevná (jednoduchá) konštrukcia, čiže fixed knife. Nedá sa zatvoriť, je pevný, odolný, môžete ním rezať, sekať, bodať, páčiť. Nevýhodou je hmotnosť a tiež horšia skladnosť. Musíte ho mať v puzdre a to v batohu alebo pripnuté na opasku zvislo dolu.

Zatváracia konštrukcia, čiže folding knife má nižšiu pevnosť pri sekaní, či páčené, keďže má pohyblivú časť. No takýto zatvárací nôž sa dobre prenáša, poslúži na otváranie, rezanie lana, prípravu jedla ap.

ako si vybrať správny nôž

 

Ako si vybrať správny nôž?

Tu je niekoľko užitočných rád, na čo myslieť pri výbere:

ikona nožMimoriadne dôležitá je črienka, čiže tá časť noža, za ktorú ho držíte. Rukoväť vám musí sadnúť do ruky, nesmie sa šmýkať a ani pri dlhšom používaní vás nemôže tlačiť, tobôž nesmie odierať niektoré časti ruky/dlane.

ikona nožErgonomické priehlbiny síce vyzerajú dizajnovo cool, ale málokomu padnú presne do ruky. Takže radšej voľte jednoduchý tvar bez zbytočných vychytávok a tiež guľatejší, aby lepšie sadol do ruky.

ikona nožRozhoduje aj materiál črienky – o drevenú sa musíte časom starať. Gumová črienka je možno lepšia, ale nie až taká odolná. Ideálna je micarta, živicou spojené vrstvy sklolaminátu.

ikona nožPokiaľ ide o dĺžku čepele, do 12 cm je ideálna pre bežného turistu. Dlhšie sú zložitejšie na ovládanie, zálesácky s 20 cm čepeľou vám bude asi zbytočný.

ikona nožĎalšia podstatná vec – z čoho je samotná čepeľ? Určuje to životnosť noža, jeho hrdzavenie či pružnosť. Univerzálna je klasická nerezová oceľ (ako pri kuchynských nožoch), ktorú nabrúsite povedzme na ocieľke.
Uhlíková oceľ sa otupuje oveľa ťažšie a ešte lepšia je extra tvrdá prášková oceľ, ktorá je moderná a veľmi odolná.

ako si vybrať stanPrečítajte si tiež
Ako si vybrať stan a spacák na letnú turistiku?

 

ikona nožOkrem materiálu čepele je dobré poznať aj povrchové úpravy čepele: klasikou je lesklá, ktorá je brúsená alebo leptaná. Tzv. sčernetá čepeľ chráni lepšie pred hrdzou, býva pri čepeliach z uhlíkovej ocele.

ikona nožTyp otvárania. Buď sú manuálne otvárateľné nože (väčšina modelov) – spoľahlivý spôsob, ktorý odporúčame najviac. Potom sú manuálne otvárateľné s pomocou pružiny, čiže poloautomatické a napokon vystreľovacie nože s plne automatickým otváraním po stlačení poistky. Tento typ je menej spoľahlivý a bezpečný, takže veľmi neodporúčame.

ikona nožNa treking a turistiku vám stačí klasický nôž s rovným ostrím. Zúbkovité ostrie sa hodí na rezanie vláknitého materiálu ako textílie, lano, chlieb ap. Môžete si zvoliť aj kombinované ostrie.

ikona nožEšte spomeňme ostrý špicatý hrot, ktorý je univerzálny a najvhodnejší (existujú aj šikmé, či zahnuté špice). Ostrý špicatý hrot je vhodný na vyrezávanie, vŕtanie a dierkovanie, na rôzne drobné opravy výstroja, výrobu triesok, spracovávanie pokrmov atď.

 

Multifunkčné vreckové nože

ako si vybrať správny nôžVeľmi obľúbené sú univerzálne vreckové nožíky, ktoré majú cca 11 cm a niekoľko funkcií. Majú klasickú veľkú uzatváraciu čepeľ s okom pre jednoručné otváranie, potom vyvrhovaciu čepeľ s okom pre jednoručné otváranie, ďalej pílku na drevo, nerezový krúžok na kľúče, vývrtu a nylonovú šnúrku. Medzi najobľúbenejšie z tejto kategórie patrí značka Victorinox Hunter, ktorá vás vyjde do päťdesiat eur.

Takéto nože využijete na rezanie, skrutkovanie, pilovanie, či strihanie. Niektoré ponúkajú oveľa viac funkcií, existujú dokonca také, v ktorých máte teplomer, barometer, alarm, usb flash disk ap. Vždy si však zvoľte nožík s toľkými funkciami, ktoré viete aj využiť. Čím viac funkcií, tým väčšia hmotnosť, bývajú aj zbytočne veľké a kvalita trošku pokrivkáva.

A propos, Victorinox vyrába nože známe ako „Swiss Army Knife“. Firma funguje od roku 1884, pričom v roku 2005 kúpila konkurenčnú spoločnosť Wenger. Stala sa tak jediným dodávateľom viacúčelových nožov pre švajčiarsku armádu.

 

Ako správne brúsiť nôž?

Kvalitný nôž vydrží istý čas bez zmeny, no po čase ho musíte nabrúsiť. A nie, nie je jedno ako – klasické môžete na ocieľke, alebo na brúske. Čepele z alternatívnej ocele radšej brúste na keramických alebo diamantových kameňoch.

Po použití noža ho vždy dobre očistite a pred odložením na dlhšiu dobu aj naolejujte. Ak sa objavia škvrnky hrdze, vydrhnite ich čo najskôr hubkou s troškou zubnej pasty.

Pozrite si zaujímavé video, ako si vybrať zatvárací nôž:

 

Foto: Roy.sk, Vecteezy.com, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.