Ako neprechladnúť na rybačke? Zopár užitočných tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jazerá a iné vodné plochy patria k miestam, ktoré s obľubou vyhľadávajú nielen športovci a turisti, ale najmä rybári. Blahodarná zeleň, šum vody a štebot vtákov doprajú ľudským vnemom a zmyslom užasnú regeneráciu.
Ak sa však chystáte chytať ryby aj v zimnom období, nepodceňte nástrahy chladného počasia. Svoje telo zahrejte zvonka aj zvnútra, aby ste na rybačke neprechladli.

 

Aké oblečenie potrebujete na rybačke?

K rybárskemu oblečeniu patria tričká a nohavice, vhodné na brodenie sa vo vode.
Najmä nohavice by mali byť vyrobené z rýchlo schnúcich ľahkých materiálov. Dobré je, ak sú so sieťovou podšívkou, vybavené praktickými vonkajšími aj vnútornými vreckami. V chladnom počasí dobrú službu rybárom preukážu podšívané nohavice z pevnej látky, ktoré by mali mať sedaciu časť a časť v oblasti kolien vystuženú. Nohavice na rybárčenie majú byť strihovo upravené tak, aby pri rybolove poskytli pohodlný pohyb.

K teplému rybárskemu oblečeniu patrí aj bunda s hrejivou výplňou, ktorej súčasťou je kapucňa. Aby sa bunda jednoducho zapínala, má mať viacero suchých zipsov i cvokov a dostatok vreciek na úschovu drobných rybárskych potrieb.

na rybačke vo vode

 

Telo a nohy v teple

Neoddeliteľnou súčasťou zimného rybárskeho oblečenia sú nepremokavé zateplené rukavice a kvalitná hrejivá čiapka. Najvhodnejšie rukavice sú s izolačnou vrstvou a mäkkou výstelkou.
No nielen rybárske oblečenie, ale aj rybárska obuv podlieha určitým špecifickým požiadavkám, ak má byť plne funkčná a telo i nohy rybára má celé hodiny udržať v teple. Rybárska obuv má disponovať optimálnou funkčnosťou aj v extrémnych podmienkach.
Ideálne je, ak je stredne vysoká, pevná a nepremokavá. Gumené rybárske čižmy, vyrobené z ľahkej peny, majú byť opatrené aj vyberateľnou vložkou, ktorá rýchlo schne.
Podrážka čižiem má mať protišmykový dezén, aby bola spoľahlivá aj pri brodení sa na klzkom dne vodnej plochy.

V sychravom počasí na nohách rybára nesmú chýbať ani termo ponožky, ktoré výborne pohlcujú aj odvádzajú vlhkosť a končatiny ochránia nielen pred vlhkom, ale aj chladom. Ponožky by mali verne kopírovať siluetu nôh, aby nevznikali odreniny či otlaky a aby chodidlám poskytli náležitú podporu.

 

Čím zahriať organizmus

Ako neprechladnúť na rybačke?
Okrem kvalitného oblečenia a obuvi je potrebné, aby telo rybára bolo zahriate nielen zvonka, ale aj zvnútra. V chladnom počasí veľa pomôže, ak sa organizmus zvnútra pravidelne počas rybolovu zahrieva teplými potravinami a tekutinami.
Aby jedlá a nápoje mali požadovanú teplotu aj v chladnom počasí, dobré je, ak sú uskladnené v termo nádobách. Termo misy a termo fľaše s nerezovým vnútrom, v kovovom alebo plastovom obale, udržia pokrmy a tekutiny dlhé obdobie horúce.
Moderné praktické termosky majú nielen viacnásobnú izoláciu stien, ale aj možnosť regulácie teploty, čo v chladnom počasí iste ocení každý rybár.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.