Ako sa zbaviť komárov v byte či v záhrade – vyskúšali ste už tieto triky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte ten pocit, keď zaspávate a zrazu počujete to nepríjemné bzučanie pri uchu, ktoré vám nedá spať? Alebo sa v noci zobudíte, ako vám čosi poletuje okolo hlavy…a vy už nemôžete zaspať? Je vám horúco, navyše vám tam poletuje otravný komár. A keď vstanete, že ho zabijete, tak zrazu akoby sa niekde skryl…ľahnete si späť do postele a on sa odrazu odniekiaľ vynorí a začne opäť bzučať. Akoby len na to čakal…
Komáre nám vedia poriadne znepríjemniť život, a to nielen bzučaním, ale aj svrbiacimi štípancami či chorobami, ktoré prenášajú. Ak hľadáte spôsoby, ako sa zbaviť komárov, týchto malých upírov a to v byte či vo vašej záhrade, máme pre vás niekoľko užitočných rád.

Najskôr spoznajte svojho nepriateľa

Na to, aby sme vedeli, ako sa zbaviť komárov, nám môže pomôcť aj to, že ich trochu lepšie spoznáme. Zaujímavosťou je, že jestvuje až tritisíc druhov komárov a možno ste už počuli, že krv sajú len samičky. Tie ju potrebujú, aby mali dostatok živín na znášanie vajíčok, ktorých dokáže naklásť až 100 naraz.

Možno ste si aj vy položili otázku, ako nás vlastne komáre vedia nájsť. Podľa najnovších výskumov za to môže oxid uhličitý, ktorý vydychujeme. Komáre ho zacítia a letia k jeho zdroju. Čo však ešte presne nevieme, je kritérium podľa ktorého si komáre vyberajú svoju obeť. Určite ste totiž zažili, že počas letného posedenia vonku sa niekto stal obeťou viacerých komárov a niekoho tento dotieravý hmyz obišiel.

Ak sa chcete zbaviť komárov, máte dve možnosti. Buď použijete odpudzovanie, alebo ich likvidáciu. Treba si však uvedomiť, že kľúčom k úspechu je použiť viacero spôsobov. Nie každá metóda totiž pôsobí na komárov v každej vývojovej etape.

repelent proti komáromVyskúšajte aj tento
Tip na domáci repelent proti komárom a kliešťom.

ikona zdvihnutý palecTipy, ako sa zbaviť komárov v byte

Mať komára či dokonca niekoľko komárov v byte vie byť poriadne nepríjemné a otravné. Našťastie existuje viacero riešení tohto problému. Tak sa na ne poďme pozrieť.

ikona komarPrvoradá je prevencia

Drvivú väčšinu problémov s hmyzom, a teda aj s komármi, vyriešia kvalitné sieťky na oknách a na dverách. Ak už sieťky máte, skontrolujte ich, či nie sú deravé a či sú dobre utesnené. Komár k vám prekĺzne aj cez najmenšiu škáru.

ikona komarPrírodné odpudzovače

V boji s komármi môžete využiť aj silu z prírody. K osvedčeným repelentom patrí napríklad gáforbylinka tulsi či cesnak. Vyskúšať môžete aj tea tree olej, ktorý si aplikujete na pokožku a tým odpudíte dotieravý hmyz. Podobne si môžete aplikovať aj olej z bazalky. 

ikona komarUV lampy na komáre

Účinné sú aj lampy vyžarujúce UV svetlo, ktoré priťahujú všetko lietajúci hmyz. Lampy majú zabudovaný ventilátor, ktorý pritiahnutý hmyz nasaje do zbernej nádoby. Vy ju už len vysypete do smetí.

ikona komarUltrazvukové odpudzovače

Tieto zariadenia vysielajú rádiofrekvenciu, ktorá je pre hmyz, ale aj pre hlodavce, nepríjemná. Vy a ani domáci miláčikovia nebudete nič počuť.

Pozrite si krátke video a 5 vychytávok proti komárom:

 

ikona zdvihnutý palecEliminujte výskyt komárov v záhrade

Príjemný letný večer na terase, či v záhrade sa vďaka komárom môže razom zmeniť na nočnú moru. Tu je zopár rád, vďaka ktorým znížite množstvo komárov vo vašej záhrade.

ikona komarZbavte sa stojatej vody

Komáre sa rozmnožujú v stojatej vode, preto sa poriadne rozhliadnite po pozemku a nájdite miesta, v ktorých sa hromadí voda. Okrem mlák to môžu byť sudy s dažďovou vodou, upchaté žľaby či rôzne drobné predmedy, v ktorých sa zachytí dažďová voda. Ak máte na dvore napájadlá pre vtákov, vodu v nich pravidelne vymieňajte.

ikona komarZapáľte si sviečky

Sviečky vám pri letnom posedení spríjemnia atmosféru a zároveň odpudia komáre. V obchode zoženiete aj sviečky špeciálne určené proti tomuto hmyzu. Volajú sa aj repelentné sviečky, napríklad citronela ap. Vyjdú vás na pár eur a doba horenia je od 10 do 12 hodín.

ikona komarPoužite prírodné odpudzovače

Ak si do záhrady či na terasu zasadíte mätu, levanduľu,, rozmarín či citrónovú trávu, zbavíte sa nielen komárov, ale aj otravných múch.

ikona komarPravidelne koste

Komáre sa často ukrývajú vo vysokej tráve, preto sa postarajte o pravidelné kosenia a úpravu hustých kríkov.

ikona komarPasce a postreky

Ak je situácia neúnosná, vyskúšajte pasce alebo postreky na komáre. Ponuka na trhu je široká, no vždy sa pri kúpe radšej poraďte s odborníkom.

ako sa zbaviť komárov

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.