Významné ženy a ich príbehy. Maria Montessori, Frida Kahlo či Irena Sendler

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zapísali sa do histórie. V rôznych oblastiach života, či už to bola veda, umenie, politika, či šoubiznis. Významné ženy, ktoré zmenili svet a môžu nás inšpirovať, všeličo naučiť, nadchnúť pre veci, ktorými sa zaoberali. Dokázali neuveriteľné, dosiahli úspechy, ovplyvnili svoju dobu…a to často napriek tomu, že im osud neprial. Zažili tragické okamihy, hádzali im polená pod nohy a znepríjemňovali im život.
Aj preto si zaslúžia, aby sme o nich hovorili.
Aby sme sa od nich niečo naučili…minimálne ich nezlomnosť, odvahu, trpezlivosť a ľudskosť.

V knižnej sérii Významné ženy, ktoré menia svet vyšiel tretí životopisný príbeh, ktorý zhltnete za pár dní. Po Márii Montessori a Irene Sendler je tu výnimočná mexická maliarka Frida Kahlo.

1. Frida Kahlo a farby života

Frida Kahlo a farby životaToto je ten typ kníh, po dočítaní ktorých budete chcieť vedieť viac – o samotnej Fride, ktorú si zamilujete, o jej obrazoch, o jej osude. Skvele zbeletrizovaný životopis nemeckej literárnej vedkyne a spisovateľky Caroline Bernardovej.

Mexiko 1925: Frida Kahlo má 17 rokov a chce sa stať lekárkou. Príšerná autobusová nehoda však všetky jej plány skazí. Potom sa zamiluje do maliarskeho génia a lámača ženských sŕdc Diega Riveru. S ním sa ponorí do sveta umenia a on ju povzbudzuje v tvorbe.
Keď ju požiada o ruku, okamžite súhlasí…ale Diego nedokáže byť verný a navyše zostane nenaplnená aj túžba Fridy po dieťati. Je hlboko zranená a s vedomím, že šťastie je len požičané, sa vrhá do života.

Napriek prekážkam sa Frida nevzdáva svojho ideálu o nekonečnej láske a o živote podľa jej predstáv. Cestuje do mesta zamilovaných a parížski surrealisti jej ležia pri nohách rovnako ako Picasso a Trockij.
Frida si ide svojou cestou. Objaví maľovanie a svojimi obrazmi rozpráva o svojich snoch…i sebe samej. Je priamočiara, úprimná, miluje pestrofarebné oblečenie a mayské šperky. Vďaka originálnej tvorbe sa stane jednou z najslávnejších maliarok našej doby a slávi úspechy.
Musí však prijať ranu osudu v podobe potratu  a potom ju čaká rozhodnutie, ktoré ju prinúti spochybniť všetko, čomu doteraz verila…

 

Frida Kahlo a farby života vás vezme do Mexika, New Yorku i Paríža. Vstúpite do sveta umelcov a budete sledovať životné osudy jednej z najoriginálnejších maliarok všetkých čias. Krásne čítanie, jednoduchý a svieži štýl písania, je to pútavé a okamžite vás to vtiahne do príbehu.

Nespútaná, divoká, svojrázna a zasnená. Ale tiež statočná, nezlomná a odhodlaná. Taká bola Frida Kahlo a tento príbeh ju presne vystihuje. Jeden z najlepších životných príbehov o tejto mexickej maliarke, ktorý vás bude baviť, hoci ste toho o Fride doteraz veľa nevedeli. Autorka má totiž nesmierne prehľad o jej živote, detailoch i situáciách, ktoré zažila, a vie to majstrovsky vpliesť do príbehu.

Frida Kahlo a farby života

2. Maria Montessori: Učiteľka novej doby

Maria Montessori: Učiteľka novej dobyŽivotopis, ktorý vás pohltí od prvých strán. O žene, ktorá sa v roku 1896  stala prvou doktorkou medicíny v Taliansku, zaujímala sa o výchovu mentálne postihnutých detí, aj o detské nervové ochorenia. Vráťte sa v čase na koniec 19.storočia do Talianska a sledujte, ako sa začína jej závratná kariéra.

Príbeh sa začína jej štúdiom na lekárskej fakulte, pokračuje programom na psychiatrickej klinike v Ríme, zoznámením s lekárom Guisseppe Montesanom, s ktorým mala neskôr milostný vzťah. Jej nadšenie Séguinom a jeho hračkami, ktoré rozvíjali zmyslové vnímanie detí a motoriku… Dozviete sa aj o Kindergarten, čo sú detské záhradky, kde deti môžu rásť podobne ako rastliny – môžu sa hrať, rozvíjať vlastným tempom, bez zbytočnej prísnosti a ubíjajúcej disciplíny.

V príbehu sledujeme ako Maria vyštuduje medicínu, stáva sa lekárkou, začína sa venovať deťom, najmä slabomyseľným… ako sa zaľúbi do kolegu Guisseppeho. Cestuje po svete, je slávna v mnohých krajinách…

 

Maria Montessori: Učiteľka novej doby je pútavý príbeh o mimoriadnej žene, ktorá sa dokázala presadiť vo svete ovládanom mužmi. Bola vynikajúcou rečníčkou, lekárkou, bojovníčkou za práva žien a neskôr aj pedagogičkou. Celý život bojovala, aby sa s deťmi zaobchádzalo s rešpektom, a vždy vychádzala zo základnej myšlienky, že každé dieťa sa chce učiť.

Bola to mimoriadne otvorená a zvedavá žena, ktorá môže byť inšpiráciou pre mnohých z nás…ale autorka sa nevyhla ani jej temnejších stránok, čo je v zmysle objektivity výborné: že bola aj ješitná, záležalo jej, aby sa o jej úspechoch vedelo; že dokázala takpovediac odvrhnúť svoje dieťa a umiestniť do náhradnej rodiny…

Kniha, ktorá môže byť pre mnohých vstupnou bránou do sveta Montessori. Môže ich nalákať, aby si zistili a prečítali oveľa viac…

Maria Montessori: Učiteľka novej doby

3. Irena Sendler, anjel z Varšavy

Irena Sendler, anjel z VaršavyMožno ste počuli o Irene Sendler. Možno dokonca viete, že zachránila židovské deti pred hroziacou smrťou. No možno nepoznáte celý príbeh tejto neskutočnej odvážnej žene, sociálnej pracovníčke, ktorá spolu s kamarátkami a známymi začala zachraňovať deti pred pazúrmi nacistov. Pašovať ich z varšavského geta na slobodu, do bezpečia, to si vyžadovalo neskutočnú dávku odvahy a ľudskosti.
Presne o tom je silný príbeh Irena Sendler – Anjel z Varšavy.

Varšava, 1940: Nacisti zakladajú geto.
29-ročná sociálna pracovníčka Irena sa snaží zo všetkých síl pomôcť židovskému národu. Dievčatko, ktoré zúfalí rodičia opustili, ukryje pod falošným menom v nežidovskej rodine. To, čo sa začína ako odvážny čin, sa mení na rozsiahlu záchrannú operáciu.
Irena pašuje z geta ďalšie a ďalšie deti s falošnou „árijskou“ identitou. Nikdy nepomyslí na to, že by sa vzdala, aj keď je jej život v neustálom nebezpečenstve. Irena sa však nemusí báť len o svoj vlastný život…

Irena Sendler (1910-2008) dávala nádej mnohým ľuďom v tých najtemnejších časoch. Zachránila 2 500 židovských detí pred istou smrťou tým, že ich prepašovala z geta. Dúfala, že po vojne sa deti vrátia k svojim rodičom. Dokonca aj keď ju gestapo vypočúvalo na mučidlách, „matka detí holokaustu“ údajne nič neprezradila. V roku 1965 Yad Vashem udelil Irene Sendler titul Spravodlivá medzi národmi.

 

Irena Sendler – Anjel z Varšavy je silný a skvele napísaný príbeh o ťažko uveriteľných hrôzach, ktoré páchali ľudia na ľuďoch….ale tiež o odvážnych činoch, nezištnej pomoci a obetavosti navzdory strašným tragickým udalostiam. Napriek hroziacej smrti.

Pri čítaní musíte obdivovať statočnosť, nezlomnosť a neuveriteľnú ľudskosť Ireny Sendlerovej a ďalších ľudí. Ponoríte sa do príbehu a čítate so zatajeným dychom o veciach, ktoré si ťažko len predstaviť, nieto zažiť. Ak by išlo o fikciu, považovali by ste to za neautentické, ťažko uveriteľné…no toto bola realita.

Irena Sendler, anjel z Varšavy

Pozrite si, čo o príbehu Ireny Sendler a samotnej knihe
hovorí autorka Lea Kampe:

 

Foto: LepšíDeň.sk, Ikar, Bux.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.