Ako si stiahnuť video z YouTube?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Video z najväčšieho videoportálu na svete sa dá stiahnuť niekoľkými spôsobmi. V prvom rade však treba uviesť, že priamym sťahovaním videa z YouTube porušujete podmienky používania tejto služby. Ide o relatívne zvláštnu situáciu, pretože pri prehrávaní videa sa, samozrejme, video takisto sťahuje, ibaže si ho trvalo neponechávate.

V podmienkach použitia YouTube nájdete v pasáži 5.1L uvedené, že prehrávanie videí je  možné len kontinuálne cez internet v reálnom čase a obsah nie je určený na kopírovanie, ukladanie a ďalšiu distribúciu. Stiahnutím videa na vlastnú potrebu a off-line prehrávanie tieto podmienky porušujete. To, pravdaže, automaticky neznamená, že je to nelegálna činnosť. Porušujete skrátka podmienky použitia a Google má právo vám poskytovanie tejto služby odoprieť. Na YouTube sa nachádza aj autorsky chránený materiál, ako napríklad hudobné videoklipy, ktorých ukladaním a následným distribuovaním či verejným prehrávaním už zákon porušujete. Práve hudobné spoločnosti na prevádzkovateľa YouTube (ktorým je Google) tlačia najviac a vyžadujú, aby sťahovaniu pokiaľ možno úspešne zabraňoval.

Používateľ môže videá sťahovať samostatnou aplikáciou, webovou službou alebo doplnkom internetového prehliadača. V prípade samostatných programov sú mnohé nástroje platené, ale vzhľadom na to, že je dostupný zástup alternatív zadarmo, ktoré fungujú úplne rovnako, ide o vyhodené peniaze.

youtube video

Pri sťahovaní obľúbeného videa z YouTube buďte opatrní.

Aplikácie na sťahovanie

Jedna z aplikácií zadarmo je ClipGrab, čo je malý bezplatný softvér pre Windows, Linux aj Mac OS. V základe je do inštalátora programu zabudovaný systém OpenCandy a ponúka iné aplikácie na skúšku, autori však ponúkajú aj edíciu bez tejto záťaže (odkaz malými písmenami pod hlavnou ponukou „version with no third-party offers here“).

Do spusteného programu stačí vložiť odkaz na YouTube (alebo priamo v ňom video vyhľadať podľa názvu) a následne si už môžete vybrať, v akom formáte a rozlíšení si video stiahnete (MP4, WMV alebo len audiostopu v podobe MP3 alebo OGG).

Ďalší softvér zadarmo, ktorý zvládne sťahovať videá z YouTube, je napríklad známy manažér downloadu JDownloader. Alternatívna forma sťahovania je použitie webových služieb. Tu musíte byť pomerne opatrní, pretože ich existuje obrovské množstvo a mnohé z nich fungujú ako brána k infekcii počítača škodlivým softvérom (hlavne v podobe podvrhnutých reklám na stiahnutie ovládačov či falošného Flash playera).

 

Pozor na sťahovanie z YouTube

Sťahovanie videí z YouTube je atraktívna služba, ktorú mnoho používateľov vyhľadáva, a záškodníci to vnímajú ako otvorenú bránu k zneužitiu nič netušiacich obetí. Nepríjemná vec je, že tieto stránky sú často určené na predaj, pretože majú veľkú návštevnosť, a ak jednu odporučíme dnes, neznamená to, že bude bezpečná o mesiac.

Jedna z momentálne fungujúcich služieb je napríklad  Tubeninja.net, ktorá síce pri kliknutí otvára stránky s reklamou, umožní však pomerne pohodlné stiahnutie videí z YouTube vo formáte MP4, 3GP alebo zvukovej stopy v podobe MP3.

Ďalšia takáto stránka je napríklad Keepvid.com.

sťahovanie videa

Sťahovaním porušujete pravidlá Google.

Tretia možnosť sú doplnky prehliadača, ktoré stránku YouTube upravia tak, aby obsahovala nejaký druh tlačidla na stiahnutie. V tomto ohľade majú sťaženú situáciu používatelia prehliadača Chrome. Jeho tvorcom je totiž Google a ten si oficiálnu stránku doplnkov stráži a nástroje slúžiace na kanibalizovanie jeho portálu YouTube na nej ponúkať nenecháva.

Doplnok teda možno stiahnuť len mimo obchodu a do prehliadača ho vložiť manuálne. Jeden z nich je Download Youtube Chrome. Po stiahnutí a rozbalení doplnku otvorte v prehliadači Chrome adresu chrome://extensions a povoľte vývojársky režim, čo umožní otvorenie externých doplnkov. V prípade iných prehliadačov takéto komplikácie netreba podstupovať. Napríklad vo Firefoxe žiadne obmedzenia na doplnky YouTube nie sú a môžete použiť oficiálnu databázu.

Spomenúť sa dá napríklad doplnok YouTube Video and Audio Downloader, ktorý používa už viac ako 750 000 ľudí.

V spolupráci s technologickým magazínom PC Revue,
autor František Urban
Foto: videoconverterfactory.com, PC Revue, Pixabay.com, 5kplayer.com

 


Zdielať

About Author

Jeden komentár

  1. Ďakujem za tip. Pripájam ešte jeden spôsob, ako stiahnuť video z YouTube a to bez použitia akéhokoľvek programu. Stačí Vám len Váš webový prehliadač. Ideálne pre tých, ktorí nechcú inštalovať žiadne programy. Pozrite si krátky video video návod, ako na to… https://www.youtube.com/watch?v=ZswnO9LA8RA

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.