Ako si vybrať opaľovací krém? Kompletný manuál

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno si poviete – no čo už je zložité na výbere opaľovacieho krému? Kúpim, aký majú v obchode, s dostatočnou ochranou…ale nie je to celkom jednoduché. Aká je to dostatočná ochrana? Aký máte typ pokožky? Aký faktor by mali mať deti? Čo znamenajú všetky tie skratky na obale a ako obal vlastne čítať, aby sme z neho vybrali to podstatné?
Dovolenky v slnečných destináciách sú v plnom prúde a my by sme naozaj nemali zabúdať na najväčší orgán nášho tela, čiže na kožu. Žiaden opaľovací krém na svete nás neochráni pred slniečkom na 100 %. Opálime sa aj s ním, ale pomalšie a nepripečieme sa 🙂 . Takže tú sú užitočné a praktické rady. 

ikona sun slnkoPrečo sú dôležité opaľovacie krémy s SPF faktorom?

Slnečné žiarenie a najmä UVA je vo veľkej miere zodpovedné za predčasné starnutie pleti.
Koža účinkom UV žiarenia hrubne, vznikajú na nej nerovnosti, pigmentácie, komedóny sa tvoria ľahšie a častejšie. Koža postupne tmavne a hrubne aj preto, že si privyká na slnko – je to akýsi jej obranný mechanizmus. Dá sa tak síce predĺžiť doba, kým by sme sa bežne spálili, no tento postup nás neochráni pred rakovinou kože.

ikona sun slnkoKedy mám používať SPF faktor?

Odporúča sa denná aplikácia. UVA žiarenie je s nami stále a všade. Preniká cez oblaky, sklo, odráža sa od snehu, preto sa nezabúdajte natierať aj keď idete napríklad na hory lyžovať.

Naša koža si pamätá každý pobyt na slnku, aj keď sa nespálime. Pravidelným používaním krémov s SPF faktorom znižujete riziko rakoviny, hyperpigmentácie, predčasného starnutia a rôznych zápalov.

ako vybrať opaľovací krém

ikona sun slnkoSPF, UVA, UVB, UPF – čo tieto skratky znamenajú?

  • SPF – vyjadruje ochranu len pred UVB žiarením. Hovorí teda o tom, ako dobre je pokožka chránená pred UVB lúčmi.
  • UVA žiarenie – najväčšou mierou sa podieľa na predčasnom starnutí pokožky, pretože prechádza do dermis (stredná vrstva kože) a degraduje kolagén.
  • UVB žiarenie – predchádza do epidermis (najvrchnejšia vrstva kože), kde sa podieľa na tvorbe pigmentácií, opálení či spálení pokožky a zároveň môže poškodiť oči
  • UPF – toto označenie nájdeme na oblečení, ktoré poskytuje ochranu pred UVA/UVB žiarením. Tiež platí, čím svetlejšia a jemnejšia tkanina, tým viac žiarenia prepustí. Spáliť sa teda môžete aj pod ľahkým bielym tričkom.

Obe žiarenia, UVA a UVB, sú zodpovedné za rakovinu kože.

ikona sun slnkoAko čítať obaly opaľovacích krémov?

Vyberajte si tzv. širokospektrálny opaľovací krém – vyjadruje ochranu pred UVA aj pred UVB žiarením. Pozrime sa aj na jednotlivé skratky a symboly na obaloch:

ikona lupaSPF. Vyjadruje, koľko človek môže stráviť na slnku, kým sa začne, ľudovo povedané, pripekať. Tieto čísla vychádzajú z testu s UV lampou, čo je stabilný zdroj žiarenia, ale slnko nie je. Ráno je pochopiteľne UV index nižší než na obed.
Násobí sa číslo faktora 10 minútami. Teoreticky… prakticky je to menej. Ukážeme si na príklade:
Pán sa spáli pod slnkom bez krému za 10 minút. S krémom s SPF 30 sa spáli za 300 minút (30 SPF x 10 min. = 300).

ikona lupaUVA v krúžku. Alebo nájdete aj skratku PA. Označuje širokospektrálnu ochranu.

ikona lupaVodeodolnosť. Proti vode či potu. Po kúpaní treba krém reaplikovať. Nižšie si tiež povieme o spôsoboch reaplikácie.

ikona lupaDátum spotreby. Ak krém otvoríte napríklad v lete 2022, je vhodné ho aj v to leto spotrebovať. Po roku už môžu UV filtre degradovať a stratiť účinnosť. Prípadne vám napovie symbol otvorenej nádobky a v nej napísané číslo. Zvyčajne je to 12 alebo 24. To symbolizuje, do koľko mesiacov po otvorení by ste produkt mali spotrebovať.

ikona lupaPA +++. Označuje ochranu pred UVA žiarením. Počet plusiek sa môže líšiť produkt od produktu. Podľa týchto plusiek sa počíta, ako sa predlžuje čas opálenia. Čím viac plusov, tým dlhší čas. Napríklad, ak sa nenatretá pokožka začne opaľovať po 10 minútach, opaľovací krém s PA +++ predĺži túto dobu o 80 – 160 minút (8×10 až 16×10). Prakticky to ale môže byť menej, závisí to od mnohých faktorov.

opaľovaniePrečítajte si tiež
Opaľovanie – kedy nám môže škodiť a na čo myslieť?

 

 ikona sun slnkoSPF 30 vs SPF 50

Čím vyšší SPF faktor, tým vyššia úroveň ochrany. Niekde však môžete natrafiť na tvrdenie, že medzi SPF 30 a SPF 50 nie je takmer žiadny rozdiel alebo že je rozdiel v ochrane len 1 %.

SPF 15 blokuje 93 % žiarenia, SPF 30 blokuje 97 % a SPF 50 blokuje 98%, takže rozdiel medzi SPF 30 a SPF 50 je síce „len“ 1 %, ale je nesprávne to takto interpretovať. Nás by nemalo zaujímať, koľko toho krém zablokuje, ale koľko toho prepustí.

Takže z opačného súdka – SPF 30 prepustí 3,33 % žiarenia, SPF 50 len 2 %, čiže SPF 50 prepustí do našej pokožky skoro 2x menej UV žiarenia ako SPF 30.

ikona sun slnkoKedy nanášať, aké množstvo a kedy reaplikovať?

 Opaľovací krém na tvár sa odporúča použiť po hydratačnom kréme, s ničím ho nezmiešavať a nezabudnúť na krk, uši, dekolt a vzadu na krku. Po aplikácii denného krému s SPF je nutné dbať na dostatočné množstvo (jeho primárna funkcia je totiž hydratovať). Takisto pozor pri make-upoch s SPF faktorom – nespoliehajte sa len naň, museli by ste si ho naniesť naozaj veľa.

A koľko krému treba použiť?
Väčšina ľudí si nenanáša dostatok krému. Na tvár, uši a krk použite jednu čajovú lyžičku a na telo približne pol deci alebo veľkosť golfovej loptičky.

Veľmi dôležitá je aj reaplikácia.
Odporúča sa po 2 – 3 hodinách a možností je viacero. Ak máte make-up využiť môžete púder s SPF faktorom alebo krém vklepať do pleti pomocou špongie na make-up a prepudrovať alebo môžete použiť spreje či tuhé SPF v tyčinke.

Po celom dni na slnku treba pleť upokojiť a hydratovať. Siahnite po telových mliekach s obsahom aloe vera, panthenolu a vitamínu E.

ako vybrať opaľovací krém

 ikona sun slnkoOpaľovací krém pre deti

 Detská pokožka je oveľa jemnejšia. Ľahko a rýchlo sa spáli. Pri výbere krému nie je nevyhnutné špeciálne hľadať detské krémy. Hlavne, že krém s ochranným SPF faktorom použijete. Krémy pre deti sa môžu líšiť predovšetkým v tom, že budú bez parfumácie. Čo však ešte môžete urobiť?

  • Používajte oblečenie s UPF 50+ – napríklad pri plavkách, tričkách, overaloch. Hlavne, ak ste na dovolenke pri mori v slnečnej destinácii. Takéto oblečenie šetrí krém aj potrebu neustáleho natierania a „nezmyje sa“ ako krém.
  • Pokrývka hlavy – nezabúdajte na klobúčiky, čiapky do vody so šiltom s predĺženou zadnou a bočnou časťou (ochrana krku a uší). Takisto sa dajú zohnať s UPF 50+
  • Deti do 6 mesiacov nepatria na priame slnko. Treba ich chrániť riadnou clonou na kočíku, používať klobúčiky. Napr. bavlnená plienka prehodená cez kočík nie je dostatočná ochrana.
  • Ak sa deti spália alebo začínajú červenať, je dôležité pravidelne natierať tieto časti a chrániť spomínaným oblečením. Koža si pamätá každý pobyt na slniečku.

Vo všeobecnosti platí, že i dospelí sa môžu natierať detskými krémami. V niektorých prípadoch sú dokonca omnoho citlivejšie naformulované – čiže dospeláci s citlivou kožou ich ocenia.

 

Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Minako Hiroshimová

Už počas školských štúdií moja pozornosť smerovala najmä na predmety venované marketingu a postupne mi najviac k srdcu prirástol copywriting. Začínala som stážou v marketingovej agentúre a neskôr som sa presunula do eventovej agentúry. Vo voľnom čase mi radosť robí čítanie, hra na klavír a dobré jedlo hlavne z japonskej kuchyne.

Komentáre sú uzavreté.