Ako si výhodne požičať? Tipy, ako ušetriť a získať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V dnešnej dobe je pravdepodobne máloktorá rodina nezadlžená. Sú domácnosti, ktoré si vybavia pôžičku, aby si mohli kúpiť nové auto alebo dovolenku pri mori. Iné si prostredníctvom požičaných peňazí zabezpečia strechu nad hlavou. Mať pôžičku nie je žiadna hanba, ani výnimočnosť. Ako si však výhodne požičať a nenechať sa oklamať? To dá niekedy poriadne zabrať.

Na rozdiel od hypotéky, pôžička nie je daná účelom. Nemusíte banke dokladovať, či naozaj kupujete alebo prerábate byt alebo dom. Ani zbieranie bločkov od vecí zakúpených z pôžičky nemusíte riešiť. Uvedieme príklad:
Niektorá z bánk vám ponúka peniaze na účet vo výške už od pár sto eur až rádovo cez 20 000 €.  Dajte však pozor na dobu splatnosti, ktorá je na rozdiel od hypotéky kratšia a môže sa pohybovať od jedného do ôsmich rokov podľa rozhodnutia klienta.

Väčšinou si ľudia berú pôžičky na nové elektrospotrebiče v domácnosti, prerábanie nehnuteľností, nové autá, ale aj novú kabelku či drahú luxusnú dovolenku. Venujte však pozornosť svojmu príjmu a vašim výdavkom, či si naozaj môžete dovoliť platiť splátky pôžičky. Zlý výber pôžičky môže byť problém a s nedostatočnými znalosťami sa môžete pripraviť o veľké peniaze. Niekedy totiž narazíte na pôžičku s viac ako 100 % preplatením.

 

Premýšľate nad konsolidáciou

Môže sa vám stať situácia, že máte viacero pôžičiek naraz. Dokonca aj v rovnakej banke, niektoré to totiž povolia. Jednu pôžičku ste si založili minulý rok na nové auto, druhú koncom minulého roka na veľký smart televízor a ďalšiu chcete požiadať tentoraz na prerábku bytu. Síce si poviete, že splácať tri pôžičky finančne dokážete, no za pomoci konsolidácie pôžičiek to budete mať výhodnejšie. Konsolidácia pôžičky znamená zlúčenie viacerých už uzavretých pôžičiek do jednej novej pôžičky v jednej banke.

Pri hypotékach je často konsolidácia nazývaná aj refinancovanie. Znamená to vyplatenie všetkých pôžičiek novou, ktorú si uzatvárate ako poslednú a s najvýhodnejšou úrokovou sadzbou. Môžete si tak navrhnúť výšku mesačnej splátky, ktorá bude vaším výdajom prispôsobená.

 

Prečo je konsolidácia pôžičiek výhodná?

Výhodou konsolidácie pôžičiek je zníženie úrokovej sadzby. Znamená to, že preplatíte ročne menej ako doteraz a môžete ušetriť na úverových poplatkoch. Vaša situácia v práci alebo v rodine sa môže zmeniť každým dňom a vy máte teraz možnosť svoje pôžičky refinancovať na možno polovicu. Alebo naopak zvýšiť si počet splátok, aby boli čo najmenšie. V niektorých bankách môžete pôžičky zlúčiť až do výšky 20 000 € bez zabezpečenia.

ako si výhodne požičať

Ako si výhodne požičať?

Na internete existuje mnoho vyhľadávačov ponúk pôžičiek, ktoré porovnávajú ich podmienky a výšky splácania.
Do filtrov na vyhľadávanie si zadáte, akú vysokú sumu si chcete požičať a koľko eur maximálne ste ochotný splácať. Porovnávanie vám vypíše každú jednu ponuku od banky aj s ich úrokovou sadzbou. Vy si viete porovnať podmienky a rozhodnúť sa, ktorá je pre vás najvýhodnejšia.

Žiaľ, nie každá banka má zverejnenú ponuku a porovnávanie nezahŕňa každú banku. Výška splátok a ich počet môžu byť nepresné. Každá banka totiž zhodnocuje vašu dôveryhodnosť a podľa toho vám schváli požadovanú celkovú sumu. Je možné, že ak ste v minulosti mali nesplatenú čo i len jednu splátku hypotéky alebo pôžičky, banka môže vašu žiadosť odmietnuť. Pri výbere pôžičky sa zamerajte okrem výšky mesačnej splátky aj na údaj RPMN, ktorý zahŕňa nielen úrokovú mieru, ale aj poplatky za vedenie účtu a pôžičky.

 

Odporúčanie odborníka

Pri výbere vhodnej pôžičky sa môžete poradiť s odborníkom na pôžičky a hypotéky. Spomedzi najvýhodnejšie sa teraz zaraďujú pôžičky od bánk, ktoré fungujú cez internet a nemajú kamenné pobočky. Na slovenskom trhu môžete napríklad vyskúšať pôžičku z mBank.

mBank ponúka pôžičku pre každého, kto dovŕšil 18 rokov a je občanom Slovenskej republiky. Stačí, ak vyplníte online formulár so žiadosťou a kompetentná osoba vás skontaktuje.
Po telefonickom kontakte vám do elektronickej pošty príde potvrdzujúci email, vy podpíšete zmluvu a už môžete len očakávať peniaze na účte.
mBank vám garantuje najvýhodnejšiu ponuku na trhu počas celej doby vybavovania pôžičky. Ich podmienky totiž nezahŕňajú žiadne skryté poplatky ani za predčasné splatenie pôžičky. Vašu pôžičku si môžete kontrolovať cez internetbanking alebo mobilnú aplikáciu, kam vám budú chodiť aj online výpisy.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako vybrať najvýhodnejšiu pôžičku.

Veľkou a hlavne pozitívnou výhodou pôžičky od mBank je prispôsobenie sa vaším potrebám. Najnovšie banka ponúka zmenu dňa splácania pôžičky. Ak meníte zamestnanie a v novej práci dostávate výplatu v iný termín, ako ste mali predtým, nemusíte sa obávať nedodržania termínu splátky. Dá sa prispôsobiť podľa toho, kedy vám pípne výplata na účte.

Ešte jedna výhoda pôžičky od mBank. V rámci konkurenčného boja ponúka mBank možnosť získať ešte výhodnejšiu pôžičku, ako v ktorejkoľvek inej banke. Princíp je jednoduchý. Pokiaľ sa vám podarí na trhu dostať lepšiu ponuku na pôžičku, ako vám dala mBank, môžete s takouto ponukou prísť do mBank, ktorá túto ponuku dorovná alebo poskytne ešte výhodnejšie podmienky. Pre vás ako klienta banky je takýto trhový boj príležitosť nájsť najvýhodnejšie podmienky a možnosť, ako získať pôžičku čo najvýhodnejšie.

Nebojte sa požiadať o pôžičku v banke. Ak s ňou viete správne narábať, nemôžete na takejto pôžičke prerobiť. Nebuďte otrokmi splátok, vyberajte dôsledne a s rozumom.

— PR správa —

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.