Dan Brown exkluzívne o svojej knihe Pôvod: „Prežije Boh vedu?“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lúči sa kontroverzný Dan Brown so svojou postavou profesora Roberta Langdona, ktorého na filmovom plátne úžasne stvárnil Tom Hanks? Je to posledná kniha o fascinujúcom svete symboliky? Zažije Robert Langdon v príbehu Pôvod svoju knižnú smrť?
Aj toto sú otázky, ktoré si fanúšikovia kládli dlhé mesiace pred vydaním piatej knihy s kultovým symbológom. Po knihách Anjeli a démoni, Da Vinciho kód, Stratený symbol a Inferno – Peklo je tu novinka Pôvod, ktorú prináša na náš trh vydavateľstvo Ikar.

Je to príbeh, v ktorom vedec, futurista a vizionár Edmond Kirsch údajne našiel dôkaz, že so vznikom človeka nemá Boh nič spoločné. Hlavnou otázkou, na ktorú sa Pôvod snaží nájsť odpoveď je:

Prežije Boh vedu?

„Myslím si, že veľa klerikov nepoteší myšlienka, že by Boh neprežil vedecký pokrok. História nám totiž ukazuje, že starí Bohovia vedecký pokrok naozaj neprežili…“ povedal Dan Brown na uvedení svojej knihy vo Frankfurte, kde bol hviezdou najväčšieho knižného veľtrhu na svete. A my sme boli pri tom.

Dozviete sa viac nielen o knihe, jej vzniku, ale aj o tom, či sa Robert Langdon zaľúbi alebo čo číta Dan Brown.
Môžete si tiež vypočuť AUDIO úryvok, ktorý načítal vynikajúci herec Boris Farkaš. Podľa mnohých je Brownov Pôvod neuveriteľne vynaliezavý, najbrilantnejší a najzábavnejší príbeh, aký doteraz napísal.

 

Zničíme sami seba?

Dôležitou súčasťou príbehu je umelá inteligencia. Dan Brown o nej veľa diskutoval s mnohými vedcami a možno ich údajne rozdeliť na dve skupiny. „Niektorí veria, že umelá inteligencia zachráni ľudstvo, lebo pomôže vyriešiť problémy, akými sú preľudnenie, či znečistenie ovzdušia. Druhá skupina si zasa myslí, že umelá inteligencia má temnú stránku. Ako dôkaz uvádzajú, že ľudstvo doteraz nikdy nevytvorilo technológiu, ktoré by sme nezneužili na zbraň.“
Ako príklad uvádza Dan Brown oheň: najskôr sme si na ňom varili, ohrievali sa ním a neskôr sme ho využili na vypálenie susedných dedín.

Podľa Browna to však nie je s dnešným svetom také zlé. Máme všetku možnú technológiu a predsa sme si nezničili svet, tvrdí. „Verím, že máme oveľa viac kreatívnej energie ako tej deštruktívnej. A verím, že je na svete viac lásky ako nenávisti. Som optimista.”

Dan Brown

Svet moderného umenia

Keďže časť príbehu sa odohráva v Guggenheimovom múzeu v Bilbau, musel sa Dan Brown veľa naučiť o modernom umení. Podľa neho je to ultramoderné a veľmi originálne múzeum. Postava Roberta Langdona študovala klasické umenie a renesanciu tak ako on. Moderné umenie bolo preto preňho čudným svetom, do ktorého však rád nazrel.
 „Asi ste mnohí videli obraz, na ktorom je biele plátno a malá červená bodka v rohu. Predal sa za 17 miliónov dolárov! Hovorím kurátorovi – myslím, že by som to tiež zvládol namaľovať. A ona na to – áno, ale neurobili ste to.“

Príbeh Pôvod nás zavedie aj do barcelonskej katedrály Sagrada Familia. Španielsko Dan Brown už dôverne pozná. „Je to zvláštna zhoda okolností. Žil som v Španielsku, študoval som tam históriu umenia na univerzite v Seville. Odvtedy som bol v tejto krajine už veľakrát. Len kvôli písaniu knihy Pôvod to bolo trikrát a strávil som tam niekoľko mesiacov.“

Viac zaujímavostí o knihách.knihy lepsiden.sk

Zaľúbi sa Robert Langdon?

Mnohé čitateľky s napätím čakali, či bude mať Robert Langdon konečne vzťah. Či si nájde partnerku a či zažije vášnivejšie chvíle. V štyroch knihách sa mu to vlastne nepodarilo, možno konečne v piatej? „Všetci vravia, že Robert nedokáže dostať žiadnu ženu, ale ak si spomínate, tie príbehy sa odohrávajú počas 24 hodín. Neviem, v akom svete žijete vy, ale v mojom by to bolo naozaj príliš rýchle,“ usmieva sa Dan Brown.

Krátky úryvok z knihy Pôvod. Ambra Vidalová, s ktorou bude Robert Langdon pátrať…

Pozor! Spoiler 🙂
Ambra v ňom postrehla nevinnosť izolovaného malého chlapca, no aj vodcovské predpoklady muža zapáleného pre vlasť. Táto kombinácia jej pripadala príťažlivá. Keď ho v ten večer telesná stráž odprevadila do súkromného lietadla, Ambra si uvedomila, že je zaľúbená. Sotva ho poznáš, napomenula sa. Spomaľ! Nasledujúcich niekoľko mesiacov sa pravidelne vídali a tie mesiace akoby priam preleteli – večere v paláci, pikniky na jeho vidieckom sídle, dokonca aj popoludňajšie filmové predstavenie. Ich vzťah sa rozvíjal nenásilne a Ambra sa nepamätala, že by bola v živote šťastnejšia. On bol milo staromódny, často ju držal za ruku alebo ju ukradomky zdvorilo pobozkal, ale nikdy neprekročil hranicu konvencie a Ambra oceňovala jeho vyberané spôsoby…

Žeby sa konečne v poslednej knihe Robert zamiloval? Nájde si partnerku? Alebo je všetko inak? Všetko sa dozviete v príbehu Pôvod 🙂 Teraz si aspoň vypočujte AUDIO úryvok v podaní herca Borisa Farkaša:

 

Ako píše a čo číta Dan Brown?

Brown priznáva, že väčšina kníh vychádza z niečoho, čo čítal alebo videl. Nikdy to nie je absolútna fikcia. „Pôvod vznikol z niečoho, čo som počul. Bolo to dielo Charlesa Darwina. Bola to chrámová hudba s Darwinovou lyrikou, spojenie viery a vedy. Za kompozíciou stojí môj brat. Počúval som to a začal som premýšľať o stvorení a evolúcii. Pýtal som sa, odkiaľ pochádzame a kam smerujeme. A napokon sa to stretlo v jedinej obyčajnej otázke: Prežije Boh vedu?“

Dan Brown patrí medzi najznámejších, najpopulárnejších a najlepšie zarábajúcich autorov na svete. Z jeho kníh sa predalo vyše 200 miliónov kusov v takmer 60 jazykoch.
„Z mojej prvej knihy sa však predalo celkovo 98 kusov. Z toho 50 kúpila moja mama, lebo ma jej bolo ľúto,“ spomína si s úsmevom. Aj preto si vraj dodnes váži každého jedného čitateľa, ktorý siahne po jeho knihách.

• A čo číta Dan Brown?
Vraj za posledných päť rokov prečítal stovky kníh, ale ani jedna nebola fikcia. “Zvyknem si otvoriť a prečítať prvých 50 strán z akejkoľvek knihy. Len aby som vedel, čo sa okolo mňa deje. Ale vždy sa vraciam ku klasike.“

 Dan Brown Pôvod

O čom je Pôvod?

Harvardský profesor symbolistiky a náboženskej ikonografie Robert Langdon prichádza do moderného Guggenheimovho múzea v Bilbau. Má sa tu zúčastniť na predstavení objavu, ktorý „navždy zmení tvár vedy“. Organizátorom má byť jeho priateľ a bývalý študent Edmond Kirsch, štyridsaťročný vedec a magnát, ktorého pre jeho veľkolepé vynálezy a smelé predpovede mnohí považujú za kontroverznú osobnosť celosvetového formátu.
Tento významný večer nemá byť výnimkou. Kirsch tvrdí, že zverejní svoj prelomový objav týkajúci sa základov ľudskej existencie, ktorý môže mať ďalekosiahle následky.

„Langdon sa cez hmlu uberal k vchodu do múzea – k zlovestnej čiernej diere v budove pripomínajúcej plaza.
Keď sa blížil k prahu, premkol ho tiesnivý pocit, že vstupuje do dračej papule.“

Langdona a stovky ďalších hostí zaskočí, keď sa starostlivo pripravený večer zmení v chaos. Hrozí, že Kirschov objav bude navždy stratení. Kirscha totiž zavraždia, skôr než ho stihne oznámiť.
Langdon, ktorý sa ocitne v ohrození života, musí ujsť spolu s riaditeľkou múzea Ambrou Vidalovou. Zamieria do Barcelony a podniknú nebezpečný pokus vypátrať záhadné heslo, ktorým sa dá dostať ku Kirschovmu objavu.

Protivník je však vždy o krok pred nimi. Langdon a Vidalová v snahe vylúštiť heslo nachádzajú iba záhadné náznaky a odkazy na moderné umenie. Napokon objavia stopy vedúce k pravde, ktorá dosiaľ nebola známa a skutočne otrasie celým svetom.

Pôvod si môžete kúpiť v každom kníhkupectve, so zľavou v e-shopoch ako je Martinus, či Bux, ale knihu si môžete aj stiahnuť do čítačky, tabletu alebo počítača. A čítať hneď teraz.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.