Detoxikujete? Chudnete? Toto určite odneste z kuchyne

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy ste sa rozhodli zhodiť pár kíl, dostať sa trošku do formy alebo aspoň detoxikovať, očistiť organizmus? Existuje množstvo metód a postupov, ako sa k cieľu úspešne dopracovať, no v prvom rade by ste mali „očistiť“ svoju kuchyňu. Čiže dostať z nej všetky potraviny, na ktoré by ste mali zabudnúť, keď chudnete alebo detoxikujete. Aby vás nelákali, aby ste ich omylom nezjedli v domnienke, že vám až tak neuškodia. „Zvýšte svoje šance a odstráňte potraviny, ktoré vás držia v začarovanom kruhu a kvôli ktorým ste chorý a depresívny,“ vyzýva odborník a autor bestsellerov Mark Hyman.

Už pred rokmi sa jeho kniha 10-dňový detox sa stala svetovým bestsellerom a najnovšie prekvapuje knihou Schudni vďaka tukom. Ponúka v nej nový revolučný diétny program, ktorý je založený na posledných vedeckých zisteniach o tom, aký dôležitý je tuk pre chudnutie a pre zdravie. A nejde o nejaké dohady, zbožné želania, či šalamúnske diéty. M.Hyman analyzoval množstvo vedeckých experimentov, výskumov a testov.
Mnohí stále veríme, že priberanie spôsobujú tuky, ktoré zároveň ohrozujú naše zdravie. Posledné výskumy však dokazujú, že táto tuko-fóbia nie je opodstatnená.

 

Toto odneste z kuchyne, ak detoxikujete a chudnete

Existujú potraviny a suroviny, ktoré musíte vyradiť zo svojho jedálnička, ak chcete schudnúť, očistiť telo, získať energiu a dostať sa do pohody. Ako odporúča Mark Hyman, neodkladajte ich len bokom, rovno ich vyhoďte do koša! Všetky tieto veci sa následne dajú nahradiť chutnými a zdravými alternatívami, ktoré vás viac ako len zasýtia.
Takže toto sú tie „nepotraviny“, ktoré musia ísť okamžite preč:

1.Všetky umelé potraviny

Pod „umelými potravinami“ máme na mysli všetko, čo je priemyselne spracované, nie je pravé a čerstvé. To zahŕňa čokoľvek, čo sa nachádza vo vrecku alebo škatuli (okrem pravých potravín ako napríklad sardinky alebo paradajky v slanom náleve alebo vo vode).
Vyhoďte všetko, čo obsahuje konzervačné, prídavné látky alebo farbivá či čokoľvek, čo je nejakým spôsobom priemyselne spracované.

Zbavte sa polotovarov, mrazených polotovarových hotových jedál, a hlavne všetkého s nápisom „bez tuku“, prípadne „nízkotučný“. Produkty, na ktorých je napísané „s obsahom prírodných príchutí“ síce znejú lepšie, ale môžu obsahovať lepok, či dokonca výlučky z análnych žliaz bobra, ktoré sa často používajú ako vanilková príchuť. Presne tak, nežartujeme! Pokojne si túto informáciu môžete overiť. Ak by určitú potravinu nemala v kuchyni vaša praprababka, potom by ste ju tam nemali mať ani vy. Vyhoďte ju.

chudnete? potraviny

2.Všetky potraviny s obsahom cukru

To sa týka cukru v akejkoľvek podobe vrátane vysokofruktózového kukuričného sirupu, alebo „prírodných“ sladidiel, ako napríklad med, melasa, agáva, javorový sirup, kokosový cukor alebo biošťava z cukrovej trstiny.
Ak sa sami seba pýtate, či je daný produkt v poriadku, odpoveďou je, že nie je. Ak začnete vyjednávať sami so sebou, či si môžete ponechať niektoré sladené produkty, či už je to stévia alebo kokosový biocukor, ktorý pochádza od šamana a je posvätený samým pápežom, aj tak znie odpoveď nie!

 

3.Všetky nápoje s obsahom cukru

Patria medzi ne ovocné džúsy (dokonca i nesladené), ľadové čaje, káva, športové nápoje, energetické nápoje. Hoci sú malé detské krabicové džúsy a pomarančový džús prezentované ako zdravé nápoje, obsahujú vysoké množstvo cukru a na rozdiel od čerstvého ovocia neobsahujú vlákninu. Asi ťažko by ste zjedli päť jabĺk na posedenie, no ľahko ich môžete vypiť. A to je veľmi veľa cukru. Držte sa radšej vody s citrónom.

chudnete? detoxikujete?Prečítajte si tiež
Ako sa robí 10-dňová detoxikácia zeleným smoothie?

 

4.Všetko, čo obsahuje umelé sladidlá

Patria medzi ne aspartám, sacharín, sorbitol, xylitol a v podstate všetky ostatné chemicky vyrobené sladidlá. Ak sa produkt nachádza v modrej, ružovej alebo žltej škatuľke, alebo v akejkoľvek inej škatuľke, vyhoďte ju.
„Ukázalo sa, že umelé sladidlá súvisia s obezitou, cukrovkou, a dokonca nepriaznivo vplývajú na črevnú flóru. Dokonca i stévia, či iné „prírodné“ sladidlá s nízkym či nulovým obsahom kalórií, musia ísť preč. Je možné, že práve vďaka nim máte neustálu chuť na sladké a sacharidy,“ vysvetľuje Mark Hyman v knihe Schudni vďaka tukom.
Vaším cieľom je predsa vymotať sa z tohto bludného kruhu. Neskôr si budete môcť do stravy pridať trochu stévie, ak vám robí dobre, no nie počas dní, keď chudnete a detoxikujete.

 

5.Všetko, čo obsahuje stužené tuky alebo rafinované rastlinné oleje

Napríklad kukuricový alebo sójový olej. Tieto oleje obsahujú omega-6 tuky, podporujúce zápaly, a tým sa chceme vyhnúť. Množstvo týchto tukov budete môcť získať z orechov, semienok, živočíšnych produktov, a dokonca z olivového oleja, no továrensky produkovaným omega-6 tukom je dobré sa vyhnúť.
Keď chudnete alebo detoxikujete, používajte zdravé oleje ako olivový olej, extra panenský kokosový olej, maslo ghee alebo maslo z dobytka kŕmeného trávou, keďže obsahujú prospešné tuky podporujúce redukciu hmotnosti a optimálne zdravie.

Všetyk tieto potraviny by ste nemali mať ani v kuchyni, ak práve chudnete alebo detoxikujete. Potom už, samozrejme, môžete pristúpiť k úprave: môžete sa vrátiť k ovociu, nápojom s nízkym obsahom cukru, ako napríklad zeleným džúsom (bez množstva ovocia), kokosovej vode alebo za studena lisovanému červenému melónu bez pridaného cukru.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.