J.K.Rowlingová: „Spev o Achillovi? Skvelá kniha!“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bohyňa lásky a krásy Afrodita, bohyňa lovu Artemis, Aténa – mocná bohyňa múdrosti, ale aj Apolón, či najvyšší Zeus.
Smrteľníci Achilles, prefíkaný Diomedes, spartská princezná Helena, prešibaný itacký princ Odyseus, či Herakles známy obrovskou silou.
Aj tieto postavy stretnete pri čítaní úžasného príbehu Spev o Achillovi. Príbeh nielen o kráľoch, bohoch, ale aj o túžbe po veľkej sláve. O túžbe po obyčajnom ľudskom šťastí.
Príbeh, ktorý sa oplatí prečítať.

 

Spev o Achillovi

kniha Spev o AchilloviPríbeh nás zavedie do Grécku, do veku hrdinov. Patroklos musel odísť do exilu ku kráľovi Peleovi, ktorý ho vychováva spolu so svojím synom Achillom. Nesmelého gréckeho princa Patrokla totiž vypovedali za mladícku nerozvážnosť z vlasti. Z dediča trónu sa razom stal bezvýznamný dvoran žijúci v tieni kráľa Pelea a jeho výnimočného syna Achilla.

Najväčší grécky hrdina Achilles bol pravým opakom Patrokla – silný, krásny, rozumný, odvážny, obratný v boji oplýval všetkým, čo zdobí a ctí muža, a navyše bol synom bohyne. Za normálnych okolností by sa nikdy nestretli, no Achilles sa jedného dňa rozhodne rozprestrieť nad potupeným princom ochranné krídla.

Ich váhavý vzťah čoskoro vystrieda vrúcne a nerozlučné priateľstvo. Z chlapcov vyrastú mladí muži, udatný bojovník a nadaný liečiteľ. Ich vzájomná náklonnosť sa aj napriek nevôli Achillovej matky Tetidy, krutej morskej nymfy, ktorá nenávidí smrteľníkov, čoraz väčšmi prehlbuje.

Nad šťastím priateľov však visí hrozba neblahej veštby. Keď sa Gréci dozvedia, že spartskú kráľovnú Helenu, najkrajšiu zo smrteľných žien, uniesol trójsky princ Paris, rozhodnú sa spojiť sily a zaútočiť na mocnú Tróju. Aj Achilles sa dá zlákať prísľubom veľkej slávy a vypláva s ostatnými do boja. Nerozhodný Patroklos sa zmieta medzi láskou a strachom, ale nasleduje ho. Netuší, že ďalšie roky, plné strastí a vojenských útrap, podrobia skúške všetko, čo sa obaja naučili a čo im je drahé, a že čoskoro bude musieť prenechať priateľa neodvratnému osudu, aj keď na to nebude pripravený…

 

Nadčasový ľúbostný príbeh plný napätia

Madeline MillerováSpev o Achilleovi ke ďalšia knižná lahôdka od Madeline Millerovej.
Jej prvá kniha v slovenčine Kirké sa stretla s obrovským ohlasom. Viac si o knihe môžete prečítať v našom článku Kirké. Tá, čo na seba privolala hnev bohov aj ľudí.
Teraz Millerová prišla s ďalším príbehom z gréckych bájí, na ktorom pracovala desať rokov a ktorý potvrdzuje jej neuveriteľný talent.

V Millerovej podaní nie sú Achilles a oddaný Patroklos iba dôverní priatelia, sú to spriaznené duše. Ich príbeh vás očarí, či už poznáte Homérov epos Iliada, prípadne ste videli filmovú podobu Tróju s Bradom Pittom. Alebo si len matne spomínate, že ste sa čosi podobné učili v škole. Millerová vytvorila nadčasový ľúbostný príbeh, v ktorom nechýba napätie, dobrodružstvo, ale zároveň ani ľudské ego, smútok či odvaha.

Millerová de facto prepísala prvý a najlepší vojnový epos západného sveta, no tak originálne a pútavo, že sa občas z neho až točí hlava.
Možno práve kniha Spev o Achillovi vo vás vzbudí záujem o grécku mytológiu. A možno nás donúti zamyslieť sa nad otázkami homofóbie. Dokážeme byť naozaj altruistami? Žičlivými a čistými ľuďmi, ktorí majú svoje etické zásady a dodržiavajú ich aj vo svete plnom nenávisti, zloby a násilia?

„Očarujúca kniha. Millerovej sa podarilo zachytiť silu a oddanosť mladého priateľstva a majstrovsky vdýchnuť život dvom dávno mŕtvym chlapcom… Prehĺbila a obohatila príbeh, ktorý koluje po svete už tritisíc rokov,”
napísal Washington Post.

 

Krátky úryvok z knihy Spev o Achillovi:

Môj otec bol kráľ a pochádzal z kráľovského rodu. Bol nižšej postavy ako väčšina z nás a navyše plecnatý. Oženil sa s matkou, keď dovŕšila štrnásť rokov, a kňažka odprisahala, že je plodná. Bol to výhodný sobáš – matka nemala súrodencov, nuž sa nemusel deliť o dedičstvo.
Až na svadbe sa dozvedel, že je slaboduchá. Svokor trval na tom, aby do obradu nosila závoj, a otec mu vyhovel. Keby sa z nej vykľula škrata, našiel by si otrokyňu alebo páža. Len čo jej konečne zložili závoj, usmiala sa. Podľa toho vedeli, že je zaostalá. Nevesty sa nikdy neusmievajú.
Keď som sa narodil, otec ma vytrhol z matkinho náručia a zveril dojke. Pôrodnej babici sa matky uľútilo a podala jej vankúš. Matka ho spokojne objala. Nevšimla si rozdiel.
Otec sa vo mne rýchlo sklamal. Bol som drobný a štíhly, nevynikal som rýchlosťou ani silou a nevedel som spievať. Aspoňže som nebol chorľavý – nádchy a kŕče rovesníkov ma zoširoka obchádzali. V otcovi to však budilo podozrenie. Vari som nie človek? Čo ak ma podhodili škriatkovia? Zamračene ma sledoval. Pod jeho prísnym pohľadom sa mi triasla ruka, zatiaľ čo matke kvapkalo z úst víno…

Foto: Tatran, MadelineMiller.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.