Slzy liečia. Dá sa zbaviť niektorých ochorení z nevyplakaných sĺz?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plač uzdravuje a oslobodzuje. Možno ste to už počuli – plačeme vlastne od detstva, od okamihu, kedy sme prišli na svet…no v dospelosti plač neraz zadržiavame. Chlapom zvykneme vravieť, že muži predsa neplačú. A ženy, ktoré plačú, vraj prejavujú svoju slabosť a emočnú labilitu.
Nie je to však celkom pravda. Slzy liečia a dokázali to aj mnohé experimenty. Plač stimuluje tvorbu endorfínov, hormónov šťastia a látok, ktoré pôsobia na organizmus ako liek proti bolesti. Odporúčajú to psychológovia, i lekári – nehanbite sa za slzy. Či už je to pri nejakej smutnej životnej situácii, pri smutnom filme alebo keď sa vám čosi nepodarí.

 

Choroby z nevyplakaných sĺz

Mali by sme sa naučiť plakať bez hanby či ospravedlňovania. „Mnoho žien nesie ťažký kríž, lebo musia v tele, srdci, duši potláčať slzy. V modernej civilizácii je rozšírené presvedčenie, že plač je prejav slabosti, že slzy nič nevyriešia a že je to niečo také intímne, čo by sa nemalo prejavovať verejne,” tvrdí Sophie Bashford, svetovo známa vyslankyňa a sprostredkovateľka posvätnej ženskosti. Na jej terapie prichádzajú ľudia z celého sveta… V slovenčine jej vyšla kniha Si bohyňa, ktorá radí, ako sa práve vďaka ženskosti prebudiť, premeniť a uzdraviť.

Aj podľa nej v detstve často počúvame, že nemáme byť plačky, že máme slzy potláčať. Kde sa však vyventiluje táto potláčaná energia? Neprúdi z tela von, naopak, ukladá sa v bunkách a tkanivách nášho tela.

„Som presvedčená o tom, že mnoho chorôb tela pramení z nevyplakaných sĺz, ide najmä o ochorenia očí, čela a oblasti pľúc a hrudníka. Prejavom môžu byť napríklad upchaté nosové dutiny. Nespracovaný smútok sa hromadí v pľúcach a hrudi. Zadržiavanie emócií si vyžaduje nesmierne fyzickú energiu, preto keď ich nakoniec otvorene pomenujete, nastúpi pocit veľkého vyčerpania a strata chuti do života,” píše Sophie v knihe Si bohyňa.

 

Naozaj slzy liečia?

Uzdravovanie plačom skutočne funguje. Slzy dokážu uvoľniť smútok a žiaľ, takže sa lepšie môžete otvoriť duchovnej energii.
Pritom veľa žien sa bojí prejaviť pocity smútku, žiaľu či sklamania. Vžil sa totiž názor, že ak žena dá voľný priebeh emočným slzám, znamená to, že sa jej vnútro rozbilo a že nezvláda život. Dnešná spoločnosť nie je veľmi naklonená náznakom ženskej zraniteľnosti či otvorenosti.

Ak žena emočné slzy potláča, môže to mať negatívny vplyv na jej duševnú pohodu. Ak ju vnútri trápia negatívne pocity a nedokáže ich nahlas pomenovať, vyjadriť a tak sa očistiť, vytvára si na duši aj na tele čoraz ťažšie bremeno. Zadržiavanie emócií si vyžaduje nesmierne množstvo energie a často sa zamýšľam nad tým, či nie sú hlavnou príčinou chronickej únavy a depresie potláčané slzy.

Emočné slzy podľa rôznych lekárskych štúdií obsahujú škodlivé látky, napríklad stresové hormóny. Plač stimuluje produkciu endorfínov, telu prirodzených liekov proti bolesti a hormónov šťastia.

kniha Si bohyňa od Sophie Basfhord

Ako sa vďaka posvätnej ženskosti prebudiť, premeniť a uzdraviť?

 

Rozdiel medzi mužmi a ženami

Uzdraveniu našej ženskej podstaty pomáha, keď naše pocity niekto vidí, počúva nás, keď o nich hovoríme, keď ich okolie prijíma a berie ich vážne. Systém mužskej energie sa pokúša problémové či zložité pocity odstrániť tak, že sa s nimi snaží zmieriť, racionalizovať ich či urobiť v nich poriadok. Ak budeme takýmto spôsobom pristupovať k ženským emóciám (aj keď podstata nie je zlá), môže ju to úplne položiť.

„Ženám sa vo všeobecnosti veľmi uľaví a dosiahnu vnútorný pokoj, keď si niekto vypočuje, čo cítia, a dostanú spätnú väzbu. Majú pocit, že niekoho zaujímajú, že na nich záleží a vďaka tomu sa dostanú k svojim vnútorným zdrojom,” dodáva na základe svojich stretnutí Sophie Bashford.

So súcitnými pozorovateľmi sa môžeme stretnúť napríklad v profesionálnej psychoterapii, v poradniach a iných inštitúciách, kde sa lieči telo či duša. Túto schopnosť prenášame aj do vlastného života, do vzťahov s priateľmi a v rodine. Dôležité je, že sa môžeme naučiť, ako byť súcitnými pozorovateľkami aj samy pre seba.

 

Meditácia: Ako dať slzám voľný priebeh

Túto meditáciu môžete praktizovať tak, že si ju budete čítať po častiach, po každej sa zastavíte, aby ste precítili jej energiu a predstavili si ju, alebo si ju nahráte. Odporúča ju aj Sophie Bashford v knihe Si bohyňa. Podľa nej v istom momente slzy zmyjú z vás starú, zažratú emocionálnu bolesť a očistia vás od nej.

  1. Nájdite si miesto, kde sa môžete pokojne usadiť a oprieť si chrbát alebo si ľahnúť. Dbajte na to, aby vás najbližších tridsať minút nikto nevyrušoval. Niekoľkokrát sa mierne nadýchnite do hrude a vydýchnite. Nesnažte sa príliš, upokojte sa a uvoľnite sa.
  2. Predstavte si samu seba v upokojujúcom svete modrého svetla. To je svetlo Márie Matky a chráni vašu auru. Ako sa k vám postupne približuje, pokúste sa čoraz viac uvoľniť a otvoriť. Dôverujete jej a cítite sa v bezpečí.
  3. Vnímajte signály vlastného tela a všetky svoje pocity. Možno pocítite určité fyzické prejavy, ktorými vám telo ukazuje, kde pociťuje najväčšiu emocionálnu záťaž. Možno vám bude do plaču alebo v hrudi a hrdle pocítite hrču. Nech sa deje, čo sa má, bez posudzovania. Teraz je ten čas, aby ste sa uzdravili. Nie je zlé, že vnímate svoje pocity. Je v poriadku, že nechávate slzám voľný priebeh.
  4. Mária Matka je blízko. Nachádza sa v inej sfére reality, ktorú ste schopné vnímať očami. Otvára pre vás duchovné sféry, môžete teda spoznať iné formy vedomia. Je to úplne v poriadku.
  5. Mária Matka teraz pripravuje vašu auru, na korunnú čakru 8 vám leje nekonečne modrú vodu. Táto voda steká postupne všetkými čakrami a celé vaše bytie sa rozžaruje jasným svetlom.
  6. Otvárate sa emočnému oslobodeniu. Snažíte sa naladiť na spôsob uzdravenia, po ktorom vaše ženské telo a duša túžili. Mária Matka je stále s vami.
  7. Dostali ste sa na breh posvätných vôd. Mária Matka vás nachvíľu prinúti zastať. Môžete tu ostať, ako dlho chcete.
  8. Keď ste pripravená, Mária Matka vás vezme za ruku a pomaly vás vedie do týchto vôd, ktoré žiaria posvätným svetlom a láskou. Poddajte sa a nechajte sa nimi obklopiť. Čím ďalej pôjdete a čím hlbšie sa ponoríte, tým viac sa otvoríte, aby ste mohli uvoľniť aj tie najhlbšie uložené emócie. Choďte len tak ďaleko, ako vám je príjemné. Určite sa aj zastavte a bezvýhradne prijmite božskú pomoc, ktorá sa vám núka. Ak v tejto chvíli plačete, vnímajte, ako slzy dopadajú do týchto posvätných vôd, ako ste sa ich zbavili.

ako sa prestať sťažovať na minulosťPrečítajte si tiež
Ako sa prestať sťažovať na minulosť a pohnúť sa vpred?

 

O knihe Si bohyňa
kniha Si bohyňa od Sophie Basford

Si bohyňa od Sophie Bashford

Kniha Sophie Bashfordovej pomáha ženám objaviť v sebe bohyňu. Tá totiž odkryje cestu k naplnenému ženskému životu. Sophie je uznávaná učiteľka a rečníčka, ktorá má v sebe veľký dar a dokonalú intuíciu. Jej terapie vyhľadávajú ľudia z celého sveta. Sú založené na meditáciách v špeciálnych stanoch, v posvätných priestoroch, kde účastníci prechádzajú procesom uzdravovania a zmeny.

Vďaka jej knihe môžete porozumieť mnohým svojim výkyvom, emóciám a cyklom. Dokážete odkryť vlastné liečivé ženské dary a naučiť sa, ako môžete pracovať s rôznymi energiami tak, aby ste ich využívali na sebaliečenie, pozitívnu vnútornú premenu a posilnenie vlastného ženstva. Kniha ukazuje, ako si viete vyliečiť svoje najtemnejšie strachy, prebudiť svoje najhlbšie sny a premeniť celý svoj doterajší život.

„V hĺbke duše všetci vieme, že veľkosť ženskej životnej sily sa vymyká z racionálneho chápania a zaslúži si nekonečnú úctu. Vo svojom posvätnom lone skrýva záhady a zázraky, ktoré si nie sme schopní logicky vysvetliť, a inštinkt nám našepkáva, že túto ženskú tvár boha si musíme vážiť. Ak chceme pochopiť, čo sa okolo nás deje, musíme byť otvorení  nerovnováhe v univerzálnom toku energie,“ tvrdí Sophie Bashford.

Foto: LepšíDeň.sk, vydavateľstvo Motýľ


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.