Dovolenka na Slovensku. Juhozápad ponúka liečivé pramene, históriu, aj krásnu prírodu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vychutnajte si relax a pohodu na Slovensku. Juhozápad od Dunajskej Stredy až po Štúrovo ponúka množstvo zaujímavých tipov, ako stráviť pár dní, predĺžený víkend alebo aj týždeň dva, a pritom sa nenudiť. Termálne pramene, krásna príroda a jedinečné výhľady, nádych histórie, kilometre cyklistických chodníkov, zrúcaniny…a samozrejme skvelá slovenská, či maďarská kuchyňa.
Dovolenka na Slovensku sa oplatí a my máme pre vás niekoľko tipov, ako si ju vychutnať. Kam ísť, ako si nájsť výhodne ubytovanie, čo kde uvidíte? Inšpirujte sa.

 

ikona zdvihnutý palecDovolenka na Slovensku

dovolenka na slovensku - na bicykliČoraz viac ľudí sa presviedča, že oddychovať doma, na Slovensku sa vyplatí. Neraz je to lacnejšie, služby sa zlepšujú a dá sa vyberať z množstva atrakcií a zaujímavých lokalít. Ideálne je mať k dispozícii vlastné auto, aby ste sa vedeli pohodlne presúvať. Ale pokojne stavte aj na bicykel – cyklotrasy pribúdajú, sú kvalitné, dobre značené. Výborne vám poslúžia napríklad knihy od Dajamy – Najkrajšie cyklotrasy a Najkrajšie cyklovrcholy, v každej vyšlo niekoľko kníh rozdelených podľa regiónov.
Samozrejme, nemenej dôležité je ubytovanie – aby bolo príjemné, čisté, po ruke a za dobrú cenu. V tomto smere odporúčame portál Ubytovanie na Slovensku, kde si vyklikáte, čo potrebujete: lokalitu, typ ubytovania ako hotel, chata, penzión, drevenica, privát… Plus ďalšie špecifiká, takže nemusíte prácne hľadať po internete, aby vám dovolenka na Slovensku naozaj vyšla čo najlepšie.

 

ikona zdvihnutý palecTermálne kúpalisko Veľký Meder

Ak začneme od Dunajskej Stredy, mestečka v centre Žitného ostrova, tam si určite pozrite Žltý kaštieľ, Vermesovu vilu, Golgotu a nachádza sa tam aj termálne kúpalisko s akvaparkom.
Pár kilometrov na juhovýchod však nájdete Veľký Meder, ktorý je známy svojím termálnym kúpaliskom. Otvorené je celoročne a nachádza sa v príjemnom prostredí lesoparku, takže je vhodný aj pre rodiny s deťmi.
Nájdete tam 9 vonkajších a vnútorných bazénov s teplotou 26 až 38 stupňov Celzia. Voda má naozaj blahodarne účinky, pretože termálne pramene vyvierajú z hĺbky 1500 metrov. Voda má 57 až 72 stupňov, pričom chemické zloženie tejto geotermálnej vody pozitívne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a kĺby.
Tamojšia voda je vhodná aj pre tých, ktorých trápia bolesti chrbtice a trpia svalovou únavou.
Thermal Corvinus Veľký Meder sa nachádza na Promenádnej ulici a v okolí nájdete naozaj množstvo možností na ubytovanie – takmer stovka penziónov, hotelov, privátov, takže je z čoho vyberať.

dovolenka na slovensku - Veľký Meder

Termal Corvinus vo Veľkom Mederi – jeden z top aquaparkov na Slovensku.

 

ikona zdvihnutý palecTarzania, Gabčíkovo, Komárno aj Patince

Keď budete vo Veľkom Mederi, skočte s deťmi aj do lanového parku Tarzania, ktorý je najdlhším parkom svojho druhu. Meria takmer 700 metrov, má deväť lanoviek a tri trasy náročnosti. Nachádza sa hneď na termálnom kúpalisku Veľký Meder.

Zaujímavý je Vlastivedný dom z roku 1836, v ktorom nájdete exponáty, dobové úžitkové predmety ako napríklad náradie na tkanie a pradenie. Uvidíte, ako žili naši predkovia na konci 19. a začiatku 20. storočia.

Alžbetin most

Alžbetin most už vyše 100 rokov spája Komárno s maďarským Komáromom.

Určite neobíďte ani Gabčíkovo, ktoré sa nachádza 20 kilometrov od Veľkého Medera. Tento vodný kolos dokončili v roku 1992. Má dve plavebné komory a vodnú elektráreň, ktorá je najväčšia na Slovensku. Gabčíkovo určite poteší najmä chlapov a deti, je tam aj vyhliadková plošina s ďalekohľadom.

Keď pokračujeme od Veľkého Medera do Komárna, tam je toho veľa na pozeranie. Alžbetin ostrov a most (na fotke vpravo), nádherné kostoly, kaplnky a synagógy.  Cestný most ponad Váh, detský park pri hrade a samozrejme Nádvorie Európy, námestie obklopené stavbami v architektonickom štýle 45 európskych krajín.

No a choďte ďalej na východ a pozrite sa aj do najjužnejšej obce Slovenska Patince, ktoré ľudia vyhľadávajú najmä kvôli termálnym prameňom. Termálna voda obsahuje hydrouhličitany, vápnik, horčík a sírany, ktoré priaznivo pôsobia na pohybové ústrojenstvo.

 

ikona zdvihnutý palecRezort Vadaš v Štúrove

Štúrovo - dovolenka na Slovensku

Most Márie Valérie spája Štúrovo s maďarským Ostrihomom. V pozadí ostrihomská bazilika.

Na slovensko-maďarskej hranici sa nachádza Štúrovo, najjužnejšie a najteplejšie mesto Slovenska. Nádherný výhľad na kopulu ostrihomskej baziliky. Most Márie Valérie je pôvodný most postavený v roku 1895. Bol zničený v rokoch 1919 a 1944. Po 2. svetovej vojne v roku 2001 bol opäť otvorený.

Štúrovo vyhľadávajú najmä milovníci termálnym kúpalísk a aquaparkov. Nájdu tam unikátny bazén s umelými vlnami Lagúna, ktorý má rozlohu 3 800 metrov štvorcových. Štúrovo bolo kedysi ešte počas socializmu častou destináciou domácej dovolenky a obľúbenou lokalitou zostáva aj v súčasnosti.  Najmä vďaka krásnemu mestečku, okolitej prírode, vodným atrakciám ap. Ak budete hľadať ubytovanie, kliknite si na Vadaš Štúrovo a môžete si opäť vybrať z takmer osemdesiatky zariadení, chát, penziónov, hotelov ap.

mapa dovolenka na Slovensku

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Hrad Devín - stredoveké Slovensko

Foto: Sturovo.sk, Thermal Corvinus, Wikipedia, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.