Zelená káva. Aké sú jej účinky a ako si ju pripravíte?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno je aj pre vás predstava horúcej šálky kávy synonymom oddychu, pohody a relaxu. Alebo pre vás znamená potrebnú dennú dávku energie – či už ráno na prebratie, alebo po dobrom obede, aby ste ešte vládali ďalej 🙂
Klasická tmavá pražená káva je v našich končinách tradičným nápojom, no počuli ste už o zelenej káve? Ak nie, vysvetlíme vám, čo vlastne zelená káva je a  aké sú jej účinky na naše zdravie. Ukážeme aj to, ako si ju môžete pripraviť.

 

ikona kavaČo je zelená káva

zrnká zelenej kávyKlasická káva, ktorú dobre poznáte, je z pražených kávových zŕn. Ak kávové zrná z rôznych druhov kávovníkov, najčastejšie však z arabského kávovníka, neprejdú procesom praženia, hovoríme o zelenej káve. Podobne, ako napríklad zelený čaj, aj zelená káva obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok.
No a keďže kávové zrná nie sú pražené, nedochádza k strate cenných látok pôsobením tepla. Zelená káva je vlastne tvorená len veľmi dobre a dôkladne vysušenými kávovými zrnami.

Čo v sebe zelená káva ukrýva?

Keďže teplo nemalo šancu na zničenie látok obsiahnutých v kávových zrnách, v zelenej káve nájdete množstvo látok pozitívne pôsobiacich na naše zdravie. Je bohatá na antioxidanty, nenasýtené mastné kyseliny, polyfenoly, olejové zložky, ale aj na prírodné cukry či kyselinu chlorogénovú.

 

ikona kavaAké sú účinky zelenej kávy?

Kyselina chlorogénová obsiahnutá v zelenej káve vplýva na znižovanie chuti do jedla a podporuje spaľovanie tukov, takže je vhodná na chudnutie. Pôsobí tiež detoxikačne, pretože pomáha telu zbavovať sa toxínov. Keďže takáto káva obsahuje množstvo antioxidantov, vplýva aj proti starnutiu. No a obsah kofeínu sa postará o energiu a vitalitu organizmu.rastlina zelenej kávy

Zelená káva pôsobí aj na:

  • vysoký krvný tlak
  • celulitídu
  • pokožku
  • nechty a vlasy
  • ako prevencia vzniku cukrovky
  • ako prevencia karcinogénnych chorôb

 

ikona kavaAko si pripraviť zelenú kávu?

Zelená káva má trochu inú chuť od tej klasickej čiernej, no príprava je v podstate rovnaká. 2 lyžičky mletej zelenej kávy zalejete 150 až 300 ml horúcej vody. Po piatich minútach môžete scediť alebo vypiť ako “turka”.
Môže sa však stať, že vám takáto káva nezachutí. Ak však nechcete prísť o benefity, ktoré ponúka, na trhu nájdete viaceré doplnky napríklad vo forme tabliet, ako výživový doplnok aj s chrómom. Prípadne výživový doplnok, ktorý obsahuje suchý výťažok zo zŕn zelenej kávy.

— PR článok — 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.