Ako často a koľko zeleného čaju môžeme vypiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zelený čaj je považovaný za možno najdôležitejší nápoj, ktorý je dobrý nielen na chudnutie, ale aj na posilnenie imunitného systému a zníženie rizika vzniku patológií rakoviny. Avšak, aj tie najužitočnejšie výrobky v neobmedzenom množstve môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie tela a predstavovať určité riziko. Preto je dôležité vedieť, koľkokrát denne môžete zelený čaj piť bez poškodenia zdravia a vážnejších následkov.

Je zaujímavé, že zelený čaj je nápoj vyrobený z obyčajných čajových lístkov. Podľa svojho zloženia potom obsahuje veľké množstvo stopových prvkov a aminokyselín. Tie najkvalitnejšie značky sú vždy najdrahšie, no ak budete mať vždy po ruke a pravidelne sledovať Kaufland leták od štvrtka, určite sa k tomuto lahodnému nápoju dostanete v tej najlepšej akciovej cene. Ale poďme pekne po poriadku.

 

Optimálna spotreba zeleného čaju

čaj čajník koľko zeleného čaju možno vypiť?Tento nápoj je pre jeho blahodarné účinky potrebné piť každý deň, ale v primeraných množstvách. Najlepšie v prvej štvrtine časti dňa. Obsah kofeínu v čaji vám dodá vitalitu, pomôže prebudiť a zaistí energiu na celý deň. Z toho istého dôvodu je ale veľmi nežiaduce ho používať večer pred spaním a v noci, pretože po ňom ťažšie zaspíte. Aby sme sa ale dostali k optimálnej dávke, musíme pokračovať ďalej.

Podľa mnohých štúdií európskych vedcov je bezpečná dávka aromatizovaného zeleného čaju 750 ml denne. Na rozdiel od našich západných susedov, ázijskí lekári na východe považujú za prijateľné piť až 1,5 litra zeleného čaju denne. Tento rozdiel je ale spôsobený rôznymi stravovacími návykmi, metódami jeho prípravy a spotreby. Často sú to doslova obrady.
Európania by sa ale mali držať odporúčaného denného príjmu 750 ml, aby sa predišlo prípadným zdravotným problémom.

Silu tohto nápoja si ale môžete nastaviť sami. Vždy tak, aby ste neprekročili denný limit, pretože napriek mnohým zdravotným prínosom, môže jeho nadmerná spotreba spôsobovať hypertenziu a tachykardiu.

 

Ako je to s trávením zeleného čaju?

Ak ste si už prelistovali aktuálny online Tesco leták a našli v ňom výbornú cenu kvalitného zeleného čaju, myslite aj na to, ako dlho ho bude vaše telo tráviť. Čerstvý zelený čaj bez ďalších prísad sa strávi do 1 až 2 hodín.
Ak pijete nápoj s mliekom, medom alebo cukrom, tento čas sa zvýši na 4 až 5 hodín. Pridanie mäty, medovky alebo citróna do nápoja, na jeho kalorický obsah vplyv nemá.

V tom najlepšom a ideálne sypanom sa nachádzajú vitamíny B, C, A, D, draslík, fosfor, železo, horčík, vápnik, katechín, polyfenoly, kofeín a tokoferoly.
Zelený čaj bez prísad alebo cukru sa považuje za bezkalorický. Takže v jednej šálke (250 ml) je len 1,6 kcal a ak do nápoja pridáte trochu cukru, obsah kalórií sa zvýši na 32 kcal. S medom, mliekom alebo smotanou bude nápoj ešte výživnejší. Tak si ho doprajte.

Nemali by ste ho však piť neustále, a používať ako náhradu čistej vody, pretože to môže byť veľmi nebezpečné, najmä pre pacientov s hypertenziou. Pozor aj na pitie na lačný žalúdok, pretože sa môžu tvoriť kyseliny.

8 zázračných čajov pre zdraviePrečítajte si tiež
8 zázračných čajov pre vaše zdravie.

 

Ako vám pomôže?

  • Teplý čaj s citrónom, medom a malým množstvom korenia môže rýchlo zmierniť prechladnutie, vyčistiť pľúca a odstrániť opuchy.
  • Vynikajúci výsledok dáva použitie zeleného čaju so šálkou sušených marhúľ alebo fíg, čo prispieva k absorpcii všetkých vitamínov.
  • Nemôžete ho ale zaliať s vriacou vodou. Voda na varenie by mala byť dostatočne horúca (+ 80-85 ° C), ale nie varená. Pozor aj na dobu lúhovania, pretože silný čaj môže spôsobiť problémy.
Kto by sa mu mal radšej vyhýbať?
Napriek nepopierateľným výhodám nápoja môže byť pre niektorých ľudí zelený čaj mierne škodlivý.
Ľudia trpiaci gastritídou, hypertenziou, pankreatitídou a nervovou vzrušivosťou by sa mu mali radšej vyhnúť. Samozrejme, záleží to aj od zloženia a typu zeleného čaju. V mnohých prípadoch nám ale naopak dokonale pomáha vyrovnať sa so stavmi po opitosti a zmierniť zápchu. Takže je to na zvážení.

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.