Vyhnite sa nebezpečenstvu v práci: ako správne nosiť pracovné pomôcky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prioritou každého zamestnávateľa a zamestnanca by mala byť bezpečnosť na pracovisku. Pre správne vykonávanie práce však nie je kľúčová len správna obsluha strojov a iných zariadení, no tiež používanie pracovných pomôcok. To totiž poskytuje ochranu pred možným nebezpečenstvom a minimalizuje riziko úrazov.

Úplne každá pracovná aktivita vyžaduje konkrétne ochranné pomôcky. Aké? To si treba uvedomiť ešte pred začiatkom práce.
Aby však bola prevencia stopercentná, pracovné odevy a pomôcky je nutné nosiť správne. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako to robiť čo najefektívnejšie.

Svätá trojka prevencie pred zraneniami

V takmer každom prípade je základom pracovná obuv. Pracovné prostredie môže byť plné nebezpečenstiev, ako sú pády alebo úrazy spôsobené ťažkými predmetmi či chemikáliami. Práve tento kúsok tak zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane nôh pred možnými nástrahami na pracovisku.

Okrem ochrany však správne zvolená obuv zabezpečuje pohodlie pri práci a celkovo aj bezpečné a produktívne pracovné prostredie. Kvalitná pracovná obuv je navrhnutá tak, aby disponovala ochrannými prvkami. Jej súčasťou je oceľová špička určená na ochranu prstov, protišmykové podrážky, no výnimkou nie je ani odolnosť voči chemikáliám alebo izolačné vlastnosti. 

pracovné pomôcky a odevy

Hoci sme začali nohami, pokračovať budeme hlavou. Bezpečnostné prilby možno označiť za ešte dôležitejšie než pracovnú obuv. Tieto prilby sú navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu hlavy pred úrazmi, ktoré môžu mať až fatálne následky.

Prilba je ochranným štítom, ktorý minimalizuje riziká. Ponuka týchto produktov je široká a pri ich výbere je podstatné zohľadniť príslušné bezpečnostné normy určené pre danú pracovnú činnosť. Vlastné prilby by mali používať stavbári, iné zas majú osoby pracujúce v priemysle.

Neoddeliteľnou súčasťou pracovnej výstroje sú aj pracovné rukavice. Ich úlohou je chrániť ruky pred nebezpečenstvami. Je jedno, aké povolanie vykonávate, pretože práve rukavice sú neoceniteľným nástrojom na minimalizovanie rizika zranenia, prevenciu kontaktu s nebezpečnými látkami a podobne.

bezpečnosti prácePrečítajte si tiež
Poznáte povinnosti, ktoré má zamestnávateľ ohľadom bezpečnosti práce?

Ako na správne nosenie pracovných pomôcok?

Nosenie pracovných pomôcok nie je žiadna veda. V úvode treba pochopiť a identifikovať nebezpečenstvá, ktorým ste na pracovisku vystavený. Ako sme už uviedli vyššie, každá práca prichádza s vlastnými rizikami a mali by ste vedieť, aké pracovné odevy a pomôcky vyžaduje.

Veľkosť jednotlivých pomôcok a odevov by mala byť správna. Pracovníci by sa v nich mali cítiť pohodlne a mal by im byť umožnený pohyb. Na niektorých pracoviskách by sa malo dbať aj na odevy s reflexnými prvkami, ktorých nosenie sa vyžaduje v priestoroch so zníženou viditeľnosťou alebo tam, kde premávajú rôzne vozidlá. Odevov s reflexnými prvkami je mnoho, no často postačia aj obyčajné reflexné pásy.

Kľúčom k úspechu je aj voľba materiálov. Niektoré zamestnania totiž nevyžadujú pracovné odevy odolné voči chemikáliám, zatiaľ čo iné sa bez nich nezaobídu. Ponuka ochranných odevov je v súčasnosti široká a každý si v nej nájde presne to, čo potrebuje.

Kliknite na www.ganes.sk/ a dozviete sa viac.

TS, foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.