Ako vznikla minúta ticha? A prečo je to práve minúta?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prečo je minúta ticha presne minútu a nie 30 sekúnd alebo dve minúty? Ako vôbec vznikla minúta ticha?
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.

Vypočujte si túto epizódu na Spotify:

 Minúta ticha

Všetci ju poznáme, minúta ticha je symbolický akt, ktorým si uctíme pamiatku obetí alebo vyjadríme súcit a solidaritu s určitými udalosťami, prípadne tragédiou. Ako však vznikla a prečo je to minúta?
Urobme si malý výlet do minulosti, aby sme zistili, kto s touto myšlienkou prišiel.

Prvé oficiálne použitie minúty ticha sa spája s Južnou Afrikou v roku 1919. Britský spisovateľ a politik sir Percy Fitzpatrick navrhol minútu ticha ako súčasť spomienky na padlých vojakov z prvej svetovej vojny. V jednej chvíli totiž videl zamyslených vojakov pri spomienke na svojich kamarátov, ktorí zahynuli v boji a zišlo mu na um, že takýmto spôsobom by sme si obete mohli pripomínať všetci. Britské úrady túto myšlienku prijali a krátko nato sa stala súčasťou tradičného Dňa prímeria, ktorý pripadal na 11. novembra, čo je výročie ukončenia prvej svetovej vojny.

Iný zdroj hovorí o tom, že minúta ticha vznikla ešte skôr, v roku 1912 v Portugalsku. 10. februára toho roku zomrel José Maria da Silva Paranhos junior, ktorý bol otcom brazílskej diplomacie a ako jeden z prvých politikov uznal Portugalskú republiku. V 1910-tom sa totiž začala revolúcia, ktorá zvrhla storočnú portugalskú monarchiu a nastolila demokratickú, hoci nestabilnú Portugalskú republiku. Tamojší senátori preto prerušili svoje zasadnutie, aby vzdali hold ministrovi Paranhosovi. A nebola to len minúta, ale 10 minút ticha a nehybnosti v polkruhu.

záhrada spomienokPrečítajte si tiež
Záhrada spomienok. Prvý prírodný cintorín na Slovensku.

Prečo práve minúta?

Časom sa týchto 10 minút skrátilo na 7, 5, 2, ako je to stále v mnohých krajinách. A vo väčšine, aj u nás na Slovensku sa stala minútou ticha. Je to dostatočná chvíľa na zamyslenie a prejavenie kolektívnej úcty, ale nie príliš dlhý moment, aby to bolo rušivé, nepraktické, zdĺhavé.
Postupne sa minúta ticha rozšírila aj mimo vojnových spomienok a stala sa medzinárodne uznávaným symbolom. Používa sa pri spomienkach na prírodné katastrofy, teroristické útoky, nehody či úmrtia verejných osobností.

Aj keď jedna minúta je štandard, niekedy sa organizujú dlhšie chvíle ticha, ako sú dve alebo dokonca desať minút. Napríklad pri spomienkach na holokaust sa v Izraeli držia dve minúty ticha.

Šport, zvieratá aj internet

Občas sa udržiava minúta ticha aj na športových podujatiach, ale žiaľ, takmer vždy sa nájdu hulváti, ktorí uprostred tichého davu pískajú, skandujú alebo kričia nadávky.

Ešte dve pikošky – napríklad v londýnskom Hyde Parku venujú minútu ticha spomienke na zvieratá, ktoré zahynuli vo vojnách a iných konfliktoch. Špeciálna bohoslužba sa tam koná každoročne od roku 2004. Môže ísť o kone, oslíky, mulice, psy alebo poštové holuby.

No a minúta ticha sa preniesla aj do virtuálneho sveta. Na sociálnych sieťach, najmä po tragédiách alebo významných udalostiach, používajú ľudia hashtagy ako #MomentOfSilence alebo #MinutaTicha, pričom sa rozhodnú na určitý čas nepostovať príspevky, čím vytvoria akoby symbolické ticho.

Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:

 

Foto: Vecteezy.com

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.